reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS przypomina o konieczności wyboru OFE

ZUS przypomina o konieczności wyboru OFE

W najbliższych dniach ZUS wyśle do osób rozpoczynających pracę zawodową ponad 400 tys. listów z przypomnieniem o konieczności wyboru otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Jak poinformował rzecznik prasowy ZUS Waldemar Grzegorczyk, ZUS systematycznie przypomina ubezpieczonym o obowiązku wyboru jednego z 14 działających na rynku OFE.

Rzecznik przypomniał, że obowiązek wyboru OFE mają osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które podejmują pierwszą pracę bądź rozpoczęły prowadzenie własnej działalności gospodarczej. "OFE muszą też wybrać wszyscy ci, którzy pracują i wprawdzie w przeszłości dokonali wyboru funduszu emerytalnego, ale wybór ten nie zrodził żadnych skutków prawnych, gdyż w chwili zawarcia umowy z funduszem lub na 12 miesięcy przed tą datą, dana osoba nie podlegała ubezpieczeniom społecznym" - dodał.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone >>

Według danych ZUS, obecnie jest 433,7 tys. osób, które nie spełniły obowiązku zapisania się do OFE i to właśnie do nich, w dniach od 9 do 14 grudnia, ZUS wyśle korespondencję przypominającą o konieczności dokonania wyboru funduszu emerytalnego. "Ci, którzy otrzymają taką korespondencją, będą mieli czas do 10 stycznia na zawarcie umowy z funduszem. Jeśli jej nie zawrą, zostaną zakwalifikowani do losowania funduszu, które odbędzie się 31 stycznia" - poinformował Grzegorczyk.

ZUS wyjaśnił, że "osoby, które wezmą udział w losowaniu, zostaną przydzielone tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE".

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem >>

Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne. Oznacza to, że 31 stycznia 2011 r. w losowaniu weźmie udział 6 funduszy: AEGON OFE, Allianz Polska OFE, Amplico OFE, AXA OFE, Generali OFE i OFE Pocztylion.

"Po losowaniu ZUS poinformuje poszczególne OFE o jego wynikach. Następnie fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że stali się ich klientami. Ubezpieczeni mogą spodziewać się tej informacji także ze strony ZUS" - wyjaśnił Grzegorczyk. Dodał, że następne losowanie członków OFE odbędzie się 29 lipca 2011 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama