reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?

Ponieważ poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu w znacznym stopniu, przyczynił się do spowodowania wypadku, należy wypłacić mu zasiłek chorobowy w wysokości 80% wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Rodzaje świadczeń odszkodowawczych przysługujących ubezpieczonemu poszkodowanemu w wypadku przy pracy, jak również sytuacje, w których następuje utrata prawa do tych świadczeń, określone są w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługują następujące świadczenia:

  • zasiłek chorobowy ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy,
  • świadczenie rehabilitacyjne ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy,
  • zasiłek wyrównawczy ubezpieczonemu będącym pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • jednorazowe odszkodowanie ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy,
  • renta szkoleniowa ubezpieczonemu, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie, który określony jest w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

WAŻNE!

Poszkodowany traci prawo do świadczeń w sytuacji, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również poszkodowanemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

W omawianej sytuacji zespół powypadkowy uznał, że stan nietrzeźwości poszkodowanego pracownika wpłynął znacząco na jego możliwość poruszania się, co z kolei doprowadziło do wypadku. Tym samym pracownik utracił uprawnienia odszkodowawcze, w tym prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% wynagrodzenia.

WSKAZÓWKA!

Za czas niezdolności do pracy poszkodowany pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy na zasadach określonych w Kodeksie pracy, czyli w wysokości 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tytułu choroby.

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy przez pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym jest wypłacane przez pracodawcę.

Pracodawca ma również prawo ukarać poszkodowanego pracownika za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji w procesie pracy (wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwości) karą porządkową przewidzianą w art. 108 Kodeksu pracy, a jeżeli uzna, że doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych – rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama