reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przerwanie biegu przedawnienia

Przerwanie biegu przedawnienia

W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik nie mógł odmówić zapłaty.

Roszczenia z zakresu prawa pracy przedawniają się z upływem 3 lat od daty wymagalności. Jednak roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków ulegają przedawnieniu z upływem roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Jak widzimy, okresy przedawnienia przewidziane w prawie pracy są znacznie krótsze niż w prawie cywilnym, gdzie najczęściej znajduje zastosowanie termin 10-letni.

Należy pamiętać, aby instytucji przerwania biegu przedawnienia nie mylić z zawieszeniem biegu przedawnienia (skutek taki powoduje np. siła wyższa), które powoduje tylko czasowe wstrzymanie biegu okresu przedawnienia.

W sytuacji zbliżania się upływu terminu przedawnienia warto albo przyspieszyć skierowanie sprawy na drogę sądową, albo zadbać o przerwanie biegu przedawnienia, aby spowodować ponowne jego rozpoczęcie. Przerywać bieg przedawnienia można wielokrotnie, a po każdej przerwie przedawnienie zaczyna biec na nowo. Mamy tu do wyboru dwie podstawowe możliwości.

Po pierwsze, bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. W praktyce będą to najczęściej przypadki wytoczenia powództwa do sądu. W tym wypadku trzeba pamiętać o objęciu pozwem całości roszczenia, ponieważ przerwanie biegu przedawnienia będzie dotyczyć tylko zgłoszonego roszczenia. Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w wyroku z 10 stycznia 2007 r. (III PK 90/06, OSNP 2008/11–12/155), w którym wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia (art. 295 § 1 k.p.) dotyczy tej części roszczenia w znaczeniu materialnoprawnym, która została zgłoszona – w pozwie lub w piśmie rozszerzającym powództwo – zarówno co do samego żądania, jak i jego podstawy faktycznej.

reklama

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama