Jak udzielić urlopu pracownikowi pracującemu w niepełnym wymiarze etatu
30 sie 2007
Zatrudniamy w firmie kilku pracowników niepełnoetatowych w różnych wymiarach etatu, np. 1/3, 1/7, 3/5 etatu. Czy należy im zapewnić jedną część urlopu trwającą co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych?
Koszty zakwaterowania zleceniobiorcy
24 sie 2007
Czy zapewnione przez jednostkę zakwaterowanie zleceniobiorcy w hotelu pracowniczym lub w kwaterze prywatnej korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, a jeżeli tak - to w jakim zakresie? W jakiej wysokości jednostka może zaliczyć do swoich kosztów podatkowych wydatki na zakwaterowanie pracowników?
Dofinansowanie zakupu okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze
23 sie 2007
Zostałam zatrudniona rok temu. Na badaniach wstępnych zalecono mi noszenie okularów do pracy przy komputerze - wada wzroku. Jednak faktycznie pracę przy komputerze zaczęłam dopiero w lipcu br. (wcześniej moje stanowisko pracy nie wymagało pracy przy komputerze). W związku z tym poprosiłam pracodawcę o dofinansowanie zakupu okularów (zgodnie z regulaminem). Niestety, dowiedziałam się, że takie dofinansowanie należy się tylko od razu po badaniu, a nie rok później. Czy pracodawca ma rację? Jest to jednostka budżetowa.
Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia
22 sie 2007
Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności?
Czy po rencie przysługuje świadczenie przedemerytalne
20 sie 2007
Do 30 czerwca 2007 r. pobierałam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, którą przyznano mi dziesięć lat temu. W połowie czerwca 2007 r. złożyłam wniosek o kontynuowanie renty. Niestety, lekarz orzecznik orzekł, że jestem zdolna do pracy. Złożyłam sprzeciw od orzeczenia i oczekuję na badanie przez komisję lekarską ZUS. W sierpniu 2007 r. będę badana przez lekarza specjalistę ZUS. Ukończyłam 55 lat i mam 26 lat pracy. Czy spełniam warunki co do wieku i stażu pracy, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne?
Kto wypłaca stażyście świadczenia za czas choroby
10 sie 2007
Przyjęliśmy do firmy stażystę finansowanego przez urząd pracy. Osoba ta zachorowała. Kto wypłaca jej świadczenia z tytułu choroby?
Dane pracownika
08 sie 2007
Czy pracodawca, udostępniając komornikowi dane pracownika będącego dłużnikiem w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, ma obowiązek poinformowania pracownika o fakcie udostępnienia tych danych?
Potrącenia przy zbiegu zajęć z ZUS i urzędu skarbowego
07 sie 2007
Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia z ZUS (zaległość w składkach z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej). Dodatkowo w tym miesiącu otrzymaliśmy pismo z urzędu skarbowego nakazujące potrącić kwotę nieuiszczonego przez pracownika mandatu. Zajęcie wynagrodzenia z ZUS nie pozwala na jednoczesne dokonanie potracenia na rzecz urzędu skarbowego. Czy należność dla służb skarbowych ma w tej sytuacji pierwszeństwo? Jak powinniśmy postąpić?
Jak rozliczyć nadpłacone w 2006 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
06 sie 2007
W lipcu tego roku otrzymaliśmy informację z ZUS o dokonanej w 2006 r.
nadpłacie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jednego z
naszych pracowników. W jaki sposób należy dokonać rozliczenia powstałej
nadpłaty? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia tego rozliczenia w
księgach rachunkowych.
Czy dofinansowanie z zfśs trzeba konsultować z przedstawicielami załogi
03 sie 2007
Przedstawiciel załogi zwrócił się do pracodawcy z prośbą o uwzględnianie jego opinii przy przyznawaniu dopłat do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zakładzie tym nie działa organizacja związkowa. Czy pracodawca jest zobowiązany do uzgadniania z przedstawicielem załogi przyznawania dofinansowania do wypoczynku z zfśs dla konkretnego pracownika?
Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe
02 sie 2007
Jesteśmy szkołą niepubliczną. Nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim od 14 do 25 maja 2007 r. W kwietniu br. pracował dłużej i miał w tym miesiącu nadgodziny. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustaliliśmy z okresu od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dodatki za nadgodziny za kwiecień ustaliliśmy dopiero w czerwcu br. i w czerwcu zostały wypłacone. Czy w związku z tym należy wyrównać wynagrodzenie chorobowe o wypłacony dodatek za nadgodziny?
Jak należy wyliczyć składkę na ubezpieczenie rentowe
02 sie 2007
Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w naszym zakładzie pracy wynagrodzenie należne pracownikom za dany miesiąc płacimy z dołu do 5 dnia następnego miesiąca. W związku ze zmianą zasad naliczania składki rentowej od 1 lipca tego roku mamy wątpliwość, czy prawidłowo od wynagrodzenia wypłaconego w lipcu, a należnego za czerwiec, naliczyliśmy składki zgodnie z nowymi zasadami?
Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego
02 sie 2007
Chcemy zatrudnić pracownika od 1 sierpnia br. Czy jeśli zmienia pracę, trzeba mu zapewnić 14 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym? W poprzednim zakładzie nie wykorzystał 14-dniowego urlopu, a w naszym brakuje mu dni, abyśmy mogli mu takiego urlopu udzielić. Czy pracownik ten może w naszym zakładzie wykorzystywać urlop po jednym dniu?
Jak ustala się kwotę wolną od potrąceń i egzekucji z wypłacanego świadczenia przedemerytalnego
01 sie 2007
Jeden z naszych pracowników od 1 marca przechodzi na świadczenie przedemerytalne. Obecnie jego wynagrodzenie jest obciążone tytułem wykonawczym (nakazem komorniczym). Pracownik zapytał nas, czy po rozwiązaniu umowy i przejściu na świadczenie przedemerytalne ZUS będzie również potrącał należności na rzecz komornika z wypłacanego świadczenia. Kwota świadczenia jest bardzo niska. Czy w związku z tym jest określona jakaś wolna kwota od potrąceń?
Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy
01 sie 2007
Tryb postępowania pracodawcy w razie wypadku przy pracy jest ściśle określony przez przepisy. Pracodawca, który nie reaguje na powstałe zdarzenie albo uchybia swoim obowiązkom, musi liczyć się z odpowiedzialnością wykroczeniową i karną.
Umowa pożyczki mieszkaniowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
01 sie 2007
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dopuszcza zwrotną pomoc na cele mieszkaniowe jako jedną z form pomocy socjalnej świadczonej przez pracodawcę. Pożyczki mieszkaniowe mają być udzielane na warunkach określonych umową. Ustawa nie precyzuje tej kwestii bardziej szczegółowo. W związku z tym znajdą tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, Kodeksu cywilnego, a także postanowienia Regulaminu Działalności Socjalnej.
Zapisy z regulaminu zfśs naruszające przepisy ustawy
01 sie 2007
Czy zapisy z regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dotyczące dopłaty do wypoczynku w brzmieniu: „wysokość świadczeń dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika” oraz „uprawnieni mogą korzystać z dopłaty do wypoczynku urlopowego jeden raz w roku po przepracowaniu w zakładzie pracy co najmniej 1 roku” naruszają postanowienia ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych?
Czy można zrekompensować pracownikowi niewykorzystany urlop ekwiwalentem pieniężnym?
01 sie 2007
Nie udało mi się jeszcze wykorzystać zaległego urlopu za 2006 rok. Obawiam się, że w najbliższym czasie w ogóle to nie będzie możliwe ze względu na spiętrzenie obowiązków. Dlatego chciałabym wiedzieć, czy mój pracodawca mógłby wypłacić mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop lub czy mogę zrzec się zaległego urlopu?
Okres pobierania zasiłku opiekuńczego
03 lip 2007
Jakiś czas temu zachorował ojciec naszego pracownika mieszkający samotnie. Opiekowała się nim siostra pracownika, potem jego brat (oboje mieszkają na stałe w innym mieście). Siostra pobierała w związku z tym zasiłek opiekuńczy przez 10 dni w 2007 r. Czy w tej sytuacji pracownik będzie mógł uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem? Czy należy w odniesieniu do tego zasiłku brać pod uwagę wszystkie osoby opiekujące się danym członkiem rodziny? Brat pracownika nie otrzymywał tego świadczenia, ale opiekował się ojcem przez dwa tygodnie.
Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach
03 lip 2007
Dowiedziałem się, że pracodawca zatrudniający osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny jest zobowiązany poinformować ZUS o przychodach tych pracowników do 31 maja 2006 r. Co mam zrobić w sytuacji, gdy zatrudniam takich pracowników, a wymaganej informacji nie wysłałem? Czy jeżeli zrobię to w czerwcu, poniosę konsekwencje zaistniałej zwłoki?
Czy ZUS może zająć świadczenie przedemerytalne za długi z tytułu nieopłaconych składek
02 lip 2007
Kilka lat temu prowadziłem pozarolniczą działalność gospodarczą. Za kilka miesięcy nie opłaciłem składek na ubezpieczenia społeczne. Mój dług wynosi obecnie około 3000 zł (bez odsetek). Teraz otrzymuję świadczenie przedemerytalne. Czy ZUS może je zająć ze względu na moje zadłużenie?
Od którego miesiąca ZUS zawiesza i wznawia wypłatę świadczenia przedemerytalnego
01 lip 2007
Pobieram świadczenie przedemerytalne w wysokości 1214 zł. W połowie grudnia 2005 r. podjąłem działalność gospodarczą. ZUS zawiadomiłem o tym pod koniec grudnia. Czy ZUS słusznie żąda ode mnie zwrotu świadczenia za grudzień 2005 r. czy też wypłata przyznanego mi świadczenia powinna zostać zawieszona dopiero od stycznia 2006 r.?
Wypadek pracownika podczas wyjazdu na studia
01 lip 2007
Rok temu zawarliśmy z pracownicą umowę o dofinansowanie przez zakład pracy dokształcania. Opłacamy jej częściowo studia oraz udzielamy urlopu szkoleniowego, jak również zwracamy koszty dojazdu (uczelnia jest w innej miejscowości). Pracownica jadąc na uczelnię miała wypadek. Czy wypadek ten powinien zostać uznany za wypadek przy pracy, skoro odbywa ona studia na podstawie umowy z zakładem pracy?
Jak rozliczyć zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia pracownika
27 cze 2007
Od grudnia 2006 r. przyszła do pracy nowa pracownica. Otrzymuje
wynagrodzenie w wysokości 7600 zł. W czerwcu br. otrzymaliśmy z ZUS
informację o przekroczeniu przez nią w grudniu limitu 30-krotności, a
następnie zwrot nadpłaconych składek. Składki powinny być naliczone od
kwoty 3500 zł. W jaki sposób wykazać na liście płac zwrot składek
pracownicy? Jak skorygować składkę na ubezpieczenie zdrowotne i podatek?
Składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS i OFE
27 cze 2007
Osoby będące członkami otwartych funduszy emerytalnych (ofe) podlegają zasadom nowego systemu emerytalnego. Składka na ich ubezpieczenie emerytalne jest podzielona między dwie instytucje - ZUS i wybrany lub wylosowany fundusz. Składki zgromadzone przez każdą z tych instytucji będą wpływać na wysokość należnej tym osobom emerytury, dlatego powinny one kontrolować płatników z wywiązywania się z obowiązku opłacania za nich składek. W tym celu ZUS i ofe przesyłają ubezpieczonym informacje o składkach zaewidencjonowanych na ich kontach.
Jak naliczać składki na FP i FGŚP
27 cze 2007
W jaki sposób prawidłowo naliczyć należne składki na Fundusz Pracy i
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Czy w pierwszej
kolejności mam sumować wynagrodzenie wszystkich pracowników, a potem
ustalić kwotę tych składek należnych za dany miesiąc, czy składki te
należy obliczać odrębnie za każdego pracownika i podawać ich sumę w
deklaracji ZUS DRA?
Czy koszty badań pracownika wliczać do podstawy wymiaru składek
27 cze 2007
Od sierpnia br. przyjęłam do pracy 4 pracowników. Skierowałam ich na badania wstępne i pokryłam koszty tych badań. Czy wartość badań wstępnych i okresowych pracowników powinnam uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób?
Czy wartość biletów okresowych przekazanych pracownikom stanowi podstawę wymiaru składek
27 cze 2007
Czy z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są bilety okresowe uprawniające do przejazdów środkami lokomocji, przekazywane przez pracodawcę pracownikom?
Czy menedżer cudzoziemiec podlega polskim ubezpieczeniom
27 cze 2007
Zamierzamy podpisać umowę menedżerską z osobą, która jest cudzoziemcem. Czy będziemy zobowiązani zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i opłacać składki w Polsce (będzie to jego jedyna praca)?
Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom
27 cze 2007
Na jakich zasadach powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, którą zatrudniliśmy w naszej firmie na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego? Czy takie osoby podlegają ubezpieczeniom?
Lunch w trakcie zagranicznej podróży służbowej
27 cze 2007
Nasz pracownik odbywający zagraniczną podróż służbową (został wysłany
jako przedstawiciel firmy na międzynarodową konferencję) miał
zapewnione śniadania w hotelu, w którym był zakwaterowany. Dodatkowo w
ramach konferencji, która odbywała się codziennie w godz. od 9.00 do
17.00, uczestnicy mieli zapewniony lunch (od 13.00 do 14.00). Jak w
takiej sytuacji rozliczyć się z pracownikiem? Czy należą mu się diety
obniżone jedynie o śniadania, czy lunch także obniża dietę?
Kiedy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni
27 cze 2007
Zajmuję się sprawami pracowniczymi w prywatnej firmie. Jeden z naszych
pracowników, zamieszkały i zatrudniony w Warszawie, wyjeżdża w podróż
służbową 24 kwietnia. Udaje się do Gdańska, gdzie spędzi 9 dni. 2 maja
przyjedzie do Warszawy, gdzie odbierze dokumenty z firmy i 4 maja uda
się do Krakowa na kolejne 4 dni. Do Warszawy wróci 8 maja wieczorem.
Czy mamy do czynienia z podróżą służbową trwającą co najmniej 10 dni i
czy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu do Warszawy w celu
spędzenia z rodziną weekendu 5–6 maja?
Czy dopłaty do zasiłku chorobowego wpływają na koszty uzyskania przychodu
27 cze 2007
Dokonujemy zmian w regulaminach płacowych. Po ich wejściu w życie
pracownikom będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe w wysokości
100% i uzupełnienie ze środków zakładu zasiłku chorobowego do 100%
podstawy jego wymiaru. Czy od kwot tych drugich uzupełnień należy
stosować pracownicze koszty uzyskania przychodów?
Kiedy wartość wydanych pracownikowi świadczeń rzeczowych należy wykazać w informacji PIT-11
27 cze 2007
Pod koniec ub.r. zakupiliśmy pracownikom paczki świąteczne ze środków obrotowych. Wartość paczek była opodatkowana i oskładkowana. Czy wobec tego należy ją wykazać w informacji PIT-11? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdyby paczki były finansowane z funduszu socjalnego, a ich wartość mieściłaby się w limicie zwolnienia podatkowego - czy wtedy również powinniśmy wykazać ich wartość w sporządzanych PIT?
Limity potrąceń wobec pracowników z orzeczoną karą ograniczenia wolności
26 cze 2007
Wobec naszego pracownika sąd orzekł karę ograniczenia wolności.
Jednocześnie zobowiązał nas do przekazywania 10% jego wynagrodzenia za
pracę na wskazane w zawiadomieniu konto bankowe. Pracownik ten jest
wynagradzany stawką minimalną. Czy w tej sytuacji w ogóle możemy
dokonać potrącenia?
Potrącenie komornicze z wynagrodzenia za pracę
26 cze 2007
Prawo do wynagrodzenia za wykonywaną pracę jest podstawową zasadą w prawie pracy. Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Prawo pracy bardzo szczegółowo reguluje zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, ich wysokość oraz kolejność. Najbardziej dokuczliwe dla pracownika są potrącenia, których pracodawca może dokonywać bez jego zgody. Kodeks pracy zawiera zamkniętą listę takich potrąceń.
Czy środki z zfśs można przeznaczyć na pokrycie długów spółki
26 cze 2007
Nasza spółka ma spore problemy finansowe. Rozpatrujemy wszelkie możliwości spłacenia długów, które zaciągnięte zostały podczas jej działalności. Czy środki z funduszu socjalnego można przeznaczyć na pokrycie długów spółki?
Jak ewidencjonować niespłacone pożyczki z funduszu socjalnego
26 cze 2007
Nasza spółka udzieliła pracownicy pożyczki na cele mieszkaniowe z
zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pożyczka została udzielona w
grudniu 2004 r. w kwocie 3000 zł na okres 30 miesięcy. Pracownica
spłaciła 8 miesięcznych rat, po czym uzyskała zezwolenie na roczny
urlop bezpłatny. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego nie stawiła się do
pracy. Po bezskutecznych próbach skontaktowania się z pracownicą
(prawdopodobnie wyjechała za granicę) nasz zakład pracy rozwiązał z nią
umowę o pracę. Od tego czasu minął rok. Co należy w tej sytuacji
uczynić z pożyczką? Czy ulega przedawnieniu? Czy zaksięgować jej
umorzenie, czy może raczej dokonać odpisu aktualizacyjnego?
Świadczenia socjalne mogą być kosztem podatkowym
26 cze 2007
Podatnik, który ponosi na rzecz pracowników wydatki o charakterze socjalnym, może zaliczyć je do kosztów podatkowych. Jest to możliwe, jeśli wydatki zostaną sfinansowane ze środków bieżących i będzie zachodził ich związek z przychodem.
Dzielenie urlopu
26 cze 2007
Obecnie przygotowujemy w pracy plan urlopów. Chciałabym dwukrotnie w ciągu roku wyjechać na dłuższy urlop. W jaki sposób można podzielić przysługujący urlop wypoczynkowy, kto tego dokonuje?
Urlop w nowej firmie
26 cze 2007
Część zakładu pracy (dokładnie jeden dział), w którym pracowałem, została sprzedana zachodniemu inwestorowi. Jak to jest z urlopem wypoczynkowym w nowej firmie? W 2007 r. nabyłem prawo do 26 dni urlopu, a przejęcie firmy nastąpiło z dniem 1 maja 2007 r. Czy obecnie będę korzystał z całych 26 dni, czy też urlop zmniejsza się proporcjonalnie?
Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny
26 cze 2007
W naszym zakładzie kilku pracowników ochrony pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Jeden z nich, który miał pracować w święto Bożego Ciała przypadające 7 czerwca br., złożył wniosek o udzielenie mu w tym dniu urlopu. Wyraziliśmy zgodę na jego wniosek, ale nie jesteśmy pewni, czy postąpiliśmy prawidłowo. Dodam, że pracownik miał do przepracowania w święto 12 godzin.
Zaległy urlop podczas wypowiedzenia
26 cze 2007
W okresie miesięcznego wypowiedzenia udzieliłem pracownikowi urlopu za rok bieżący i za 2006 r. Pracownik odmówił wykorzystania zaległego urlopu w czasie okresu wypowiedzenia i zgłosił gotowość podjęcia pracy, do której nie został dopuszczony. Teraz domaga się zapłaty ekwiwalentu za urlop „zaległy” według wynagrodzenia z 2006 r. Kto ma rację?
Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy
26 cze 2007
Pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy z uwzględnieniem pracy
w godzinach nadliczbowych. Brak ewidencji jest wykroczeniem przeciwko
prawom pracownika, za które można zostać ukaranym przez inspektora
Państwowej Inspekcji Pracy karą grzywny.
Świadczenia pracownicze a składki na ubezpieczenie
11 cze 2007
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono wartość świadczeń, do zapewnienia których zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Składek nie opłaca się również od ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Podstawy wymiaru składek nie stanowią również inne świadczenia przyznane w celu polepszenia warunków pracy pracowników.
Potwierdzanie wysokości składek
10 cze 2007
Pracodawca zatrudniający pracowników jest zobowiązany do przekazywania im dokumentów ZUS RMUA. Dokument taki powinni otrzymywać pracownicy i zleceniobiorcy, zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika, który w czasie pracy za granicą korzysta z urlopu
10 cze 2007
Pracownik zatrudniony w naszej firmie z siedzibą w Krakowie został skierowany na kilka miesięcy do pracy za granicę. Na ten okres uzyskaliśmy dla niego poświadczony druk E-101. W trakcie oddelegowania, w czerwcu, ma przyjechać do kraju na urlop. Jak należy rozliczyć składki ZUS za czas pobytu w kraju?
Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu
08 cze 2007
Zatrudniliśmy dwie osoby na podstawie umów zlecenia. Z tego tytułu będą
podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Ich
zadaniem będzie pozyskiwanie nowych kontrahentów dla mojej firmy,
dlatego zwykle będą pracować w terenie, a jedynie przez kilka godzin
jeden lub dwa dni w tygodniu będą musiały pracować w siedzibie firmy.
Czy osoby te podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?
Czy umowa o dzieło wykonywana na rzecz innej filii tej samej firmy podlega składkom na ubezpieczenia społeczne
05 cze 2007
Nasza spółka ma na terenie kraju kilka filii. Mam pewne wątpliwości co
do obowiązku ubezpieczeniowego osoby zatrudnionej na podstawie umowy o
pracę w jednej z tych filii, która będzie wykonywać umowę o dzieło na
rzecz innej filii. Czy przychód z tej umowy będzie podlegał składkom na
ubezpieczenia społeczne, skoro jest to odrębna filia?
Pracodawca funduje dojazd do pracy
05 cze 2007
Zwrot kosztów dojazdów pracowników do pracy jest świadczeniem dodatkowym, które pracodawca może, lecz nie musi, przyznać pracownikom. W sytuacji jednak, gdy zdecyduje się na takie świadczenia, musi pamiętać, że jest ono opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.