REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

REKLAMA

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

"Najlepiej byłoby, gdyby OFE otrzymywały gotówkę, ale można rozważyć zastąpienie gotówki akcjami specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa. Trafiałyby do niego udziały państwa w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa" - powiedział ekspert Lewiatana ds. ubezpieczeń Jeremi Mordasewicz.

Autopromocja

Pomysłu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan nie komentuje ministerstwo skarbu państwa (MSP). "Nie będziemy komentować każdej przedstawionej propozycji dotyczącej OFE" - powiedział rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat trzeba podnieść wiek emerytalny >>

Dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan dr Jacek Adamski zaznaczył, że - w myśl propozycji - do funduszu trafiałyby udziały państwa we wszystkich spółkach publicznych, np. PZU, KGHM, PGNiG, PKO BP, PKN Orlen.

Mordasewicz podkreślił, że akcje tych spółek mają realną wartość rynkową i "nie mają na nią wpływu decyzje polityczne". "Jeśli wartość akcji spółek w posiadaniu Skarbu Państwa wynosi ponad 80 mld zł, czyli więcej niż obecnie mają OFE (ok. 60 mld zł), to wystarczy to na 5-7 lat transferu do OFE" - tłumaczył. Dodał, że byłoby tak przy założeniu, że fundusze otrzymywałyby 2/3 składek w formie gotówki, a 1/3 w formie akcji spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PKPP Lewiatan proponuje, by z czasem w funduszu znalazły się również udziały spółek niepublicznych, które nie wymagają głębokiej restrukturyzacji, a ich finanse umożliwiają jednoznaczną wycenę.

Zdaniem ekspertów z tej organizacji, "takie rozwiązanie pozwoli bezboleśnie obniżyć zapotrzebowanie pożyczkowe Polski o kilkanaście miliardów złotych rocznie".

Z informacji przekazanych przez rzecznika MSP wynika, że obecnie jest 13 spółek giełdowych, w których Skarb Państwa ma akcje. "Ich łączna wartość - według dzisiejszego kursu akcji - to ok. 104,5 mld zł" - powiedział.

Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy >>

Nad reformą emerytalną pracuje kilka zespołów, m.in. ministra Michała Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna. Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE. Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, ale nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Miałyby być one 20-, 30-letnie, oprocentowane na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet.

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. pensji pracowników, zaś do ZUS 12,2 proc.

W opinii współtwórcy reformy emerytalnej sprzed 10 lat, prof. Marka Góry z SGH, "pomysł Lewiatana jest "wart rozważenia". "O wszystkim, co nie burzy podziału systemu emerytalnego na dwie części (I filar ZUS i II filar OFE), warto dyskutować" - powiedział.

Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski powiedział, że "najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby OFE dostawały gotówkę i same decydowały, w co inwestują". "Ponieważ jednak dyskutuje się o tym, by OFE otrzymywały gotówkę tylko częściowo, to pomysł z funduszem gwarantowanym przez Skarb Państwa nie jest zły. OFE mogłyby dostawać część składek w gotówce, część w obligacjach, a część w akcjach" - powiedział. Zaznaczył, że "pomysł z akcjami byłby dobry, gdyby OFE, po ustalonym czasie, mogły swobodnie je sprzedawać".

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>

Z kolei członek Rady Gospodarczej przy premierze Jacek Wiśniewski mówi, że "pomysł Lewiatana prowadzi do tego, by finansować reformę emerytalną z majątku państwowego". "Tego majątku nie mamy już jednak tyle, by takie finansowanie było możliwe przez wiele lat" - zaznaczył. Przyznał, że rozwiązałoby to problem finansowania systemu emerytalnego na kilka lat. Potem - jak tłumaczył - trzeba byłoby szukać kolejnego rozwiązania. "Lepiej pod razu zastanowić się nad rozwiązaniem, które wystarczy na 40-50 lat" - powiedział.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA