| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Komisja Trójstronna zajmie się zmianami ws. OFE

Komisja Trójstronna zajmie się zmianami ws. OFE

Zespół ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej w piątek, 17 grudnia, ma zająć się zmianami ws. otwartych funduszy emerytalnych (OFE). To kolejny, planowany termin posiedzenia. Nad reformą emerytalną pracuje kilka zespołów, oprócz KT, m.in. zespół ministra Michała Boniego i Rada Gospodarcza przy premierze.

Ostatnie posiedzenie zespołu ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej odbyło się 10 listopada. Zawieszono je do 25 listopada, po czym termin planowanego wznowienia ustalono na 3 grudnia. Jednak wówczas zespół nie spotkał się; kolejny termin to 17 grudnia.

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów >>

Propozycje zmian przewidują m.in. obniżenie składki przekazywanej do OFE, zmniejszenie opłat pobieranych od składek ubezpieczonych, wprowadzenie specjalnych obligacji emerytalnych.

Do Komisji trafił dotychczas jedynie projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu OFE, przygotowany przez zespół Boniego; został on poddany konsultacjom społecznym. Zgodnie z propozycjami przedstawionymi Komisji 10 listopada, miałyby powstać dwa subfundusze emerytalne - A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje, a drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Inne propozycje dotyczą m.in. zmniejszenia opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE oraz likwidacji akwizycji na rzecz OFE. W założeniach nie ma mowy o obniżeniu składki kierowanej do OFE ani o obligacjach emerytalnych - to są elementy, które mają być uwzględnione w nowym dokumencie.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego >>

Boni 2 grudnia przyznał, że przygotowane przez jego zespół założenia zmian w OFE trzeba zmienić.

Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała, że związek nie otrzymał dotychczas do konsultacji żadnych nowych propozycji zmian w OFE. "Jesteśmy zdezorientowani i właściwie nie wiemy, co będziemy omawiać na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń w piątek" - podkreśliła.

Również Adam Ambrozik z Pracodawców RP poinformował, że jego organizacja nie otrzymała żadnych pisemnych dokumentów w sprawie zmian w OFE "ani od ministra Boniego, ani z żadnego innego źródła". O braku jakichkolwiek nowych założeń do zmian w OFE mówiła też ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego Bogna Nowak-Turowiecka. "O propozycjach zmian w OFE dowiadujemy się z mediów; nie wiemy, o jakich zmianach będziemy rozmawiać w piątek" - przyznała.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat trzeba podnieść wiek emerytalny >>

Pomysły zespołu Boniego z 10 listopada poparli przedstawiciele pracodawców z KT , natomiast związki zawodowe odnosiły się do nich krytycznie. Eksperci Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podkreślali, że nie dają one ubezpieczonym rzeczywistej możliwości decydowania o tym, jak będą inwestowane ich składki. "Taka możliwość byłaby np. wtedy, gdyby ubezpieczony miał możliwość wyjścia z OFE i przeniesienia wszystkich swoich składek do ZUS" - argumentowała Taranowska.

Przedstawiciele pracodawców z organizacji Pracodawcy RP, PKPP Lewiatan i Związku Rzemiosła Polskiego podkreślali natomiast, że założenia przygotowane przez zespół Boniego przyczynią się do konkurencji między funduszami emerytalnymi, a przez to do zwiększenia przyszłych emerytur.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>

Boni na początku grudnia zapowiadał, że do świąt Bożego Narodzenia powinny zostać przedłożone ostateczne założenia zmian w OFE, a proces legislacyjny związany z tymi zmianami powinien zakończyć się w I kwartale 2011 r.

Kilka dni później, na posiedzeniu prezydium KT minister pracy Jolanta Fedak mówiła, że reforma OFE to największy problem rządu. "Jeżeli nie rozwiążemy problemów systemu emerytalnego, to nie rozwiążemy żadnego problemu społecznego w Polsce" - argumentowała.

Czy pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze publiczne, czy prywatne? >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »