reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenia z funduszu alimentacyjnego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Od 6 grudnia br. posiadanie dziecka przez osobę uprawnioną do alimentów nie ma wpływu na uprawnienie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W tym dniu wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Wyrok TK z 23 listopada 2010 r., sygn. akt K 5/10, wszedł w życie 6 grudnia 2010 r. Orzeka on o niezgodności z Konstytucją RP art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 z późn.zm.).

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego >>

Zgodnie wymienionym przepisem świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona do alimentów jest pełnoletnia i posiada własne dziecko. W związku z tym, jak informuje ministerstwo pracy, od dnia 6 grudnia br., ustalając prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie stosuje się przepisu art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy. A zatem, od tego dnia posiadanie dziecka przez osobę uprawnioną do alimentów nie ma wpływu na uprawnienie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów dot. wieku emerytalnego >>

Osoby, które przed 6 grudnia 2010 r. otrzymały decyzję o odmowie przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 2) ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zgodnie z art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), w  terminie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia wyroku TK mają prawo wnieść do organu właściwego wypłacającego świadczenia z funduszu alimentacyjnego skargę o wznowienie postępowania.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją >>

Organem administracji publicznej właściwym w sprawie rozpatrzenia skargi jest organ, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji. Jeżeli organ ten stwierdzi istnienie podstaw do uchylenia decyzji na podstawie art. 145a kpa, uchyli decyzję wydaną stronie na podstawie przepisu uznanego za niezgodny z Konstytucją RP i wyda nową decyzję rozstrzygającą o przyznaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Potrącenie alimentów z wynagrodzenia >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama