| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

W grudniu br. mijają pierwsze 2 lata prowadzenia przeze mnie działalności. W tym czasie opłacałem składki od preferencyjnej podstawy wymiaru w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym muszę złożyć w ZUS jakieś dokumenty informujące o tym fakcie, czy wystarczy, że w deklaracji zacznę rozliczać składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia?

W związku z ustaniem warunków do preferencyjnego opłacania składek ma Pan obowiązek nie tylko opłacania i rozliczania składki od wyższej podstawy wymiaru, ale również wyrejestrowania się z ubezpieczeń z kodem 05 70 xx i ponownego zgłoszenia do tych ubezpieczeń z kodem 05 10 xx.

UZASADNIENIE

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż równowartość 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, tj. w 2010 r. od kwoty nie niższej niż 1887,60 zł miesięcznie (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej). Jednak osoby, które dopiero rozpoczynają wykonywać działalność gospodarczą, mogą za pierwsze 24 miesiące opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2010 r. nie niższej niż 395,10 zł miesięcznie (art. 18a ust. 1 ustawy systemowej). Uprawnienie do opłacania składek od preferencyjnej podstawy przysługuje osobie, która równocześnie:

  • nie prowadzi już i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności,
  • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (art. 18a ust. 2 ustawy systemowej).

Prawo do opłacania niższych składek ustaje po upływie 24 pełnych miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności albo przed upływem tego okresu – jeśli dana osoba rozpocznie wykonywanie tej działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »