reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Jakiś czas temu zachorował ojciec naszego pracownika mieszkający samotnie. Opiekowała się nim siostra pracownika, potem jego brat (oboje mieszkają na stałe w innym mieście). Siostra pobierała w związku z tym zasiłek opiekuńczy przez 10 dni w 2007 r. Czy w tej sytuacji pracownik będzie mógł uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem? Czy należy w odniesieniu do tego zasiłku brać pod uwagę wszystkie osoby opiekujące się danym członkiem rodziny? Brat pracownika nie otrzymywał tego świadczenia, ale opiekował się ojcem przez dwa tygodnie.

RADA
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem przysługuje w ciągu roku przez maksymalnie 14 dni, przez co należy rozumieć łączny okres pobierania tego świadczenia przez wszystkie opiekujące się nim osoby. Państwa pracownik może uzyskać zasiłek maksymalnie za 4 dni.

UZASADNIENIE
Okres przysługiwania zasiłku opiekuńczego został uzależniony od tego, nad kim ubezpieczony sprawuje opiekę. Zasiłek ten przysługuje maksymalnie:
• za 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
• za 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny.

Maksymalny okres pobierania tego świadczenia odnosi się zarówno do pracownika (np. w sytuacji, gdy opiekował się w trakcie roku w różnych okresach kilkoma członkami rodziny, sumujemy wtedy okresy pobierania w związku z tym zasiłku opiekuńczego), jak też do osoby wymagającej opieki (bez względu na liczbę osób sprawujących nad nią opiekę).

W Państwa przypadku ważny jest łączny okres pobierania tego zasiłku w związku z opieką nad ojcem przez pracownika oraz wcześniejszy, przez jego siostrę. Nie ma znaczenia, że ojcem opiekował się brat pracownika, ponieważ nie pobierał z tego tytułu zasiłku opiekuńczego. Wynika z tego, że Państwa pracownik może otrzymywać to świadczenie w związku z opieką nad chorym ojcem maksymalnie przez 4 dni.

Podstawą do ubiegania się o to świadczenie jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym z daną osobą (w tym przypadku ojcem pracownika). Nie jest tutaj wymagane formalne zameldowanie, ale przebywanie z chorym w okresie pobierania zasiłku opiekuńczego. Pracownik powinien potwierdzić to oświadczeniem.


Podstawa prawna:
• art. 32–34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• załącznik nr 5 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama