Jak prawidłowo utworzyć regulamin działalności socjalnej
17 sty 2008
Niniejsze opracowanie ma na celu ułatwienie stworzenia regulaminu działalności socjalnej pracodawcom, którzy 1 stycznia 2008 r. osiągnęli próg zatrudnienia (20 etatów) i w związku z tym mają obowiązek utworzenia w 2008 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę
17 sty 2008
Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?
Pracownik powinien wiedzieć o planowanej zmianie właściciela firmy
15 sty 2008
O przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę pracownicy powinni zostać poinformowani na co najmniej 30 dni wcześniej. Obowiązek ich zawiadomienia spoczywa na obydwu pracodawcach uczestniczących w transferze.
Składka zdrowotna w 2008 r. (cz. 3)
10 sty 2008
Od 1 października 2007 r. płatnik składki, który obniżył składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy - nie ma już obowiązku przekazywania do NFZ zestawienia składek.
Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (cz. 1)
08 sty 2008
Czy w tak pędzącym świecie możliwe jest pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego? Oczywiście. Możliwość taką daje nam m.in. telepraca.
Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów
04 sty 2008
W celu zapewnienia prawidłowego toku pracy w każdym roku kalendarzowym pracodawca powinien ustalić plan urlopów. Nie musi go sporządzać m.in. pracodawca u którego nie działają związki zawodowe.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2008 r. (cz. 2)
03 sty 2008
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od tytułu stanowiącego podstawę do objęcia tym ubezpieczeniem.
Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych
31 gru 2007
Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?
Korekta odpisu na zfśs za 2007 rok
19 gru 2007
Z końcem roku pracodawcy, u których był utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia odpisu podstawowego za 2007 r. Prawidłowość dokonania odpisu na zfśs ma wpływ na możliwość uznania wydatków na ten cel za koszt uzyskania przychodów firmy w rozumieniu przepisów podatkowych.
Czy księgowemu przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe
18 gru 2007
Pracownica zajmuje się obsługą księgową podmiotów gospodarczych. Od 5
listopada do 12 grudnia 2007 r. pracowała codziennie o dwie godziny
dłużej. Pracodawca odmówił jej wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy w
godzinach nadliczbowych (jak i dodatku) twierdząc, że w regulaminie
pracy zastrzeżono, iż głównemu księgowemu te świadczenia nie
przysługują. Czy stanowisko pracodawcy jest uzasadnione?
Wypłata refundacji tylko na podstawie umowy
17 gru 2007
Starosta dokonuje wypłaty refundacji kosztów wyposażenia stanowisk
pracy osób niepełnosprawnych na podstawie warunków określonych w umowie
zawartej z pracodawcą. Treść umowy powinna zawierać szczegółowe warunki
jej realizacji i wzajemne zobowiązania stron.
Zatrudnienie mocno promowane
17 gru 2007
Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę?
Jak przeprowadzić konsultacje wypowiedzenia umowy o pracę
07 gru 2007
Pracodawca, u którego działa organizacja związkowa, powinien pamiętać o konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z obrony związku. W jakim trybie musi dokonać konsultacji? Jak dowiedzieć się, czy związek objął obroną danego pracownika?
Jak wypłacać dodatek funkcyjny
07 gru 2007
Obowiązuje u nas układ zbiorowy pracy, w którym określony jest procentowo dodatek funkcyjny według zajmowanego stanowiska kierowniczego od najniższego wynagrodzenia. Jednak od kilku lat mamy wypłacany dodatek funkcyjny według regulaminu wynagradzania, w którym określono kwotowo dodatek funkcyjny i jest on niższy i bardzo niekorzystny dla mnie i innych pracowników. Czy dodatek funkcyjny powinien być wypłacany według układu zbiorowego czy według regulaminu wynagradzania?
Rozliczenie delegacji
06 gru 2007
Pracodawca polecił pracownikowi odbycie podróży służbowej. Wyraził zgodę na przejazd własnym samochodem pracownika. Po odbyciu podróży służbowej pracownik przedstawił pracodawcy faktury za paliwo. Czy, rozliczając delegację, pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty poniesione przez pracownika na zakup paliwa?
Kiedy i według jakich zasad wypłacamy dodatki wyrównawcze
04 gru 2007
Dodatki wyrównawcze mają na celu rekompensatę pracownikowi różnicy między dotychczas otrzymywanym wynagrodzeniem a nowym w sytuacjach szczególnych wskazanych w przepisach prawa pracy.
Czy przerwa między kolejnymi umowami na czas określony musi przekraczać jeden miesiąc
30 lis 2007
Zatrudniamy pracowników przede wszystkim na podstawie umów o pracę na czas określony. Jest to spowodowane zróżnicowanymi możliwościami naszej firmy w poszczególnych miesiącach roku. Nie chcemy zatrudniać pracowników na czas nieokreślony. Czy wystarczające jest dla uniknięcia skutku z art. 251 k.p. wprowadzenie pomiędzy kolejnymi umowami na czas określony przerwy wynoszącej jeden miesiąc i jeden dzień?
Związkowiec nie zawsze chroniony
28 lis 2007
Celem ochrony działaczy związkowych przed zwolnieniem z pracy jest umożliwienie im niezależnego działania w interesie pracowników. Niekiedy jednak ochrona ta jest nadużywana.
Ryczałt samochodowy
28 lis 2007
Wypłacamy pracownikom ryczałty samochodowe za jazdy lokalne. W umowach o używanie samochodów prywatnych do celów służbowych jest zapis, że przysługują one w wysokości przewidzianej w przepisach o transporcie. W jaki sposób obliczyć ryczałty za listopad br. w związku ze zmianą stawek kilometrówki od połowy miesiąca?
Czy jednostka badawczo-rozwojowa ma obowiązek płacenia za pracowników składek na FGŚP
27 lis 2007
Jesteśmy jednostką badawczo-rozwojową. Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy to prawda, że w związku ze zmianą ustawy, która od 10 sierpnia 2007 r. umożliwia ogłoszenie upadłości naszej jednostki, powinniśmy płacić składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
Czy za zleceniobiorcę płaci się składki na FP i FGŚP
22 lis 2007
Opłacam za siebie niższe składki na ZUS (liczę je od 30% minimalnego wynagrodzenia). Do tej pory nie zatrudniałam żadnego pracownika. Od 15 listopada br. zatrudniam jedną osobę na podstawie umowy zlecenia. Od przychodów z tej umowy naliczam składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Czy powinnam za zleceniobiorcę płacić również składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli zgodnie z umową osoba ta ma zarabiać miesięcznie 1500 zł (za listopad wynagrodzenie zostanie wypłacone w wysokości 750 zł)?
Czy pracodawca zawsze musi konsultować wypowiedzenie umowy
21 lis 2007
O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 k.p.). Czy w każdych okolicznościach pracodawca ma obowiązek konsultować ze związkami wypowiedzenie umowy pracownikowi?
Czy pracodawca może udostępniać dane osobowe pracowników
19 lis 2007
Czy pracodawca ma prawo udostępnić dane osobowe swoich pracowników, takie jak np. imię i nazwisko, stanowisko, precyzyjne określenie miejsca pracy (dokładny adres siedziby pracodawcy, telefon, adres e-mailowy) bez ich zgody w wydawanych przez siebie biuletynach i na stronach internetowych przedsiębiorstwa?
Opodatkowanie bonów towarowych
16 lis 2007
Przekazanie pracownikom bonów towarowych spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wartość bonów towarowych jest uznawana za przychód ze stosunku pracy.
Kiedy można wypożyczyć pracownika innej firmie
09 lis 2007
Każdy pracodawca może czasowo wypożyczyć swoich pracowników innemu pracodawcy. Może to w szczególności uczynić w razie przejściowego spadku zapotrzebowania na pracowników. Jakie warunki musi spełnić, aby wypożyczenie to było zgodne z prawem?
Odprawę można dostać tylko raz
09 lis 2007
Przewidziana w kodeksie pracy odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem jednorazowym. Uregulowanie to budzi w praktyce jednak różnego rodzaju wątpliwości.
W jakim terminie pracodawca może żądać naprawienia szkody
08 lis 2007
Podczas wykonywania obowiązków pracowniczych pracownik wyrządził szkodę polegającą na uszkodzeniu powierzonego mu przez pracodawcę laptopa. Czy istnieją ograniczenia co do okresu, w którym pracodawca może domagać się od pracownika naprawienia szkody?
Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji
07 lis 2007
Obowiązujące przepisy prawa pracy nie wyjaśniają zasad, według których powinno zostać obliczone odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji. Kodeks pracy wskazuje jedynie jego dolny pułap.
Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
05 lis 2007
Pracodawca ma obowiązek przekazywania środków ZFRON na rachunek bankowy w terminie 7 dni od daty ich uzyskania. Przekroczenie tego terminu skutkuje sankcjami finansowymi.
Ponowne zatrudnienie pracownika
02 lis 2007
Pracownik, który uzyskał wyrok przywracający go do pracy, może żądać wykonania tego orzeczenia w drodze postępowania egzekucyjnego. W toku tego postępowania opornemu pracodawcy grożą grzywny, a nawet areszt.
Pracownik może odmówić wykonywania niebezpiecznej pracy
30 paź 2007
Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracownik może odmówić wykonywania pracy.
Odprawa emerytalna - rodzaj umowy o pracę jest bez znaczenia
30 paź 2007
Pracownik ma prawo do odprawy pieniężnej, jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Czasami jednak powstają wątpliwości, kiedy taki związek ma miejsce.
Pracodawca zapłaci zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia pracownika
24 paź 2007
Nie jest możliwe określenie minimalnego okresu, w jakim pracownik musi być nękany, aby uznać, że był on ofiarą mobbingu.
Nowy pracodawca przez rok musi stosować stary układ
19 paź 2007
Pracodawca może wypowiedzieć pracownikom przejętego zakładu pracy określone w układzie zbiorowym warunki pracy i płacy. Ich zmiana nie może nastąpić jednak przed upływem roku od dnia przejęcia pracowników.
Obliczanie diety z tytułu podróży służbowej za granicę
16 paź 2007
Regulamin wynagradzania w zakładzie pracy zakłada wypłacenie diety za podróż zagraniczną w dwukrotnej wysokości diety krajowej. Podróże odbywały się w dniach: 25 marca (godz. 18.00 - wyjazd do Berlina) - 30 marca 2007 r. (godz. 16.00 - wyjazd z Berlina), 1 kwietnia (godz. 18.00) - 5 kwietnia 2007 r. (godz. 17.00), 10 kwietnia (godz. 18.00) - 20 kwietnia 2007 r. (godz. 15.00), 22 kwietnia (godz. 18.00) - 27 kwietnia 2007 r. (godz. 17.00), 6 maja (godz. 18.00) - 16 maja 2007 r. (godz. 18.00). Podróż do granicy polskiej zajmuje 3 godziny, a od granicy polskiej do Berlina 2 godziny. Jak obliczyć należne pracownikowi diety?
Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy
12 paź 2007
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji
czasu pracy pracownika. Każdy pracodawca, bez względu na liczbę
zatrudnionych pracowników, musi założyć i prowadzić taką ewidencję w
zakresie przewidzianym przepisami prawa pracy.
Podział odprawy pośmiertnej
12 paź 2007
W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (ale nie świadczenia rehabilitacyjnego), rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Jeżeli w chwili śmierci pracownik był zatrudniony u różnych pracodawców, odprawy ustala oddzielnie każdy z nich.
Za co i w jaki sposób można ukarać pracownika
11 paź 2007
Za określone zachowania pracownika pracodawca ma prawo ukarać go na zasadach przewidzianych w kodeksie pracy. Jakie kary można stosować? Za jakie przewinienia? Jakie są obowiązki pracodawcy, a jakie uprawnienia pracownika?
Czy można skrócić urlop macierzyński matki bez udzielania urlopu ojcu
10 paź 2007
Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Chce jednak skrócić pobyt na urlopie bez wykorzystania pozostałej części przez pracownika-ojca dziecka. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę a umowy cywilnoprawne
09 paź 2007
Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy lub jego określonej części powoduje istotne skutki prawne dla pracowników przejmowanego zakładu, które uregulowane są przede wszystkim w art. 231 kodeksu pracy. Wątpliwości budzą natomiast skutki tego przejęcia dla osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, umowy o dzieło lub kontraktu menedżerskiego.
Jak rozliczyć refundację okularów pracownikowi
08 paź 2007
Spółka zrefundowała pracownikowi część kosztów zakupu okularów
korekcyjnych. Zalecenie używania takich okularów zostało przez
pracownika udokumentowane zaświadczeniem lekarskim. Czy taki zwrot
kosztów jest dla spółki kosztem podatkowym, a jeśli tak, to w jakim
wymiarze? Czy spółka powinna potraktować wypłacaną kwotę jako przychód
pracownika i pobrać od niej zaliczkę?
Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy pracownik przechodzi na świadczenie przedemerytalne
02 paź 2007
Zwalniany pracownik może w niektórych przypadkach uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego do czasu nabycia uprawnień do emerytury. Dlatego ważne jest, aby pracodawca odpowiednio wypełnił dokumenty pracownika związane z rozwiązaniem stosunku pracy, zwłaszcza świadectwo pracy. Zwolnienie to musi dotyczyć określonych przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd nad majątkiem firmy musi wyraźnie wskazać tę przyczynę w wystawianym świadectwie pracy lub odrębnym zaświadczeniu.
Czy przerwa może skrócić czas pracy
28 wrz 2007
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej sześć
godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15
minut, wliczanej do czasu pracy. Czy pracodawca może udzielić jej
pracownikowi na zakończenie dnia pracy, a tym samym zwolnić go
wcześniej do domu?
Zatrudnienie cudzoziemca
27 wrz 2007
W związku z sytuacją na rynku pracy coraz więcej firm chce zatrudniać cudzoziemców. Czy w każdym przypadku pracodawca musi mieć zezwolenie na jego zatrudnienie? Od czego zależy jego uzyskanie i ile ono kosztuje?
Zwrot pracownikom kosztów przejazdu autostradami płatnymi
24 wrz 2007
Pracownicy naszej firmy kilka razy w miesiącu odbywają podróże służbowe prywatnymi samochodami. Ponieważ jeżdżą również autostradami, chcielibyśmy na podstawie paragonów za przejazd dokonywać im zwrotu kosztów takich płatnych przejazdów. Czy zwrot tego typu wydatków jest możliwy? Jeżeli tak, to czy może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy
21 wrz 2007
Każdy pracodawca bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników oraz
rodzaj zawartej umowy o pracę jest zobowiązany prowadzić ewidencję
czasu pracy, a na żądanie pracownika udostępnić ewidencję pracownikowi.
Prezenty od szefa zmniejszą pensję
19 wrz 2007
Firmy, walcząc o pracowników, oferują im nie tylko coraz wyższe płace, ale też wiele świadczeń dodatkowych: samochody, opiekę medyczną, bezpłatne zakwaterowanie itp. Podpisując kontrakt, warto jednak pamiętać, że większość z tych świadczeń zwiększa dochody, a zatem i płacony podatek. To zaś oznacza niższą pensję netto. Kto o tym zapomina, może przy pierwszej wypłacie przeżyć spory zawód.
Druga rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - do 30 września br.
17 wrz 2007
Zbliża się termin wpłaty drugiej raty odpisu na ZFŚS. Mija on 30 września, a opóźnienie może zostać uznane za niewykonywanie przepisów ustawy o ZFŚS zagrożone karą grzywny do wysokości 5000 zł. O grzywnie orzeka sąd, na podstawie wniosku pochodzącego od właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy, w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Kiedy pracodawca wypłaca pracownikowi odszkodowanie
13 wrz 2007
Celem wypłaty pracownikowi odszkodowania jest zrekompensowanie mu szkody, jaką poniósł w związku z nieprzestrzeganiem przez pracodawcę przepisów prawa lub niewywiązaniem się ze spoczywających na nim powinności. Nie zawsze jednak odszkodowanie, którego granice określa kodeks pracy, wyrównuje szkodę w pełnej wysokości.
Kiedy pracodawca wypłaca odprawy pracownikowi
13 wrz 2007
Odprawa emerytalno-rentowa i z tytułu zwolnienia z pracy jest wymagalna w dniu rozwiązania stosunku pracy, a pośmiertna od dnia śmierci pracownika. Uprawnieni mogą jej dochodzić przed sądem pracy oraz domagać się odsetek w przypadku opóźnienia w wypłacie.