reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obowiązki pracodawcy wobec pracownika starającego się o rentę

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika starającego się o rentę

Pracownik, który po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawca musi skompletować jego wniosek o rentę, jeżeli pracownik zwróci się do niego z taką prośbą.

Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy może przygotować i złożyć w ZUS pracownik ubiegający się o przyznanie tego świadczenia. Może się jednak zwrócić o skompletowanie i przygotowanie wniosku do swojego pracodawcy, jeśli pracodawca jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej albo osobą fizyczną uprawnioną do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Taki pracodawca ma bowiem obowiązek:

  • współdziałać z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
  • wydawać pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości,
  • przygotować, za zgodą pracownika, wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożyć go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych.

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń >>

Obowiązku kompletowania wniosku o rentę nie mają inni płatnicy składek, tj. zleceniodawcy, osoby fizyczne zatrudniające pracowników, którzy nie wypłacają świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, oraz płatnicy składek, którzy opłacają składkę za siebie i osoby współpracujące.

Pracodawca zobowiązany do skompletowania wniosku o rentę musi przedłożyć go w ZUS na 30 dni przed ustaniem okresu pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego lub odpowiednio świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli z powodu niewypełnienia tego obowiązku pracownik poniesie szkodę, pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków stwierdzając, że do obowiązków pracodawcy należy pomoc pracownikowi, na jego prośbę, w kwestii przygotowania wniosku o rentę. Zatrudnionemu, który z tego tytułu z winy zakładu poniósł jakieś straty finansowe, przysługuje roszczenie o odszkodowanie, a jeżeli spowodowało to rozstrój zdrowia – o zadośćuczynienie. Konieczne jest jednak wykazanie winy pracodawcy oraz związku przyczynowego między krzywdą lub szkodą a nagannym zachowaniem pracodawcy.

Emerytury i renty - jednakowa dla wszystkich kwotowa waloryzacja świadczeń >>

Należy jednak zaznaczyć, że wniosek o rentę zawsze zgłasza osoba ubiegająca się o to świadczenie. Oznacza to, że pracodawca nie może sam, bez zgody i wiedzy pracownika, wystąpić z wnioskiem o rentę dla niego.

ZUS ustala prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie wniosku złożonego na druku ZUS Rp-1R przez osobę zainteresowaną lub jej pełnomocnika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

kadry.infor.pl
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama