REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego

Cecylia Bodek

REKLAMA

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 sierpnia br. Czy jeśli zmienia pracę, trzeba mu zapewnić 14 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym? W poprzednim zakładzie nie wykorzystał 14-dniowego urlopu, a w naszym brakuje mu dni, abyśmy mogli mu takiego urlopu udzielić. Czy pracownik ten może w naszym zakładzie wykorzystywać urlop po jednym dniu?

RADA
Zasada nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku może zostać niezachowana, jeśli stosunek pracy pracownika kończy się w trakcie roku kalendarzowego, a umowa podpisana w nowym zakładzie pracy nie pozwala na udzielenie całego 14-dniowego wypoczynku. Pracownik na swój wniosek może wykorzystywać u Państwa po 1 dniu urlopu.

UZASADNIENIE

W przypadku ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego w danym zakładzie pracy, a u kolejnego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia do końca roku lub do końca trwania umowy o pracę, jeśli będzie się ona kończyła przed upływem końca roku kalendarzowego. Zasada urlopu proporcjonalnego jest ograniczona, jeśli u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy przed ustaniem stosunku pracy w wymiarze wyższym niż wymiar ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. W nowym zakładzie pracy pracownik otrzyma odpowiednio mniej urlopu.

WAŻNE!
Na wniosek pracownika, przysługujący mu w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy może zostać podzielony na części, przy czym jedna część powinna obejmować co najmniej 14 dni nieprzerwanego odpoczynku (wliczając w to również dni wolne dla pracownika od pracy wynikające z jego rozkładu czasu pracy).

W związku z tym dotychczasowy pracodawca, na etapie planowania urlopu wypoczynkowego, powinien zadbać, aby choć jedna część urlopu pracownika obejmowała 14 nieprzerwanych dni wypoczynku. Przy czym niekoniecznie pierwsza część urlopu musi obejmować 14 kolejnych dni wypoczynku.

Możliwa jest zatem sytuacja, że pracownik zaplanuje sobie urlop w ten sposób, że najpierw wykorzysta 8 dni urlopu, potem 4 dni i następnie 4 dni urlopu na żądanie, pozostawiając na ostatnią część urlopu 10 dni, która wykorzystana w połączeniu z dniami wolnymi od pracy daje 14 dni nieprzerwanego wypoczynku.

Jednak sytuacja komplikuje się, gdy pracownik ma przerwę w zatrudnieniu. Wtedy pracownikowi przysługuje mniejsza liczba dni urlopu wypoczynkowego. W takim bowiem przypadku pracownikowi będzie przysługiwał urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w obu zakładach pracy.

Tym samym w sytuacji, gdy pracownik złoży wniosek o podzielenie urlopu wypoczynkowego na części i wykorzysta wszystkie poza ostatnią 14-dniową jego częścią, może się zdarzyć, że w nowym zakładzie pracy pracownik nie będzie w stanie wykorzystać 14-dniowego odpoczynku, ponieważ umowa, jaką podpisze z nowym zakładem pracy, nie będzie go uprawniała do takiej liczby urlopu.

Przykład:
Pracownik był zatrudniony od 2004 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Urlop za 2007 r. zaplanował w ten sposób, że złożył wniosek o podział urlopu na części, z których ostatnia zaplanowana na wrzesień br. miała trwać 14 dni. Z końcem czerwca br. pracownik rozwiązał umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą za porozumieniem stron i z początkiem lipca br. podpisał umowę o pracę na 2 miesiące z nową firmą. W takim przypadku nowa umowa o pracę będzie go uprawniała jedynie do urlopu proporcjonalnego w wymiarze 5 lub 4 dni w zależności od tego, czy pracownik ma już 10 lat stażu pracy, czy nie:
26 dni × 2/12 (za 2 miesiące) = 4,33 dni, po zaokrągleniu 5 dni,
20 dni × 2/12 (za 2 miesiące) = 3,33 dni po zaokrągleniu 4 dni.

W takim przypadku zasada nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku będzie niemożliwa do spełnienia.

Pracownik może nie wykorzystać co najmniej 14 dni ciągłego urlopu również wtedy, gdy w ciągu roku kalendarzowego zmieni pracę i u pierwszego pracodawcy w ogóle nie wykorzysta urlopu, który planował np. w całości na ostatni kwartał roku. Wówczas za niewykorzystany urlop otrzyma u pierwszego pracodawcy ekwiwalent. Natomiast kolejny pracodawca może nie mieć możliwości udzielenia mu tak długiego urlop, ponieważ może on nie przysługiwać pracownikowi.

Tak może być w omawianej sytuacji - jeśli pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, u Państwa przysługuje mu tylko 9 dni urlopu za okres pracy od 1 sierpnia do 31 grudnia br. (5/12 x 20 dni). Wtedy pracownik może wykorzystywać urlop nawet po 1 dniu. Nie ma bowiem obowiązku udzielania mu urlopu w jednym ciągu, jeżeli pracownik nie może wykorzystać co najmniej 14 dni urlopu z powodu braku takiej liczby dni urlopowych.


Podstawa prawna:
- art. 1551 § 1 i § 2, art. 1553 § 1, art. 162 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (art. 153 § 3 Kodeksu pracy), pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych (art. 171 § 1 Kodeksu pracy w związku z art. 1551 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). (Uchwała Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1997 r., III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145)

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA