REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady korygowania imiennych raportów miesięcznych

Raporty za danego ubezpieczonego koryguje się w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA) w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia.

Urlop ojcowski przysługuje także w razie adopcji dziecka przez pracownika

Pracownikowi, który jest rodzicem adopcyjnym, przysługuje urlop ojcowski. Urlop ten nie przysługuje w razie przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Reklamacje ubezpieczonych dotyczące informacji o stanie konta ZUS

W przypadku, gdy po otrzymaniu informacji o stanie indywidualnego konta w ZUS ubezpieczony niebędący płatnikiem składek stwierdzi, że na jego koncie nie zostały zewidencjonowane wszystkie należne składki na ubezpieczenie emerytalne lub zostały zewidencjonowane w niewłaściwej wysokości, obowiązuje niżej opisany tryb postępowania.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje szkolenia m.in. na temat zasad obejmowania ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym, zmian w Programie Płatnik oraz zasad wypełniania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Należności wypadkowe – nie z FGŚP

W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09)

Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego

Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców.

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

REKLAMA

Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy informację o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, korzystał z niego w okresie zatrudnienia.

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

Praca w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Korzystam z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w tym okresie mogę pracować u pracodawcy, który udzielił mi tego urlopu?

Ułatwienia w ZUS dla jednoosobowych firm

Od 1 marca 2010 r. osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i przekazuje do ZUS dokumenty w formie papierowej, może prosić pracownika ZUS o wypełnienie za nią dokumentu ZUS DRA. Z czasem taka pomoc ZUS skierowana do płatników składek ma być rozszerzana na inne dokumenty.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Od 1 stycznia 2010 r. pracownikowi–ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 1 tygodnia, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwiększa się grupa osób zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Szkolenia dotyczą m.in. zasad obejmowania ubezpieczeniami oraz problematyki opłacania i rozliczania składek.

Renta rodzinna po zmarłym renciście

Kwota bazowa, przyjęta do ustalenia wcześniej przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy jest podstawą do obliczenia renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem napisała oświadczenie, że nie będzie pracować w porze nocnej (w firmie są zmiany nocne), ale zgadza się na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy uprawnienia rodzicielskie dotyczące np. zakazu pracy w nadgodzinach, w porze nocnej oraz wysyłania w delegację pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat muszą być wykorzystywane przez pracownicę łącznie, czy może ona sobie wybrać, że np. będzie pracowała w nadgodzinach, ale nie będzie pracowała w nocy i poza stałym miejscem pracy?

Elektroniczne zapytania - nowa usługa ZUS

Na portalu internetowym e-Inspektorat.zus.pl dostępna jest nowa usługa elektronicznych zapytań w kwestiach emerytur pomostowych.

Bezpłatne konsultacje ekspertów ZUS

13 kwietnia br. każdy zainteresowany może uzyskać informacje i pomoc w rozwiązaniu swoich problemów z dziedziny zasiłków, ubezpieczeń i składek oraz emerytur. Eksperci Centrali ZUS będą udzielać bezpłatnych konsultacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Obejmują one m.in. wprowadzenie do programu Płatnik.

Jednolite standardy umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek ZUS

Sytuacja finansowa przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne, będzie oceniana według jednolitych standardów - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej łącznie do 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Po tym okresie wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik

Od dzisiaj, 1 kwietnia, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego - powinni dokonać importu do programu Płatnik nowego certyfikatu ZUS.

Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej - uważają pracodawcy

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest bardzo potrzebna, wychodzi naprzeciw oczekiwaniem pracodawców i pracowników, powinna zostać uchwalona jak najszybciej - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Magdalena Janczewska.

Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

24 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu ubezpieczeń emerytalnych, a 50 proc. go krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z kolei pracę ZUS dobrze ocenia 22 proc. badanych, a źle 57 proc.

Rząd przyjął projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3

Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach.

Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

Pracownikowi 12 stycznia br. urodziło się dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 częściach: w wymiarze 5 dni  i 2 dni. Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach?

