Komisja Trójstronna zajmie się zmianami ws. OFE
REKLAMA
Ostatnie posiedzenie zespołu ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej odbyło się 10 listopada. Zawieszono je do 25 listopada, po czym termin planowanego wznowienia ustalono na 3 grudnia. Jednak wówczas zespół nie spotkał się; kolejny termin to 17 grudnia.
REKLAMA
Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów >>
Propozycje zmian przewidują m.in. obniżenie składki przekazywanej do OFE, zmniejszenie opłat pobieranych od składek ubezpieczonych, wprowadzenie specjalnych obligacji emerytalnych.
Do Komisji trafił dotychczas jedynie projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu OFE, przygotowany przez zespół Boniego; został on poddany konsultacjom społecznym. Zgodnie z propozycjami przedstawionymi Komisji 10 listopada, miałyby powstać dwa subfundusze emerytalne - A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje, a drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Inne propozycje dotyczą m.in. zmniejszenia opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE oraz likwidacji akwizycji na rzecz OFE. W założeniach nie ma mowy o obniżeniu składki kierowanej do OFE ani o obligacjach emerytalnych - to są elementy, które mają być uwzględnione w nowym dokumencie.
Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego >>
Boni 2 grudnia przyznał, że przygotowane przez jego zespół założenia zmian w OFE trzeba zmienić.
Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała, że związek nie otrzymał dotychczas do konsultacji żadnych nowych propozycji zmian w OFE. "Jesteśmy zdezorientowani i właściwie nie wiemy, co będziemy omawiać na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń w piątek" - podkreśliła.
Również Adam Ambrozik z Pracodawców RP poinformował, że jego organizacja nie otrzymała żadnych pisemnych dokumentów w sprawie zmian w OFE "ani od ministra Boniego, ani z żadnego innego źródła". O braku jakichkolwiek nowych założeń do zmian w OFE mówiła też ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego Bogna Nowak-Turowiecka. "O propozycjach zmian w OFE dowiadujemy się z mediów; nie wiemy, o jakich zmianach będziemy rozmawiać w piątek" - przyznała.
Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat trzeba podnieść wiek emerytalny >>
Pomysły zespołu Boniego z 10 listopada poparli przedstawiciele pracodawców z KT , natomiast związki zawodowe odnosiły się do nich krytycznie. Eksperci Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podkreślali, że nie dają one ubezpieczonym rzeczywistej możliwości decydowania o tym, jak będą inwestowane ich składki. "Taka możliwość byłaby np. wtedy, gdyby ubezpieczony miał możliwość wyjścia z OFE i przeniesienia wszystkich swoich składek do ZUS" - argumentowała Taranowska.
Przedstawiciele pracodawców z organizacji Pracodawcy RP, PKPP Lewiatan i Związku Rzemiosła Polskiego podkreślali natomiast, że założenia przygotowane przez zespół Boniego przyczynią się do konkurencji między funduszami emerytalnymi, a przez to do zwiększenia przyszłych emerytur.
System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>
Boni na początku grudnia zapowiadał, że do świąt Bożego Narodzenia powinny zostać przedłożone ostateczne założenia zmian w OFE, a proces legislacyjny związany z tymi zmianami powinien zakończyć się w I kwartale 2011 r.
Kilka dni później, na posiedzeniu prezydium KT minister pracy Jolanta Fedak mówiła, że reforma OFE to największy problem rządu. "Jeżeli nie rozwiążemy problemów systemu emerytalnego, to nie rozwiążemy żadnego problemu społecznego w Polsce" - argumentowała.
Czy pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze publiczne, czy prywatne? >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat