Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony
REKLAMA
"Gdyby służby mundurowe zostały włączone do powszechnego systemu emerytalnego, to konieczne byłoby powiększenie rezerwy budżetowej na OFE, do którego musiałoby trafiać więcej środków niż obecnie. Na to pozwolić sobie nie możemy" - powiedziała Fedak.
REKLAMA
Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych >>
Dodała, że trzeba natomiast wydłużyć wiek emerytalny osób zatrudnionych w służbach mundurowych, np. o 10 lat. "Na pewno jednak przedstawiciele tych służb nie mogą pracować do 60 czy 65 roku życia" - dodała. Zdaniem Fedak, najpierw trzeba jednak rozwiązać problem OFE, a dopiero potem zająć się emeryturami służb mundurowych.
Będą zmiany w emeryturach mundurowych >>
O tym, że system emerytur mundurowych wymaga zmiany, mówił we wtorek, 7 grudnia, premier Donald Tusk. "Nie ma już przyzwolenia, nie ma już obrońców systemu, w którym 35-letni emeryt mundurowy uzyskuje przywileje emerytalne" - powiedział. Poinformował, że spotka się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych i liczy na zrozumienie z ich strony. Premier podkreślił, że woli, by zmiany "zostały wprowadzone w porozumieniu". "Mam nadzieję, że takie porozumienie znajdziemy" - dodał.
Emerytury mundurowe poza powszechnym systemem emerytalnym >>
W służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Na emeryturze można dorabiać, ale obowiązują limity.
Reforma emerytur mundurowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat