reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Kiedy wartość wydanych pracownikowi świadczeń rzeczowych należy wykazać w informacji PIT-11

Kiedy wartość wydanych pracownikowi świadczeń rzeczowych należy wykazać w informacji PIT-11

Pod koniec ub.r. zakupiliśmy pracownikom paczki świąteczne ze środków obrotowych. Wartość paczek była opodatkowana i oskładkowana. Czy wobec tego należy ją wykazać w informacji PIT-11? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdyby paczki były finansowane z funduszu socjalnego, a ich wartość mieściłaby się w limicie zwolnienia podatkowego - czy wtedy również powinniśmy wykazać ich wartość w sporządzanych PIT?

RADA
Powinni Państwo uwzględnić wartość przekazanej pracownikowi paczki świątecznej w imiennej informacji PIT-11 za ubiegły rok. Jeżeli paczka byłaby sfinansowana ze środków zfśs i wartość wszystkich przekazanych świadczeń nie przekroczyłaby w ub.r. 380 zł, wówczas nie trzeba byłoby wykazywać tego przychodu w PIT-11.

UZASADNIENIE

Przychodami podatnika są otrzymane lub postawione do jego dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przygotowana przez zakład pracy paczka okolicznościowa, podarowana pracownikowi np. w grudniu, stanowi u niego przychód grudniowy, a więc przychód 2006 r. Źródłem tego przysporzenia jest stosunek pracy.

Pewne rodzaje przychodów nie podlegają opodatkowaniu. Wśród nich jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Zatem aby móc skorzystać z tego zwolnienia, trzeba spełnić podane warunki m.in. dotyczące źródła sfinansowania świadczenia. W Państwa przypadku właśnie ten warunek nie został spełniony, gdyż artykuły do paczki zostały zakupione ze środków obrotowych firmy.

Oznacza to, że pracodawca postąpił prawidłowo pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od wartości wydanej paczki. Słuszne było również włączenie jej do podstawy wymiaru składek na ZUS i potrącenie należności na ubezpieczenia. Oskładkowaniu nie podlegają jedynie te świadczenia, które pochodzą z zfśs.

Przepisy ustawy podatkowej nakładają na pracodawców jako płatników obowiązek sporządzenia po zakończeniu roku podatkowego imiennej informacji według ustalonego wzoru (PIT-11). Jest to informacja o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych w ciągu roku zaliczkach na podatek.

W rubryce dotyczącej należności m.in. ze stosunku pracy pracodawca wpisuje wszystkie osiągnięte roczne przychody pracownika, zarówno pieniężne, jak i stanowiące wartość pieniężną świadczeń w naturze (w tym np. paczki) oraz inne nieodpłatne świadczenia. Dalej wykazuje również pobrane zaliczki na podatek, m.in. pobraną zaliczkę od wartości paczki.

Jeżeli paczka jako świadczenie rzeczowe byłaby sfinansowana ze środków zfśs i wartość wszystkich przekazanych świadczeń nie przekroczyłaby w danym roku kwoty zwolnionej (380 zł), wówczas nie trzeba byłoby wykazywać w PIT-11 tego przychodu.

Tak wynika z objaśnień do informacji. W kwocie przychodów, w części E formularza nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Podstawa prawna:

  • art. 9, art. 11, art. 12, art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 31, art. 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama