Kategorie

Jak rekrutować przez internet?

Marta Krauze
Niedawno rozpoczęłam pracę w firmie rekrutacyjnej. Jest to dla mnie duże wyzwanie, ponieważ posiadam niewielką praktykę. Do moich obowiązków na razie należy między innymi przygotowywanie ogłoszeń, a także wyszukiwanie kandydatów w bazie danych i innych dostępnych źródłach oraz selekcja nadchodzących aplikacji. Wiem, że internet może być bogatym źródłem danych na temat potencjalnych kandydatów. W jaki sposób najefektywniej wykorzystać to medium w mojej pracy?

Zwiększony dostęp do informacji na temat potencjalnych pracowników to istotna, ale niejedyna zaleta korzystania w pracy rekrutera z internetu. Medium to daje możliwości tworzenia nowych narzędzi, które mogą znacznie ułatwić i skrócić cały proces rekrutacyjny – od wystawiania ogłoszeń, poprzez samodzielne wyszukiwanie kandydatów, do otrzymywania aplikacji oraz selekcji kandydatów. Od kilku lat na rynku działają internetowe giełdy pracy oferujące swoim użytkownikom różne proste funkcjonalności. Korzystanie z nich przez specjalistów ds. rekrutacji zmienia styl i podnosi jakość ich pracy.

Łatwo, szybko, sprawnie

Już na etapie wystawiania ogłoszeń w sieci rekruter korzystający z portali internetowych ma do dyspozycji wiele udogodnień. Zaletami są szybkość i wygoda użytkowania. Ogłoszenia mogą pojawić się w serwisie już chwilę po tym, jak zapadnie decyzja o zatrudnieniu pracownika. Dodatkowym ułatwieniem są szablony. Pozwalają one w taki sposób skonstruować ogłoszenie, aby podkreślić najważniejsze informacje z punktu widzenia kandydata, np. wymagania firmy czy oferowane warunki zatrudnienia. Istniejące wzory można w prosty sposób modyfikować za pomocą podstawowego edytora HTML bądź uatrakcyjnić, dodając elementy graficzne w nagłówku lub stopce ogłoszenia. Dzięki temu można stworzyć własny, niepowtarzalny wygląd ofert, który wyróżni ją na tle innych, oraz ułatwi kandydatom szybką identyfikację firmy.

Ważną cechą portali rekrutacyjnych jest możliwość indywidualizacji. Wiele oferowanych narzędzi jest od siebie niezależnych, dzięki czemu to użytkownik decyduje, które z nich i na jakich etapach rekrutacji będzie stosować. Na przykład odpowiedzi na ogłoszenia mogą być kierowane na określony adres e-mail bądź pojawiać się na koncie użytkownika. Wybierając pierwszą opcję, użytkownik kończy korzystanie z usług serwisu na etapie otrzymania aplikacji. Natomiast decydując się na drugie rozwiązanie, ma do dyspozycji kolejne narzędzia, dzięki którym szybko i sprawnie może segregować dokumenty nadsyłane przez kandydatów. Często kandydaci mogą odpowiadać na ogłoszenia znajdujące się w portalu za pomocą formularza aplikacyjnego on-line.


Rekrutacja bierna lub aktywna

Dzięki rozwojowi technik informacyjnych rekruter może dziś wybrać, który ze sposobów poszukiwania pracowników będzie najbardziej odpowiadał jego możliwościom oraz potrzebom. Podstawową metodą pozostaje nadal umieszczanie ogłoszeń w prasie oraz w sieci. Praktyka pokazuje jednak, że korzystanie z tradycyjnego modelu coraz częściej stanowi jedynie podstawę pracy specjalistów ds. rekrutacji. Wielu z nich decyduje się na poszukiwania aktywne, co zwiększa znacznie zasięg ich działań. W takim przypadku rekruterzy sami „wyławiają” kandydatów z sieci i z ofertą zwracają się do nich bezpośrednio. Dzięki tej metodzie mogą dotrzeć dodatkowo do osób zatrudnionych, ale niewykluczających zmiany miejsca pracy, jeśli tylko otrzymają ciekawą propozycję.

Dotrzeć do najlepszych

Również rekruterzy stosujący aktywną metodę poszukiwania pracowników znajdą w internetowych serwisach ogłoszeń rekrutacyjnych o pracę funkcjonalne i łatwe w obsłudze narzędzia, znacznie przyspiesząjące ich pracę. Portale rekrutacyjne budują własną bazę profili zawodowych, które zawierają wybrane informacje na temat umiejętności i doświadczenia potencjalnych kandydatów, a także ich preferencji zawodowych oraz miejsca zatrudnienia. Przeglądanie ich zasobów za pomocą prostej, intuicyjnej przeglądarki umożliwia szybkie odnalezienie osób spełniających wymagania i bezpośredni kontakt z nimi w celu złożenia oferty. Istnieją także mechanizmy regularnego powiadamiania o nowych użytkownikach, spełniających określone przez rekrutera wymagania.

Duży zasięg

Kolejną zaletą korzystania z internetu jest jego powszechność. Serwisy rekrutacyjne posiadają obecnie kilka milionów użytkowników i stają się coraz popularniejszą formą poszukiwania pracy. Zasięg danego ogłoszenia można dodatkowo zwiększyć poprzez jego publikację jednocześnie w kilku lokalizacjach i kilku branżach, jakich dotyczy dane stanowisko pracy.

W tym samym czasie internetowe giełdy pracy udostępniają swoje bazy ogłoszeń dużym portalom ogólnoinformacyjnym oraz wyspecjalizowanym tematycznie serwisom branżowym. Zamieszczają one na swoich stronach specjalne wyszukiwarki ogłoszeń o pracę. W ten sposób oferty mogą przeglądać także osoby, które nie korzystają jeszcze z portali rekrutacyjnych.

Postępująca internetyzacja społeczeństwa doprowadziła do powstawania nowego trendu na rynku rekrutacji. Internet stał się dziś głównym źródłem informacji na temat nowych miejsc pracy, a wirtualne giełdy pracy podstawową platformą komunikacji pomiędzy pracodawcami a potencjalnymi pracownikami. Kolejne pokolenia młodych ludzi wchodzących na rynek pracy nie będą już znały innej metody poszukiwania pracy. Serwisy rekrutacyjne będą się rozwijać, oferując coraz lepsze i bardziej nowoczesne narzędzia, a naturalną konsekwencją tego będzie całkowita rezygnacja z ogłoszeń prasowych oraz tradycyjnego pasywnego modelu poszukiwania pracowników.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Home office albo rezygnacja z pracy - pracownicy stawiają warunek

  Home office w pełnym wymiarze albo rezygnacja z pracy - taki warunek stawiają brytyjscy pracownicy. Nie chcą wracać do pracy stacjonarnej, gdy komunikacja wciąż odbywa się za pomocą komunikatorów i wideokonferencji.

  Pracodawca jako źródło informacji o PPK

  PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

  Jakie są nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r.?

  Nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r. sprowadzają się do pracy czasowej. Należą do nich praca tymczasowa, B2B, outsourcing i projekty interimowe. Jakie są ich zalety?

  Kontrola BHP za pomocą drona

  Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?