reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

W grudniu br. mijają pierwsze 2 lata prowadzenia przeze mnie działalności. W tym czasie opłacałem składki od preferencyjnej podstawy wymiaru w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym muszę złożyć w ZUS jakieś dokumenty informujące o tym fakcie, czy wystarczy, że w deklaracji zacznę rozliczać składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia?

W związku z ustaniem warunków do preferencyjnego opłacania składek ma Pan obowiązek nie tylko opłacania i rozliczania składki od wyższej podstawy wymiaru, ale również wyrejestrowania się z ubezpieczeń z kodem 05 70 xx i ponownego zgłoszenia do tych ubezpieczeń z kodem 05 10 xx.

UZASADNIENIE

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż równowartość 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, tj. w 2010 r. od kwoty nie niższej niż 1887,60 zł miesięcznie (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej). Jednak osoby, które dopiero rozpoczynają wykonywać działalność gospodarczą, mogą za pierwsze 24 miesiące opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2010 r. nie niższej niż 395,10 zł miesięcznie (art. 18a ust. 1 ustawy systemowej). Uprawnienie do opłacania składek od preferencyjnej podstawy przysługuje osobie, która równocześnie:

  • nie prowadzi już i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności,
  • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (art. 18a ust. 2 ustawy systemowej).

Prawo do opłacania niższych składek ustaje po upływie 24 pełnych miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności albo przed upływem tego okresu – jeśli dana osoba rozpocznie wykonywanie tej działalności na rzecz byłego pracodawcy.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)348.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama