Reforma emerytur mundurowych obejmie nowych funkcjonariuszy
REKLAMA
Jak wynika ze wspólnego komunikatu strony rządowej i związkowej po spotkaniu, które odbyło się 17 grudnia, zespół dokona także przeglądu "problemów w służbach mundurowych".
REKLAMA
Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych >>
Po trwających ponad dwie godziny rozmowach w kancelarii premiera, szef NSZZ Policjantów Antoni Duda powiedział dziennikarzom, że do zmodyfikowanego systemu emerytalnego wejdą jedynie funkcjonariusze nowo przyjęci do służby. "Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem" - powiedział Duda dodając, że nowe przepisy mogłyby wejść w życie najwcześniej 1 stycznia 2012 r.
Dopytywany o szczegóły Duda odpowiedział: "Dzisiaj jeszcze nie pracowaliśmy nad założeniami, ponieważ to wymaga pewnych wyliczeń. Jeżeli chodzi o podstawowe uprawnienia - czy to będzie 20 czy 25 lat - to trudno dzisiaj powiedzieć".
Będą zmiany w emeryturach mundurowych >>
Premier Donald Tusk zapewnił wcześniej, że "nikomu nie będziemy bez ich zgody zabierać uprawnień (emerytalnych), które traktuje się jako nabyte" - tłumaczył szef rządu. "Chodziło raczej o to, żeby wszyscy wiedzieli, że siadamy w tej sprawie ze związkami do jednego stołu i przygotujemy zmiany, które będą do zaakceptowania także przez samym zainteresowanych" - dodał Tusk.
Piątkowe spotkanie w kancelarii premiera było już drugą turą rozmów ws. reformy systemu emerytur mundurowych. Kolejne spotkanie w tej sprawie planowane jest po Nowym Roku.
Wydłużenie wieku służby do 63. roku życia >>
Obecnie w służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc.
Do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają prawo funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony >>
Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano fakt, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.
Według powszechnego systemu emerytalnego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat.
Emerytury mundurowe poza powszechnym systemem emerytalnym >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat