reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak rząd realizuje politykę prorodzinną

Jak rząd realizuje politykę prorodzinną

Rząd realizuje politykę prorodzinną w miarę możliwości finansowych; resort pracy chce podniesienia progów dochodowych w przyszłym roku - mówił w czwartek, 16 grudnia, w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Bucior odpowiadał na pytania posła Jarosława Sellina i posłanki Teresy Wargockiej (PiS), którzy domagali się wyjaśnienia, dlaczego rząd nie zrealizował przyjętej w listopadzie 2008 r. Deklaracji w sprawie polityki rodzinnej Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski, nie podwyższył progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych ani nie przygotował programu polityki rodzinnej i pomocy rodzinom wielodzietnym.

Wiceminister podkreślił, że prawie wszystkie punkty deklaracji są przez rząd realizowane, a choć program nie został przyjęty, nie oznacza to, że polityki rodzinnej nie ma.

Świadczenia rodzinne - próg dochodowy bez zmian >>

"Jest realizowana wszędzie tam, gdzie można znaleźć środki. W miarę swoich możliwości zwiększamy środki na świadczenia rodzinne i alimentacyjne. W 2010 r. nastąpiło ich zwiększenie o blisko 11,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, do 9,5 mld zł. Na 2011 r. planujemy dalsze zwiększenie o kolejne 5,5 proc., do 10 mld zł. Jeśli chodzi umożliwienie rodzicom łączenie ról rodzinnych i zawodowych - właśnie w Sejmie toczą się prace nad ustawą żłobkową" - mówił Bucior.

"Jeśli chodzi o rodziny wielodzietne, należy bić się w piersi, że ten rząd nie podniósł progu dochodowego uprawniającego do zasiłków, ale nie zrobił tego żaden rząd od 2004 r. My natomiast zwiększyliśmy zasiłki o 40 proc. W przypadku rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, zwiększyliśmy świadczenie pielęgnacyjne - wciąż jest to kwota niska - ale zwiększenie nastąpiło, zniesione zostało też kryterium dochodowe" - przypomniał wiceminister.

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

Zwrócił uwagę, że rządowa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wzmocniła ochronę dziecka i rodziny przed przemocą, co także było jednym z postulatów zawartych w deklaracji. Przypomniał, że sejmowe komisje pracują nad projektem ustawy, który zreformować ma system rodzinnej opieki zastępczej i zwiększyć wsparcie dla rodzin w kryzysie.

"Możemy mieć wątpliwości, czy poziom realizacji poszczególnych punktów jest zadowalający. My chcielibyśmy, żeby były realizowane na wyższym poziomie, żeby nakłady na politykę prorodzinną były jak najwyższe" - zapewnił Bucior.

Czy będzie zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych >>

Zaznaczył, że rząd nie zrealizował tylko jednego punktu deklaracji - nie podniósł kryterium dochodowego. "To zostało wpisane przez panią minister Jolantę Fedak do programu pracy Rady Ministrów. Wobec wyzwań demograficznych pomoże nam tylko rozsądna polityka prorodzinna, pani minister podkreśla to przy każdej okazji i rząd zdaje sobie z tego sprawę" - dodał wiceminister.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama