reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

Nie mogą Państwo żądać od pracownicy, by dostarczyła takie zaświadczenie od pracodawcy jej męża. Pracownica wypełniając wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15) ma obowiązek podać wszelkie informacje niezbędne do ustalenia uprawnień do zasiłku, w tym również liczbę dni zasiłku opiekuńczego na dziecko, wykorzystanych przez drugiego z rodziców zgodnie ze stanem faktycznym.

UZASADNIENIE

Ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie) w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze nie wyższym niż 60 dni w roku kalendarzowym. Jest to wymiar przysługujący łącznie obydwu rodzicom, niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i członków rodziny wymagających opieki.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje za ten sam okres tylko jednemu z rodziców/opiekunów, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogących zapewnić opiekę choremu dziecku. Warunek ten nie dotyczy opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Zasiłek przysługuje za każdy dzień zwolnienia spowodowanego koniecznością sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama