Kategorie

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego

Cecylia Bodek
Chcemy zatrudnić pracownika od 1 sierpnia br. Czy jeśli zmienia pracę, trzeba mu zapewnić 14 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym? W poprzednim zakładzie nie wykorzystał 14-dniowego urlopu, a w naszym brakuje mu dni, abyśmy mogli mu takiego urlopu udzielić. Czy pracownik ten może w naszym zakładzie wykorzystywać urlop po jednym dniu?

RADA
Zasada nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku może zostać niezachowana, jeśli stosunek pracy pracownika kończy się w trakcie roku kalendarzowego, a umowa podpisana w nowym zakładzie pracy nie pozwala na udzielenie całego 14-dniowego wypoczynku. Pracownik na swój wniosek może wykorzystywać u Państwa po 1 dniu urlopu.

UZASADNIENIE

W przypadku ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego w danym zakładzie pracy, a u kolejnego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia do końca roku lub do końca trwania umowy o pracę, jeśli będzie się ona kończyła przed upływem końca roku kalendarzowego. Zasada urlopu proporcjonalnego jest ograniczona, jeśli u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy przed ustaniem stosunku pracy w wymiarze wyższym niż wymiar ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. W nowym zakładzie pracy pracownik otrzyma odpowiednio mniej urlopu.

WAŻNE!
Na wniosek pracownika, przysługujący mu w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy może zostać podzielony na części, przy czym jedna część powinna obejmować co najmniej 14 dni nieprzerwanego odpoczynku (wliczając w to również dni wolne dla pracownika od pracy wynikające z jego rozkładu czasu pracy).

W związku z tym dotychczasowy pracodawca, na etapie planowania urlopu wypoczynkowego, powinien zadbać, aby choć jedna część urlopu pracownika obejmowała 14 nieprzerwanych dni wypoczynku. Przy czym niekoniecznie pierwsza część urlopu musi obejmować 14 kolejnych dni wypoczynku.

Możliwa jest zatem sytuacja, że pracownik zaplanuje sobie urlop w ten sposób, że najpierw wykorzysta 8 dni urlopu, potem 4 dni i następnie 4 dni urlopu na żądanie, pozostawiając na ostatnią część urlopu 10 dni, która wykorzystana w połączeniu z dniami wolnymi od pracy daje 14 dni nieprzerwanego wypoczynku.

Jednak sytuacja komplikuje się, gdy pracownik ma przerwę w zatrudnieniu. Wtedy pracownikowi przysługuje mniejsza liczba dni urlopu wypoczynkowego. W takim bowiem przypadku pracownikowi będzie przysługiwał urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w obu zakładach pracy.

Tym samym w sytuacji, gdy pracownik złoży wniosek o podzielenie urlopu wypoczynkowego na części i wykorzysta wszystkie poza ostatnią 14-dniową jego częścią, może się zdarzyć, że w nowym zakładzie pracy pracownik nie będzie w stanie wykorzystać 14-dniowego odpoczynku, ponieważ umowa, jaką podpisze z nowym zakładem pracy, nie będzie go uprawniała do takiej liczby urlopu.

Przykład:
Pracownik był zatrudniony od 2004 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Urlop za 2007 r. zaplanował w ten sposób, że złożył wniosek o podział urlopu na części, z których ostatnia zaplanowana na wrzesień br. miała trwać 14 dni. Z końcem czerwca br. pracownik rozwiązał umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą za porozumieniem stron i z początkiem lipca br. podpisał umowę o pracę na 2 miesiące z nową firmą. W takim przypadku nowa umowa o pracę będzie go uprawniała jedynie do urlopu proporcjonalnego w wymiarze 5 lub 4 dni w zależności od tego, czy pracownik ma już 10 lat stażu pracy, czy nie:
26 dni × 2/12 (za 2 miesiące) = 4,33 dni, po zaokrągleniu 5 dni,
20 dni × 2/12 (za 2 miesiące) = 3,33 dni po zaokrągleniu 4 dni.

W takim przypadku zasada nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku będzie niemożliwa do spełnienia.

Pracownik może nie wykorzystać co najmniej 14 dni ciągłego urlopu również wtedy, gdy w ciągu roku kalendarzowego zmieni pracę i u pierwszego pracodawcy w ogóle nie wykorzysta urlopu, który planował np. w całości na ostatni kwartał roku. Wówczas za niewykorzystany urlop otrzyma u pierwszego pracodawcy ekwiwalent. Natomiast kolejny pracodawca może nie mieć możliwości udzielenia mu tak długiego urlop, ponieważ może on nie przysługiwać pracownikowi.

Tak może być w omawianej sytuacji - jeśli pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, u Państwa przysługuje mu tylko 9 dni urlopu za okres pracy od 1 sierpnia do 31 grudnia br. (5/12 x 20 dni). Wtedy pracownik może wykorzystywać urlop nawet po 1 dniu. Nie ma bowiem obowiązku udzielania mu urlopu w jednym ciągu, jeżeli pracownik nie może wykorzystać co najmniej 14 dni urlopu z powodu braku takiej liczby dni urlopowych.


Podstawa prawna:
- art. 1551 § 1 i § 2, art. 1553 § 1, art. 162 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (art. 153 § 3 Kodeksu pracy), pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych (art. 171 § 1 Kodeksu pracy w związku z art. 1551 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). (Uchwała Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1997 r., III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?