REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejęcie pracowników skutkuje ich zatrudnieniem

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Proponowanie pracownikom nowych umów ignorujących obowiązujące regulacje narusza przepisy prawa.

W grudniu 2007 r. w kopalniach śląskich, należących do Kompanii Węglowej S.A. doszło do reorganizacji systemu ochrony mienia kopalnianego. Kompania powołała nową spółkę o nazwie Konsorcjum Ochrony Kopalń.

Autopromocja

Usługi ochroniarskie do tego czasu prowadziła prywatna firma D. należąca do Mirosława C. Zatrudnionych było w niej kilkuset pracowników ochrony, w tym 7 pracowników należących do zespołu ochrony kopalni B. Firma Mirosława C. po zakończeniu negocjacji zobowiązała się także do przekazania Konsorcjum swoich pracowników w trybie art. 231 k.p. Jednak ostatecznie Konsorcjum odmówiło przejęcia pracowników. 20 grudnia 2007 r. Mirosław C., działając w imieniu swojej firmy D., przekazał posterunki ochrony w kopalni B. wraz z wyposażeniem na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Część wyposażenia posterunków została odkupiona przez Konsorcjum, jednak inne elementy wyposażenia zostały przez Konsorcjum zwrócone – nowa spółka odmówiła ich nabycia.

Odszkodowanie dla pracownika - za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie >>

Konsorcjum zaoferowało zatrudnienie wszystkim pracownikom firmy Mirosława C. na podstawie nowych umów o pracę. Pracownicy, którzy nie wyrazili na to zgody, zostali poproszeni o opuszczenie stanowisk pracy. Ostatecznie prawie połowę pracowników z oddziału przy kopalni B. zatrudniono u pozwanego.

Pozostali – w tym wspomniana siódemka byłych pracowników – gromadzili się w grudniu 2007 r. i styczniu 2008 r. przy bramie wejściowej do kopalni i podpisywali listy obecności. Zgłaszali nowej spółce gotowość do pracy, jednak uzyskali informację, że mogą zostać zatrudnieni na podstawie nowych umów o pracę. W tej sytuacji do sądu trafiły pozwy wspomnianej siódemki pracowników, żądających m.in. ustalenia istnienia stosunku pracy ze spółką Konsorcjum Ochrony Kopalń, wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Pozwy zostały połączone i rozpoznane w jednym procesie, który w I instancji pozwane Konsorcjum przegrało. Oddalona została także apelacja, a potem skarga kasacyjna pozwanej spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd Najwyższy, uzasadniając wyrok, wskazał, że wszystkie odwołania spółki były całkowicie bezzasadne, gdyż pozwana spółka ewidentnie naruszyła prawo. Proponowała bowiem zawarcie nowych umów o pracę. Pracownicy-powodowie nie musieli wyrażać woli zawarcia umowy o pracę. Regulacja art. 231 § 1 k.p. wywołuje skutek z mocy samego prawa z chwilą, w której dochodzi do przejęcia zakładu pracy. Wola pracowników nie ma tu żadnego znaczenia, z zastrzeżeniem, że mogą jedynie rozwiązać stosunek pracy za uprzedzeniem. W swoje obowiązki pracodawca przejmujący wchodzi z mocy samego prawa.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników >>

Wykonywanie działalności usługowej – w tym wypadku ochrony mienia i osób – w przeważającej części oznacza wykonywanie zadań, podczas gdy element majątkowy ma znaczenie drugorzędne. W rozpoznawanej sprawie przekazano zarówno mienie, jak i zadania. Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę należy zaś oceniać całościowo – nie tylko jako przejście majątku, ale i właśnie zadań i prac do wykonania.

Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 214/09, niepubl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA