Kategorie

Przejęcie pracowników skutkuje ich zatrudnieniem

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Proponowanie pracownikom nowych umów ignorujących obowiązujące regulacje narusza przepisy prawa.

W grudniu 2007 r. w kopalniach śląskich, należących do Kompanii Węglowej S.A. doszło do reorganizacji systemu ochrony mienia kopalnianego. Kompania powołała nową spółkę o nazwie Konsorcjum Ochrony Kopalń.

Usługi ochroniarskie do tego czasu prowadziła prywatna firma D. należąca do Mirosława C. Zatrudnionych było w niej kilkuset pracowników ochrony, w tym 7 pracowników należących do zespołu ochrony kopalni B. Firma Mirosława C. po zakończeniu negocjacji zobowiązała się także do przekazania Konsorcjum swoich pracowników w trybie art. 231 k.p. Jednak ostatecznie Konsorcjum odmówiło przejęcia pracowników. 20 grudnia 2007 r. Mirosław C., działając w imieniu swojej firmy D., przekazał posterunki ochrony w kopalni B. wraz z wyposażeniem na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Część wyposażenia posterunków została odkupiona przez Konsorcjum, jednak inne elementy wyposażenia zostały przez Konsorcjum zwrócone – nowa spółka odmówiła ich nabycia.

Odszkodowanie dla pracownika - za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie >>

Reklama

Konsorcjum zaoferowało zatrudnienie wszystkim pracownikom firmy Mirosława C. na podstawie nowych umów o pracę. Pracownicy, którzy nie wyrazili na to zgody, zostali poproszeni o opuszczenie stanowisk pracy. Ostatecznie prawie połowę pracowników z oddziału przy kopalni B. zatrudniono u pozwanego.

Pozostali – w tym wspomniana siódemka byłych pracowników – gromadzili się w grudniu 2007 r. i styczniu 2008 r. przy bramie wejściowej do kopalni i podpisywali listy obecności. Zgłaszali nowej spółce gotowość do pracy, jednak uzyskali informację, że mogą zostać zatrudnieni na podstawie nowych umów o pracę. W tej sytuacji do sądu trafiły pozwy wspomnianej siódemki pracowników, żądających m.in. ustalenia istnienia stosunku pracy ze spółką Konsorcjum Ochrony Kopalń, wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Pozwy zostały połączone i rozpoznane w jednym procesie, który w I instancji pozwane Konsorcjum przegrało. Oddalona została także apelacja, a potem skarga kasacyjna pozwanej spółki.

Sąd Najwyższy, uzasadniając wyrok, wskazał, że wszystkie odwołania spółki były całkowicie bezzasadne, gdyż pozwana spółka ewidentnie naruszyła prawo. Proponowała bowiem zawarcie nowych umów o pracę. Pracownicy-powodowie nie musieli wyrażać woli zawarcia umowy o pracę. Regulacja art. 231 § 1 k.p. wywołuje skutek z mocy samego prawa z chwilą, w której dochodzi do przejęcia zakładu pracy. Wola pracowników nie ma tu żadnego znaczenia, z zastrzeżeniem, że mogą jedynie rozwiązać stosunek pracy za uprzedzeniem. W swoje obowiązki pracodawca przejmujący wchodzi z mocy samego prawa.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników >>

Wykonywanie działalności usługowej – w tym wypadku ochrony mienia i osób – w przeważającej części oznacza wykonywanie zadań, podczas gdy element majątkowy ma znaczenie drugorzędne. W rozpoznawanej sprawie przekazano zarówno mienie, jak i zadania. Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę należy zaś oceniać całościowo – nie tylko jako przejście majątku, ale i właśnie zadań i prac do wykonania.

Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 214/09, niepubl.

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?