Rząd zajmie się ustawą o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Rząd zajmie się dzisiaj, 30 marca, projektem założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zmiany mają zracjonalizować zasady tworzenia i działania żłobków oraz wprowadzić alternatywne formy opieki nad małymi dziećmi.

Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości

Polacy oszczędzanie na emeryturę odkładają na później. Aż 75 proc. społeczeństwa przyznaje, że poza odprowadzaniem obowiązkowej składki na ZUS i OFE, nie oszczędza dodatkowo na emeryturę - wynika z raportu „Emerytura po polsku”  firmy doradczej On Board PR Ecco Network opartego o badania zrealizowane przez PBS DGA.

Wysyłanie elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych

Brak możliwości składania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych.

Zgłaszanie i wyrejestrowywanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, w tym także zleceniobiorca (osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy należy do płatnika składek – zleceniodawcy.

Zwolnienia z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zleceniobiorców

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców, a także osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, co do zasady stanowi przychód.

Minimalna emerytura dla każdego

Centrum im. Adama Smitha przygotowało dla rządu propozycje zmian w systemie emerytalnym, proponując upodobnienie go do systemu kanadyjskiego. Zgodnie z nim, każdy dostawałby emeryturę minimalną, a na resztę odkładał sam.

Zmiana zasad wydawania karty EKUZ

1 maja 2010 r. wchodzą w życie przepisy, zmieniające dotychczasowe regulacje obowiązujące w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia.

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Pracownik otrzymuje z ZUS wcześniejszą emeryturę jako repatriant z azjatyckiej części byłego ZSRR. Przy ustalaniu świadczenia ZUS uwzględnił mu zagraniczne okresy zatrudnienia wynoszące łącznie 22 lata oraz okresy zatrudnienia w Polsce – 3 lata. Chcemy oddelegować pracownika do pracy w Czechach – otwieramy tam oddział firmy. Pracownik chce zamieszkać w Czechach na stałe, ponieważ tam mieszka jego rodzina. ZUS uwzględnił okresy zatrudnienia za granicą pod warunkiem, że pracownik będzie mieszkał w Polsce. Czy po wyjeździe z Polski pracownik straci prawo do emerytury?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. zasad ustalania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz emerytur pomostowych.

Rząd zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad dziećmi

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że rządowi zależy na stworzeniu jak najlepszych warunków dla wzrostu dzietności. W przyszłym tygodniu Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad najmłodszymi.

Urlop ojcowski

Pracownik–ojciec wystąpił z wnioskiem o udzielenie 3 dni urlopu ojcowskiego. Czy możemy udzielić mu tylko 3 dni, czy też musi wykorzystać od razu cały przysługujący mu wymiar tego urlopu?

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Status członka rodziny nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osób pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostały skierowane przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy.

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który wykorzystał pełny okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolny do pracy, lecz dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdrowia i powrót do pracy.

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

Kobiecie w ciąży, z którą rozwiązano umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik oraz świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Senat zmienił zasady wypłaty becikowego

Senatorowie wprowadzili poprawki doprecyzowujące nowelizację ustawy zmieniającą zasady wypłaty becikowego. Wg nowych przepisów, aby do końca 2011 r. dostać becikowe, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży. Ustawa trafi ponownie do Sejmu.

ZUS odpowiada na pytania dotyczące emerytur pomostowych

Pracodawcy opłacający składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) oraz osoby zainteresowane problematyką emerytur pomostowych mogą kierować pytania na specjalną skrzynkę mailową uruchomioną przez ZUS.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZZA

Formularz ZUS ZZA należy wypełnić w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczonego, który z danego tytułu podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także w przypadku zmiany lub korekty danych osoby ubezpieczonej zgłoszonych na formularzu ZUS ZZA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA

Formularz ZUS ZWUA wypełnia płatnik składek w celu wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczenia zdrowotnego i /lub zdrowotnego lub zgłoszenia korekty danych o wyrejestrowaniu.

Zgłoszenie ubezpieczonego

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń.

REKLAMA