REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

"Wprowadzenie obligacji emerytalnych pozwoli na taką konstrukcję składki przekazywanej do OFE, że ta część składki będzie mogła nie być wliczana do rosnącego długu publicznego" - powiedział Boni, odpowiadając w Sejmie Mirosławowi Dudzińskiemu z PJN. Poseł pytał o faktyczną sytuację w OFE, aktualne prace nad ich reformą oraz wpływ tych prac na bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

REKLAMA

Autopromocja

Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, ale nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Miałyby być one 20-, 30-letnie, oprocentowane na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet.

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych >>

"Wszyscy ci, którzy dziś są na emeryturze, którzy w przyszłości będą na emeryturze, powinni mieć świadomość, że ta dyskusja, która została otwarta, nie zagraża ich emeryturom" - przekonywał Boni.

Nad reformą emerytalną pracuje obecnie kilka zespołów, m.in. ministra Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna (KT). Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE czy zmniejszenie opłaty pobieranej przez fundusze od trafiających do nich składek pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem >>

REKLAMA

Boni podkreślił, że w Polsce wykluczona jest "realizacja tzw. wariantu węgierskiego, który polega na nacjonalizacji oszczędności emerytalnych obywateli, stworzeniu systemu, w którym wybiera się między jednym a drugim (między publicznym a prywatnym systemem emerytalnym) i gdzie trzeba tego dokonać do 31 stycznia 2011 r." "Takie rozwiązanie u nas nie wchodzi w grę" - dodał.

W opinii Boniego, reforma emerytalna z 1999 r. była "elementem umowy społecznej". Zaznaczył, że miał być to "model odporny w przyszłości na zagrożenia demograficzne (...), w którym II filar będzie tym czynnikiem, który poprzez rosnącą stopę zwrotu (...) da wyższą emeryturę na przyszłość".

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>

Obowiązujący w Polsce od ponad 10 lat system emerytalny składa się z dwóch filarów. Pierwszy to ZUS, który inwestuje tylko w papiery dłużne Skarbu Państwa, a drugi - OFE, inwestujące pieniądze ubezpieczonych zarówno w obligacje, jak i w akcje. Do ZUS, na indywidualne konto każdego pracującego trafia składka w wysokości 12,2 proc. pensji, zaś do OFE - 7,3 proc.

Boni przypomniał, że w reformie z 1999 r. "chodziło o to, by wtedy, gdy będzie zmniejszała się liczba pracujących, a rosła liczba emerytów, ciężary, które zawsze spadają na państwo, związane z wypłatami emerytur, były podzielone" (między ZUS i prywatne fundusze emerytalne).

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone? >>

"Dziś stajemy przed dylematem (...) jak utrzymać model, który niesie olbrzymie korzyści na przyszłość (...), ale zarazem (...) odsłania problem długu publicznego" - powiedział Boni.

REKLAMA

Dodał, że "dyskusja, która się teraz toczy dotyczy tego, jak znaleźć rozwiązania, które ograniczyłyby niebezpieczeństwa związane ze stałym, wysokim przyrostem długu publicznego, a zarazem nie niszczyłyby tego systemu i jego istoty, tzn. możliwości oszczędzania pieniędzy obywateli i inwestowania tych pieniędzy tak, by ich przyszłe emerytury były wyższe".

Zdaniem Boniego "byłoby prościej, gdyby Komisja Europejska i Eurostat uznały rodzący się w tym wypadku dług publiczny za dług niewliczany do klasyfikacji rosnącego długu publicznego". "Takie rozmowy są prowadzone i myślę, że w dłuższej perspektywie czasowej zostanie to osiągnięte" - dodał.

Nasze składki emerytalne nie trafią do OFE - według Pawlaka to dobre rozwiązanie >>

Obecnie kwoty, które budżet państwa wydaje, rekompensując część składki emerytalnej przekazywanej do OFE, liczą się nam do deficytu całego sektora finansów publicznych i długu państwa. Jest to ok. 22 mld zł rocznie. Rząd zabiega w Brukseli, by liczyć zadłużenie Polski inaczej - bez uwzględniania długu związanego z OFE.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA