Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi być uzasadnione, przy czym uzasadnienie to nie może być zdawkowe i lakoniczne. Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i rzeczywista, nie jest zatem wystarczające ogólnikowe stwierdzenie, że pracownik nie wykonuje dobrze swoich obowiązków lub naraża pracodawcę na szkodę. Musi istnieć właściwy i konkretny powód wypowiedzenia. Nie podanie przyczyny wypowiedzenia, podanie nieprawdziwej lub niewystarczającej przyczyny prowadzi do uznania w postępowaniu przed sądem pracy bezzasadności wypowiedzenia umowy o pracę.
REKLAMA
Pan Jacek dostał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, gdzie jako przyczyna podana była utrata zaufania pracodawcy do pracownika. W związku z tym, że nie podane zostały żadne konkretne zarzuty pod adresem Pana Jacka postanowił on skierować sprawę do sądu pracy. Sąd uznał, że tak ogólnikowo sformułowana przyczyna wypowiedzenia nie jest wystarczająca, nie wskazuje bowiem, co złożyło się na utratę zaufania, na którą powołał się pracodawca. Sąd postanowił przywrócić Pana Jacka do pracy.
Dowiedz się również: Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?
Powszechnie uważa się, że uzasadnienie wypowiedzenia tego rodzaju umowy musi nastąpić na piśmie. Oznacza to, że najczęściej takie uzasadnienie będzie znajdowało się w wypowiedzeniu wręczanym pracownikowi przez pracodawcę. Możliwa jest jednak sytuacja, że samo pisemne wypowiedzenie będzie miało dość lakoniczny charakter, ale pracodawca ustnie poda powody zwolnienia, czyli dobrze je uzasadni. Musi jednak pamiętać, żeby dokonać tego przy świadkach, w razie bowiem skierowania sprawy na drogę sądową, będzie musiał udowodnić, że uzasadnił pracownikowi jego zwolnienie.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Pani Ania dostała od swojego pracodawcy pisemne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony, w którym pracodawca wskazał jako przyczynę wypowiedzenia naruszenie obowiązków pracowniczych. Jednocześnie w obecności dwóch pracowników kadr podał ustne przyczyny tego wypowiedzenia, a więc je uzasadnił. Kiedy Pani Ania skierowała sprawę do sądu pracy, pracodawca udowodnił, że uzasadnił wypowiedzenie umowy, przy czym dokonał tego ustnie w obecności świadków, a nie w piśmie wypowiadającym umowę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat