reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę, który chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia. Powszechnie przyjmuje się, że takie uzasadnienie musi nastąpić na piśmie, ale jednak niekoniecznie.

Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi być uzasadnione, przy czym uzasadnienie to nie może być zdawkowe i lakoniczne. Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i rzeczywista, nie jest zatem wystarczające ogólnikowe stwierdzenie, że pracownik nie wykonuje dobrze swoich obowiązków lub naraża pracodawcę na szkodę. Musi istnieć właściwy i konkretny powód wypowiedzenia. Nie podanie przyczyny wypowiedzenia, podanie nieprawdziwej lub niewystarczającej przyczyny prowadzi do uznania w postępowaniu przed sądem pracy bezzasadności wypowiedzenia umowy o pracę.

Pan Jacek dostał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, gdzie jako przyczyna podana była utrata zaufania pracodawcy do pracownika. W związku z tym, że nie podane zostały żadne konkretne zarzuty pod adresem Pana Jacka postanowił on skierować sprawę do sądu pracy. Sąd uznał, że tak ogólnikowo sformułowana przyczyna wypowiedzenia nie jest wystarczająca, nie wskazuje bowiem, co złożyło się na utratę zaufania, na którą powołał się pracodawca. Sąd postanowił przywrócić Pana Jacka do pracy.

Dowiedz się również: Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?

Powszechnie uważa się, że uzasadnienie wypowiedzenia tego rodzaju umowy musi nastąpić na piśmie. Oznacza to, że najczęściej takie uzasadnienie będzie znajdowało się w wypowiedzeniu wręczanym pracownikowi przez pracodawcę. Możliwa jest jednak sytuacja, że samo pisemne wypowiedzenie będzie miało dość lakoniczny charakter, ale pracodawca ustnie poda powody zwolnienia, czyli dobrze je uzasadni. Musi jednak pamiętać, żeby dokonać tego przy świadkach, w razie bowiem skierowania sprawy na drogę sądową, będzie musiał udowodnić, że uzasadnił pracownikowi jego zwolnienie.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pani Ania dostała od swojego pracodawcy pisemne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony, w którym pracodawca wskazał jako przyczynę wypowiedzenia naruszenie obowiązków pracowniczych. Jednocześnie w obecności dwóch pracowników kadr podał ustne przyczyny tego wypowiedzenia, a więc je uzasadnił. Kiedy Pani Ania skierowała sprawę do sądu pracy, pracodawca udowodnił, że uzasadnił wypowiedzenie umowy, przy czym dokonał tego ustnie w obecności świadków, a nie w piśmie wypowiadającym umowę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwa jest jednak sytuacja, że samo pisemne wypowiedzenie będzie miało dość lakoniczny charakter, ale pracodawca ustnie poda powody zwolnienia.
Możliwa jest jednak sytuacja, że samo pisemne wypowiedzenie będzie miało dość lakoniczny charakter, ale pracodawca ustnie poda powody zwolnienia.

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama