REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rząd realizuje politykę prorodzinną

Rząd realizuje politykę prorodzinną w miarę możliwości finansowych; resort pracy chce podniesienia progów dochodowych w przyszłym roku - mówił w czwartek, 16 grudnia, w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Bucior odpowiadał na pytania posła Jarosława Sellina i posłanki Teresy Wargockiej (PiS), którzy domagali się wyjaśnienia, dlaczego rząd nie zrealizował przyjętej w listopadzie 2008 r. Deklaracji w sprawie polityki rodzinnej Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski, nie podwyższył progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych ani nie przygotował programu polityki rodzinnej i pomocy rodzinom wielodzietnym.

Wiceminister podkreślił, że prawie wszystkie punkty deklaracji są przez rząd realizowane, a choć program nie został przyjęty, nie oznacza to, że polityki rodzinnej nie ma.

Świadczenia rodzinne - próg dochodowy bez zmian >>

"Jest realizowana wszędzie tam, gdzie można znaleźć środki. W miarę swoich możliwości zwiększamy środki na świadczenia rodzinne i alimentacyjne. W 2010 r. nastąpiło ich zwiększenie o blisko 11,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, do 9,5 mld zł. Na 2011 r. planujemy dalsze zwiększenie o kolejne 5,5 proc., do 10 mld zł. Jeśli chodzi umożliwienie rodzicom łączenie ról rodzinnych i zawodowych - właśnie w Sejmie toczą się prace nad ustawą żłobkową" - mówił Bucior.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

"Jeśli chodzi o rodziny wielodzietne, należy bić się w piersi, że ten rząd nie podniósł progu dochodowego uprawniającego do zasiłków, ale nie zrobił tego żaden rząd od 2004 r. My natomiast zwiększyliśmy zasiłki o 40 proc. W przypadku rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, zwiększyliśmy świadczenie pielęgnacyjne - wciąż jest to kwota niska - ale zwiększenie nastąpiło, zniesione zostało też kryterium dochodowe" - przypomniał wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

Zwrócił uwagę, że rządowa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wzmocniła ochronę dziecka i rodziny przed przemocą, co także było jednym z postulatów zawartych w deklaracji. Przypomniał, że sejmowe komisje pracują nad projektem ustawy, który zreformować ma system rodzinnej opieki zastępczej i zwiększyć wsparcie dla rodzin w kryzysie.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

"Możemy mieć wątpliwości, czy poziom realizacji poszczególnych punktów jest zadowalający. My chcielibyśmy, żeby były realizowane na wyższym poziomie, żeby nakłady na politykę prorodzinną były jak najwyższe" - zapewnił Bucior.

Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych >>

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zaznaczył, że rząd nie zrealizował tylko jednego punktu deklaracji - nie podniósł kryterium dochodowego. "To zostało wpisane przez panią minister Jolantę Fedak do programu pracy Rady Ministrów. Wobec wyzwań demograficznych pomoże nam tylko rozsądna polityka prorodzinna, pani minister podkreśla to przy każdej okazji i rząd zdaje sobie z tego sprawę" - dodał wiceminister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA