Kapitał początkowy a emerytura według nowych zasad
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie przepisów powołanej ustawy Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala kapitał początkowy osobom, które:
REKLAMA
- urodziły się po 31 grudnia 1948 r., jeżeli
- opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu przed 1999 r.
ZUS oblicza kapitał początkowy na podstawie wniosku osoby zainteresowanej zgłoszonego wraz z wnioskiem o emeryturę albo zgłoszonego odrębnie w dowolnym czasie, przed nabyciem prawa do emerytury.
Osobom urodzonym po 1948 r. ZUS obliczy emeryturę według nowych zasad. W myśl tych zasad prawo do emerytury przysługuje po osiągnięciu wieku – przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat – bez względu na długość przebytych okresów ubezpieczenia. Przy obliczaniu emerytury w podstawie jej obliczenia uwzględniany jest kapitał początkowy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego po 31 grudnia 1998 r.
Przeczytaj także: Komu przysługuje wyższa emerytura
Od 1999 r. ZUS ewidencjonuje składki na ubezpieczenie emerytalne każdej osobie podlegającej ubezpieczeniom społecznym na indywidualnym koncie (ubezpieczonego). Przed 1999 r. ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych. Z tego względu osobom urodzonym po 1948 r. za okresy pracy/ubezpieczenia przypadające przed 1999 r. odtwarzane są teoretyczne składki na ubezpieczenie społeczne poprzez obliczenie kapitału początkowego. Kwota kapitału początkowego jest również zapisywana na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
Teoretyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne następuje:
- poprzez obliczenie według dotychczasowych, tzw. starych zasad, hipotetycznej emerytury, jaką ubezpieczony otrzymałby w dniu 1 stycznia 1999 r., za przebyte przed 1999 r. okresy składkowe i nieskładkowe, a następnie;
- pomnożenie kwoty tej hipotetycznej emerytury przez średnie dalsze trwanie życia (kobiet i mężczyzn) w wieku 62 lat, ustalone na dzień 1 stycznia 1999 r.
Kwota kapitału początkowego zależy od:
- długości udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych przed 1 stycznia 1999 r.,
- podstawy wymiaru, do ustalenia której przyjmowane jest wynagrodzenie (dochód), które stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r., albo uposażenie żołnierza lub funkcjonariusza,
- współczynnika p, który służy do obliczenia tzw. części socjalnej.
Polecamy serwis Kodeks pracy
Przy obliczaniu kapitału początkowego ma zastosowanie kwota bazowa w wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z II kwartału 1998 r., wynosząca 1220,89 zł.
Źródło:www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat