reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie komornicze z wynagrodzenia za pracę

Potrącenie komornicze z wynagrodzenia za pracę

Prawo do wynagrodzenia za wykonywaną pracę jest podstawową zasadą w prawie pracy. Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Prawo pracy bardzo szczegółowo reguluje zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, ich wysokość oraz kolejność. Najbardziej dokuczliwe dla pracownika są potrącenia, których pracodawca może dokonywać bez jego zgody. Kodeks pracy zawiera zamkniętą listę takich potrąceń.

Co można potrącać?

Zgodnie z treścią art. 87 k.p. z wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy potrąceniu podlegają:
• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne – do wysokości 1/2 wynagrodzenia,
• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi – do wysokości 1/2 wynagrodzenia,
• kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

W sytuacji zbiegu wyżej wymienionych potrąceń realizowane są one we wskazanej wyżej kolejności.

Przykład:
Pracownik zarabia 3000 zł brutto, czyli 2013,22 zł netto. Jego wynagrodzenie obciąża potrącenie komornicze w wysokości 300 zł. Pracownik nie rozliczył się z zaliczki pobranej na potrzeby delegacji w wysokości 300 zł. Pracownikowi najpierw potrąca się należność z tytułu zajęcia komorniczego.
Maksymalna wysokość wynosi 1/2 wynagrodzenia. 2013,22 zł x 1/2 = 1006,61 zł. Następnie pracownikowi potrąca się pobraną zaliczkę do wysokości połowy wynagrodzenia (1006,61 zł). Ponieważ pobrana zaliczka w wysokości 300 zł nie przekracza limitu, zostaje potrącona w całości. 2013,22 zł (wynagrodzenie netto) – 300 zł (potrącenie komornicze) – 300 zł (zaliczka) =1413,22 zł. Potrącenie komornicze i zaliczka zostają potrącone jednocześnie.

Ponadto z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 k.p.).

WAŻNE! Zgodnie z art. 91 k.p. należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i § 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Artykuł 91 k.p. nie wyklucza możliwości potrącania za zgodą pracownika z wynagrodzenia wierzytelności podmiotów trzecich (np. banku w przypadku zaciągnięcia przez pracownika kredytu i wyrażeniu w banku pisemnej zgody na jego potrącanie z wynagrodzenia). Pracodawca w takim przypadku wykonuje zobowiązanie pieniężne pracownika w jego imieniu.

Potrącenie z wynagrodzenia pracownika wierzytelności osób trzecich nie jest obowiązkiem pracodawcy, nawet jeżeli pracownik wyraża na nie zgodę. Przepis art. 91 k.p. nie nakłada na pracodawcę takiego obowiązku.

Zajęcie komornicze
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama