reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Na jakich zasadach udzielany jest urlop w wymiarze godzinowym?

Na jakich zasadach udzielany jest urlop w wymiarze godzinowym?

Zasada udzielania urlopu w wymiarze godzinowym odnosi się do wszystkich pracowników, bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, jak również bez względu na wymiar ich czasu pracy. Ta zasada udzielania urlopu obowiązuje zarówno przy pierwszym urlopie wypoczynkowym, jak i przy kolejnych urlopach. Zasada udzielania urlopu w wymiarze godzinowym dotyczy również tej części urlopu, która udzielana jest na żądanie pracownika.

Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Oznacza to, że urlop jest udzielany w wymiarze tylu godzin, ile w danym dniu pracownik powinien przepracować, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jeśli w danym dniu pracownik powinien przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy 10 godzin i wnioskuje o urlop właśnie na ten dzień, urlopu należy mu udzielić w wymiarze 10 godzin. Z wymiaru urlopu godzinowego pracownika pracodawca odlicza taką liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w dniu, w którym korzysta z urlopu.

Polecamy: serwis Przerwanie urlopu

Przy udzielaniu urlopu w wymiarze godzinowym obowiązuje zasada, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Należy jednak pamiętać, że dla pracownika, którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin, jeden dzień urlopu będzie odpowiadał jego normie dobowej.

W przypadku pracownika będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, którego dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin na dobę, jeden dzień urlopu będzie odpowiadał jego normie dobowej.

W związku z godzinową metodą udzielania urlopu, wymiar urlopu pracownika określony w dniach należy przeliczyć na godziny.

Pracownik pełnoetatowy uprawniony do 20 dni urlopu ma w przeliczeniu na godziny 160 godzin urlopu (20 dni × 8 godz.), zaś pracownik uprawniony do 26 dni urlopu ma w przeliczeniu na godziny 208 godzin urlopu (26 dni × 8 godz.). Pracownik zatrudniony na 3/4 etatu ma prawo do 15 dni urlopu - w przeliczeniu na godziny 120 godzin urlopu (15 dni × 8 godz.), lub do 20 dni urlopu - w przeliczeniu na godziny 160 godzin urlopu (20 dni × 8 godz.). W przypadku pracownika będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności 20 dniom urlopu odpowiada 140 godzin, zaś 26 dniom odpowiadają 182 godziny. Pracownikom tym przysługuje jednakże, oprócz podstawowego urlopu wypoczynkowego, też dodatkowy urlop wypoczynkowy (10 dni x 7 godzin = 70 godzin), który również podlega kodeksowym zasadom udzielania.

Należy pamiętać, że urlopu udziela się tylko na dni pracy, nie udziela się zaś na dni wolne od pracy. Udzielanie urlopu w wymiarze godzinowym nie oznacza, że można udzielić pracownikowi urlopu np. na 2 godziny, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika w danym dniu jest wyższy. Udzielenie urlopu na część dnia (na kilka godzin) jest dopuszczalne tylko w jednym przypadku, mianowicie wtedy, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Polecamy: serwis Urlop na żądanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop w wymiarze godzinowym.
Urlop w wymiarze godzinowym.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama