| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy ściśle określa okresy wypowiedzenia, po których następuje rozwiązanie umowy. Poza przypadkiem, gdy pracodawca i pracownik sami uzgodnią skrócenie okresu wypowiedzenie, zastosowanie okresu krótszego niż przewidują to przepisy kodeksu jest bezskuteczne.

Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że zastosowanie okresu wypowiedzenia krótszego, niż wynika to z przepisów prawa pracy, i tak powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z chwila upływu terminu właściwego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy.

Przeczytaj również: Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę

Pan Tomek dostał od swojego pracodawcy wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony, w której strony przewidziały dwutygodniowy termin wypowiedzenia. W wypowiedzeniu znalazło się pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy, przy czym pracodawca przekazał Panu Tomkowi, że jego umowa wygasa z chwilą obecną i nie ma on już obowiązku świadczenia pracy. Takie „skrócenie” okresu wypowiedzenia jest bezskuteczne, a 7-dniowy termin na wniesienie odwołania będzie biegł od dnia zakończenia dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

Kwestie skrócenia okresu wypowiedzenia przez bezprawną i jednostronną czynność pracodawcy są również ważne dla pracownika z punktu widzenia należnego mu wynagrodzenia.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Nawet jeżeli pracodawca postanowi, że bezprawnie skraca pracownikowi jego okres wypowiedzenia, to pracownik będzie miał roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku okresu 3-miesięcznego może to być spora suma.

Należy jednak podkreślić, że poza faktem, że umowa wypowiedziana w taki sposób rozwiąże się upływem okresu wypowiedzenia przewidzianego przez Kodeks pracy, to pracownikowi w przypadku tak zastosowanych przepisów nie przysługują roszczenia o odszkodowanie czy przywrócenie do pracy. W związku z tym, że wypowiedzenie i tak na mocy Kodeksu pracy zakończy się w prawidłowym terminie, ustawodawca uznał, że pracodawcy nie należą się w tym wypadku dodatkowe roszczenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »