reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Jak obliczyć urlop pracownika powracającego do pracy?

Jak obliczyć urlop pracownika powracającego do pracy?

Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku, gdy pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności lub nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy ulega obniżeniu o 1/12 za każdy miesiąc niewykonywania pracy.

Zasadę tę stosuje się jedynie do tej części urlopu, której pracownik nie wykorzystał przed rozpoczęciem powyżej wymienionych okresów. Przed tymi okresami pracownik może skorzystać z całego przysługującego mu urlopu.

Tak więc, jeżeli pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego w czerwcu i lipcu danego roku, to np. w styczniu czy lutym może wykorzystać cały przysługujący mu w tym roku urlop wypoczynkowy. Jeśli zaś chciałby wykorzystać urlop wypoczynkowy, np. w październiku, to wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego (którego nie wykorzystał przed czerwcem), ulegnie obniżeniu o 2/12.

Polecamy: serwis Zwolnienia od pracy

Zasadę proporcjonalności stosuje się zarówno, gdy nieobecność pracownika z wymienionych powodów ma miejsce w dniu 1 stycznia danego roku (a więc w dniu, w którym pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy), jak i wówczas, gdy nieobecność ma miejsce w trakcie danego roku kalendarzowego (a zatem po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego).

Jeśli okresy nieobecności pracownika obejmują część miesiąca kalendarzowego, wówczas - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - przy proporcjonalnym obniżeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego za miesiąc uważa się 30 dni kalendarzowych.

Zatem, jeżeli łączna nieobecność pracownika trwa w danym roku kalendarzowym krócej niż 30 dni, jego urlop wypoczynkowy nie ulegnie obniżeniu.

Obliczanie proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego powoduje operowanie ułamkowymi częściami urlopu. Mając na uwadze, iż Kodeks pracy wprowadza zasadę udzielania urlopu na pełne dni kalendarzowe, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Jednak w następstwie tych zaokrągleń wymiar urlopu przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru, który przysługiwałby pracownikowi gdyby nie wystąpiły okoliczności powodujące obniżenie przysługującego mu urlopu.

Polecamy: serwis Urlop na żądanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama