REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rząd realizuje politykę prorodzinną

REKLAMA

Rząd realizuje politykę prorodzinną w miarę możliwości finansowych; resort pracy chce podniesienia progów dochodowych w przyszłym roku - mówił w czwartek, 16 grudnia, w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Bucior odpowiadał na pytania posła Jarosława Sellina i posłanki Teresy Wargockiej (PiS), którzy domagali się wyjaśnienia, dlaczego rząd nie zrealizował przyjętej w listopadzie 2008 r. Deklaracji w sprawie polityki rodzinnej Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski, nie podwyższył progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych ani nie przygotował programu polityki rodzinnej i pomocy rodzinom wielodzietnym.

REKLAMA

Autopromocja

Wiceminister podkreślił, że prawie wszystkie punkty deklaracji są przez rząd realizowane, a choć program nie został przyjęty, nie oznacza to, że polityki rodzinnej nie ma.

Świadczenia rodzinne - próg dochodowy bez zmian >>

"Jest realizowana wszędzie tam, gdzie można znaleźć środki. W miarę swoich możliwości zwiększamy środki na świadczenia rodzinne i alimentacyjne. W 2010 r. nastąpiło ich zwiększenie o blisko 11,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, do 9,5 mld zł. Na 2011 r. planujemy dalsze zwiększenie o kolejne 5,5 proc., do 10 mld zł. Jeśli chodzi umożliwienie rodzicom łączenie ról rodzinnych i zawodowych - właśnie w Sejmie toczą się prace nad ustawą żłobkową" - mówił Bucior.

"Jeśli chodzi o rodziny wielodzietne, należy bić się w piersi, że ten rząd nie podniósł progu dochodowego uprawniającego do zasiłków, ale nie zrobił tego żaden rząd od 2004 r. My natomiast zwiększyliśmy zasiłki o 40 proc. W przypadku rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, zwiększyliśmy świadczenie pielęgnacyjne - wciąż jest to kwota niska - ale zwiększenie nastąpiło, zniesione zostało też kryterium dochodowe" - przypomniał wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

Zwrócił uwagę, że rządowa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wzmocniła ochronę dziecka i rodziny przed przemocą, co także było jednym z postulatów zawartych w deklaracji. Przypomniał, że sejmowe komisje pracują nad projektem ustawy, który zreformować ma system rodzinnej opieki zastępczej i zwiększyć wsparcie dla rodzin w kryzysie.

"Możemy mieć wątpliwości, czy poziom realizacji poszczególnych punktów jest zadowalający. My chcielibyśmy, żeby były realizowane na wyższym poziomie, żeby nakłady na politykę prorodzinną były jak najwyższe" - zapewnił Bucior.

Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych >>

Zaznaczył, że rząd nie zrealizował tylko jednego punktu deklaracji - nie podniósł kryterium dochodowego. "To zostało wpisane przez panią minister Jolantę Fedak do programu pracy Rady Ministrów. Wobec wyzwań demograficznych pomoże nam tylko rozsądna polityka prorodzinna, pani minister podkreśla to przy każdej okazji i rząd zdaje sobie z tego sprawę" - dodał wiceminister.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

REKLAMA

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA