| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?

Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?

Wbrew pozorom często dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca źle obliczy wynagrodzenie swojego pracownika. Czy w takiej sytuacji może je odzyskać?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że pracodawca nie ma niestety możliwości samodzielnego potrącenia z wynagrodzenia pracownika kwot, które wypłacił mu omyłkowo. Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy, z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne.

Należności inne niż wymienione powyżej mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Oznacza to, że jeżeli pracownik nie zgodzi się na potrącenie ze swojej pensji omyłkowo wypłaconego wynagrodzenia, to pracodawca nie może go ściągnąć w taki sposób. Pozostaje mu wtedy roszczenie na drodze cywilnej, tzw. bezpodstawne wzbogacenie. Orzeczenie sądu w tym zakresie będzie mogło stanowić podstawę do potrącenia należności z pensji bez zgody pracownika.

Przeczytaj także: Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, pracownik ma prawo uważać, że wynagrodzenie wypłacone w wyższej wysokości istotnie mu się należy, gdyż to do pracodawcy – podmiotu fachowego – należy obliczanie wynagrodzenia, nie ma zatem obowiązku jego zwrotu.

Pan Tomek pracuje w firmie pośrednictwa sprzedaży. Przez kilka miesięcy dostawał dodatek do pensji w wysokości 600zł i myślał, że to dodatkowa premia za wykonywanie planów sprzedażowych. Po pewnym czasie pokłócił się ze swoim pracodawcą i rozwiązał umowę o pracę. Pracodawca w okresie wypowiedzenia zażądał od niego podpisania zgody na potrącenie z wynagrodzenia wypłacanych w poprzednich miesiącach dodatków twierdząc, że były one wypłacane omyłkowo. Pan Tomek nie podpisał takiej zgody, więc jego pracodawca postanowił wystąpić na drogę sądową, będzie jednak musiał udowodnić, że sporne dodatki rzeczywiście były wypłacane omyłkowo.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »