reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

"Wprowadzenie obligacji emerytalnych pozwoli na taką konstrukcję składki przekazywanej do OFE, że ta część składki będzie mogła nie być wliczana do rosnącego długu publicznego" - powiedział Boni, odpowiadając w Sejmie Mirosławowi Dudzińskiemu z PJN. Poseł pytał o faktyczną sytuację w OFE, aktualne prace nad ich reformą oraz wpływ tych prac na bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, ale nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Miałyby być one 20-, 30-letnie, oprocentowane na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet.

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych >>

"Wszyscy ci, którzy dziś są na emeryturze, którzy w przyszłości będą na emeryturze, powinni mieć świadomość, że ta dyskusja, która została otwarta, nie zagraża ich emeryturom" - przekonywał Boni.

Nad reformą emerytalną pracuje obecnie kilka zespołów, m.in. ministra Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna (KT). Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE czy zmniejszenie opłaty pobieranej przez fundusze od trafiających do nich składek pracowników.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem >>

Boni podkreślił, że w Polsce wykluczona jest "realizacja tzw. wariantu węgierskiego, który polega na nacjonalizacji oszczędności emerytalnych obywateli, stworzeniu systemu, w którym wybiera się między jednym a drugim (między publicznym a prywatnym systemem emerytalnym) i gdzie trzeba tego dokonać do 31 stycznia 2011 r." "Takie rozwiązanie u nas nie wchodzi w grę" - dodał.

W opinii Boniego, reforma emerytalna z 1999 r. była "elementem umowy społecznej". Zaznaczył, że miał być to "model odporny w przyszłości na zagrożenia demograficzne (...), w którym II filar będzie tym czynnikiem, który poprzez rosnącą stopę zwrotu (...) da wyższą emeryturę na przyszłość".

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>

Obowiązujący w Polsce od ponad 10 lat system emerytalny składa się z dwóch filarów. Pierwszy to ZUS, który inwestuje tylko w papiery dłużne Skarbu Państwa, a drugi - OFE, inwestujące pieniądze ubezpieczonych zarówno w obligacje, jak i w akcje. Do ZUS, na indywidualne konto każdego pracującego trafia składka w wysokości 12,2 proc. pensji, zaś do OFE - 7,3 proc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama