Kategorie

Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

Roman Dorawa
W grudniu br. mijają pierwsze 2 lata prowadzenia przeze mnie działalności. W tym czasie opłacałem składki od preferencyjnej podstawy wymiaru w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym muszę złożyć w ZUS jakieś dokumenty informujące o tym fakcie, czy wystarczy, że w deklaracji zacznę rozliczać składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia?

W związku z ustaniem warunków do preferencyjnego opłacania składek ma Pan obowiązek nie tylko opłacania i rozliczania składki od wyższej podstawy wymiaru, ale również wyrejestrowania się z ubezpieczeń z kodem 05 70 xx i ponownego zgłoszenia do tych ubezpieczeń z kodem 05 10 xx.

UZASADNIENIE

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż równowartość 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, tj. w 2010 r. od kwoty nie niższej niż 1887,60 zł miesięcznie (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej). Jednak osoby, które dopiero rozpoczynają wykonywać działalność gospodarczą, mogą za pierwsze 24 miesiące opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2010 r. nie niższej niż 395,10 zł miesięcznie (art. 18a ust. 1 ustawy systemowej). Uprawnienie do opłacania składek od preferencyjnej podstawy przysługuje osobie, która równocześnie:

 • nie prowadzi już i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności,
 • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (art. 18a ust. 2 ustawy systemowej).

Prawo do opłacania niższych składek ustaje po upływie 24 pełnych miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności albo przed upływem tego okresu – jeśli dana osoba rozpocznie wykonywanie tej działalności na rzecz byłego pracodawcy.


Przedsiębiorca, który nie jest uprawniony do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru, powinien zostać zgłoszony do ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx, natomiast przedsiębiorca uprawniony do takiej ulgi – z kodem 05 70 xx.

Przy każdej zmianie danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń (na ZUS ZUA lub ZUS ZZA), takich jak: rodzaj ubezpieczeń, termin ich powstania czy tytuł ubezpieczenia konieczne jest zgłoszenie tej zmiany przez wyrejestrowanie danej osoby z ubezpieczeń i powtórne jej zgłoszenie do ubezpieczeń (art. 36 ust. 14 ustawy systemowej).

Ponieważ utrata prawa do opłacania niższych składek pociąga za sobą zmianę tytułu do ubezpieczeń, przedsiębiorca musi zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń z kodem tytułu 05 70 xx, a następnie zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu 05 10 xx od:

 • pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 24 miesięcy kalendarzowych korzystania z tej ulgi lub
 • dnia, w którym rozpoczął wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Jeżeli wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie następuje w trakcie miesiąca, przedsiębiorca powinien składki należne za ten miesiąc na swoje ubezpieczenia rozliczyć w dwóch deklaracjach (albo w raportach – jeśli rozlicza składki także za inne osoby) odpowiednio z zakresu numeracji od 1 do 39 (z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 xx) oraz z zakresu od 40 do 49 (z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx). W deklaracjach lub w raportach powinien rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od proporcjonalnie obniżonych podstaw wymiaru za daną część miesiąca. To samo dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Słowniczek:

05 10 – Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz osoba prowadząca niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

05 70 – Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.


PRZYKŁAD

Przedsiębiorca korzystał z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym, że w ramach tej działalności podjął współpracę z byłym pracodawcą, u którego wykonywał czynności będące przedmiotem działalności w ramach stosunku pracy w 2009 r., utracił od 19 listopada 2010 r. prawo do opłacania składek na preferencyjnych zasadach. Rozliczając składki należne za listopad przedsiębiorca powinien sporządzić dwie deklaracje rozliczeniowe:

w pierwszej deklaracji oznaczonej kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 musi rozliczyć składki za okres od 1 do 18 listopada.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w tej deklaracji jest kwota 237,06 zł, ustalona jako 18/30 z równowartości 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj.:

(395,10 zł : 30 dni września) x 18 dni korzystania z ulgi.

Podstawą wymiaru do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w tej deklaracji jest natomiast kwota 1555,48 zł, ustalona jako 18/30 kwoty stanowiącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2009 r. włącznie z wypłatami z zysku, tj.:

(2592,46 zł : 30 dni) x 18;

w drugiej deklaracji oznaczonej kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 musi rozliczyć składki za okres od 19 do 30 listopada.

Podstawą wymiaru do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne w tej deklaracji jest kwota 755,04 zł, ustalona jako 12/30 kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, tj.: (1887,60 zł : 30 dni września) x 12 dni września, w których ulga już nie przysługuje.

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w tej deklaracji będzie natomiast kwota 1036,98 zł, ustalona jako 12/30 kwoty stanowiącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2009 r. włącznie z wypłatami z zysku, tj.:

(2592,46 zł : 30 dni) x 12.

Podstawa prawna

 • art. 18 ust. 8, art. 18a, art. 36 ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.