REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Trójstronna zajmie się zmianami ws. OFE

REKLAMA

Zespół ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej w piątek, 17 grudnia, ma zająć się zmianami ws. otwartych funduszy emerytalnych (OFE). To kolejny, planowany termin posiedzenia. Nad reformą emerytalną pracuje kilka zespołów, oprócz KT, m.in. zespół ministra Michała Boniego i Rada Gospodarcza przy premierze.

Ostatnie posiedzenie zespołu ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej odbyło się 10 listopada. Zawieszono je do 25 listopada, po czym termin planowanego wznowienia ustalono na 3 grudnia. Jednak wówczas zespół nie spotkał się; kolejny termin to 17 grudnia.

Autopromocja

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów >>

Propozycje zmian przewidują m.in. obniżenie składki przekazywanej do OFE, zmniejszenie opłat pobieranych od składek ubezpieczonych, wprowadzenie specjalnych obligacji emerytalnych.

Do Komisji trafił dotychczas jedynie projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu OFE, przygotowany przez zespół Boniego; został on poddany konsultacjom społecznym. Zgodnie z propozycjami przedstawionymi Komisji 10 listopada, miałyby powstać dwa subfundusze emerytalne - A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje, a drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Inne propozycje dotyczą m.in. zmniejszenia opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE oraz likwidacji akwizycji na rzecz OFE. W założeniach nie ma mowy o obniżeniu składki kierowanej do OFE ani o obligacjach emerytalnych - to są elementy, które mają być uwzględnione w nowym dokumencie.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boni 2 grudnia przyznał, że przygotowane przez jego zespół założenia zmian w OFE trzeba zmienić.

Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała, że związek nie otrzymał dotychczas do konsultacji żadnych nowych propozycji zmian w OFE. "Jesteśmy zdezorientowani i właściwie nie wiemy, co będziemy omawiać na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń w piątek" - podkreśliła.

Również Adam Ambrozik z Pracodawców RP poinformował, że jego organizacja nie otrzymała żadnych pisemnych dokumentów w sprawie zmian w OFE "ani od ministra Boniego, ani z żadnego innego źródła". O braku jakichkolwiek nowych założeń do zmian w OFE mówiła też ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego Bogna Nowak-Turowiecka. "O propozycjach zmian w OFE dowiadujemy się z mediów; nie wiemy, o jakich zmianach będziemy rozmawiać w piątek" - przyznała.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat trzeba podnieść wiek emerytalny >>

Pomysły zespołu Boniego z 10 listopada poparli przedstawiciele pracodawców z KT , natomiast związki zawodowe odnosiły się do nich krytycznie. Eksperci Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podkreślali, że nie dają one ubezpieczonym rzeczywistej możliwości decydowania o tym, jak będą inwestowane ich składki. "Taka możliwość byłaby np. wtedy, gdyby ubezpieczony miał możliwość wyjścia z OFE i przeniesienia wszystkich swoich składek do ZUS" - argumentowała Taranowska.

Przedstawiciele pracodawców z organizacji Pracodawcy RP, PKPP Lewiatan i Związku Rzemiosła Polskiego podkreślali natomiast, że założenia przygotowane przez zespół Boniego przyczynią się do konkurencji między funduszami emerytalnymi, a przez to do zwiększenia przyszłych emerytur.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>

Boni na początku grudnia zapowiadał, że do świąt Bożego Narodzenia powinny zostać przedłożone ostateczne założenia zmian w OFE, a proces legislacyjny związany z tymi zmianami powinien zakończyć się w I kwartale 2011 r.

Kilka dni później, na posiedzeniu prezydium KT minister pracy Jolanta Fedak mówiła, że reforma OFE to największy problem rządu. "Jeżeli nie rozwiążemy problemów systemu emerytalnego, to nie rozwiążemy żadnego problemu społecznego w Polsce" - argumentowała.

Czy pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze publiczne, czy prywatne? >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA