reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku wypłacenia zaliczki na poczet premii

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku wypłacenia zaliczki na poczet premii

Pracownicy naszej firmy, poza wynagrodzeniem miesięcznym, są uprawnieni do premii miesięcznej. Premia jest pomniejszana proporcjonalnie za okres nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. W związku z powodzią i stratami, jakie ponieśliśmy z tego powodu, od maja do sierpnia br. wypłaciliśmy pracownikom premie miesięczne w formie zaliczki. Jak powinniśmy prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku w razie choroby pracowników?

W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględnić premie za okres od maja do sierpnia br. wypłacone w wysokości zaliczki, a za pozostałe miesiące – premie wypłacone w pełnej wysokości. Po wyrównaniu wysokości premii miesięcznych należy ponownie przeliczyć podstawę wymiaru świadczeń chorobowych i wyrównać wysokość zasiłków.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego wystąpiła niezdolność do pracy. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek finansowanych przez pracownika – emerytalnej, rentowych i chorobowej, tj. łącznie 13,71% przychodu.

W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględnić wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli niezdolność powstała przed upływem tego okresu – z faktycznego okresu zatrudnienia, tj. za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia (art. 36 ustawy zasiłkowej).

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć składniki wynagrodzenia przysługujące z tytułu umowy o pracę, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe, z wyjątkiem tych składników, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę czy innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

WAŻNE!

Licząc wysokość zasiłku, należy pomijać tylko te składniki wynagrodzenia, od których nie została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe lub które przysługują również za czas niezdolności do pracy.

Premie miesięczne oraz inne miesięczne składniki wynagrodzenia należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiąc kalendarzowy, z którego wynagrodzenie jest przyjmowane do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku (art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Składniki wynagrodzenia, które zostały proporcjonalnie zmniejszone z uwagi na usprawiedliwioną nieobecność w pracy, należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu ich wysokości. Natomiast składniki, których zasady przyznawania nie zawierają postanowień o proporcjonalnym zmniejszaniu ich wysokości za okres nieobecności usprawiedliwionych lub które przysługują za dodatkowo przepracowany czas czy dodatkowo wykonaną pracę, należy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej (np. wynagrodzenie i dodatek za pracę w nadgodzinach, dodatek za pracę w nocy, dodatek za pełnienie dyżuru).

Jeśli składnik wynagrodzenia przysługujący za okres, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, został wypłacony zaliczkowo, wysokość zasiłku należy ustalić biorąc pod uwagę kwotę zaliczki. Po wyrównaniu wysokości tego składnika należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku i wypłacić wyrównanie świadczeń chorobowych. Taka sytuacja miała miejsce w Państwa firmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama