Jak dokumentować podstawy wymiaru kapitału początkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Do podstawy wymiaru składek, z okresu, z którego będzie obliczana podstawa wymiaru kapitału początkowego, doliczane są też wypłacone ubezpieczonemu kwoty:
REKLAMA
- wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy przysługujące na podstawie Kodeksu pracy (lub innych przepisów) ;
- świadczeń z ubezpieczenia społecznego ;
- rekompensat pieniężnych z tytułu podwyżki cen artykułów żywnościowych, opału i energii, a także wartość rekompensaty pieniężnej przysługującej z tytułu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej.
Do podstawy wymiaru wliczane są także kwoty zasiłków dla bezrobotnych i zasiłków stałych z opieki społecznej, od których opłacona została składka na ubezpieczenie społeczne.
Podstawa wymiaru kapitału początkowego może być ustalona z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez wnioskodawcę z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Osoba posiadająca odpowiednio długi okres ubezpieczenia może wskazać do ustalenia podstawy wymiaru dochody z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych, z okresu przed 1999 r. Osobom, które do dnia 31 grudnia 1998 r. nie ukończyły 30 lat życia i przed 1999 r. pozostawały w ubezpieczeniu przez okres krótszy niż 10 lat kalendarzowych, podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu.
Przeczytaj także: Komu przysługuje wyższa emerytura?
Dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wystawione (na druku ZUS Rp-7) przez pracodawcę lub prawnego następcę pracodawcy. Dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia może być też legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, dokonane przez pracodawcę lub następcę prawnego pracodawcy.
Równoważnymi dowodami stwierdzającymi fakt i okres zatrudnienia albo wysokość wynagrodzenia są kserokopie dokumentów wydane przez archiwa lub inne jednostki zajmujące się przechowywaniem dokumentów zlikwidowanych zakładów pracy, uwierzytelnione przez osoby kierujące archiwami lub firmami przechowującymi dokumenty.
Polecamy serwis Kodeks pracy
Jeżeli ubezpieczony nie może udowodnić zarobków z okresu pozostawania w stosunku pracy, wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego – za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników.
Źródło:www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat