Kategorie

Od którego miesiąca ZUS zawiesza i wznawia wypłatę świadczenia przedemerytalnego

Joanna Kalinowska
Pobieram świadczenie przedemerytalne w wysokości 1214 zł. W połowie grudnia 2005 r. podjąłem działalność gospodarczą. ZUS zawiadomiłem o tym pod koniec grudnia. Czy ZUS słusznie żąda ode mnie zwrotu świadczenia za grudzień 2005 r. czy też wypłata przyznanego mi świadczenia powinna zostać zawieszona dopiero od stycznia 2006 r.?
RADA
Wypłata należnego Panu świadczenia powinna zostać zawieszona od grudnia 2005 r., dlatego ZUS słusznie żąda zwrotu świadczenia za grudzień 2005 r.

UZASADNIENIE
Osiąganie przychodu przez osobę pobierającą świadczenie przedemerytalne może powodować zmniejszenie lub zawieszenie jego wypłaty. Dotyczy to osiągania przychodu z tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, czyli m.in. prowadzenia działalności gospodarczej.

O tym, czy świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu czy tylko zmniejszeniu, decyduje zwykle wysokość dodatkowo osiągniętego przychodu. Określono dwa progi zarobkowe: dopuszczalną i graniczną kwotę przychodu, które w okresie od 1 marca 2005 r. do 28 lutego 2006 r. wynoszą odpowiednio: 1144,80 zł i 1602,70 zł. Jeśli przychód łącznie z kwotą świadczenia przedemerytalnego przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie jest wypłacane nadal w odpowiednio zmniejszonej wysokości.

Tak zmniejszone świadczenie nie może być niższe od 335 zł. Natomiast jeśli sama kwota osiąganego przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, wypłata świadczenia zostaje zawieszona.

WAŻNE!
Zawieszenie świadczenia przedemerytalnego może wynikać z wysokości świadczenia, bez względu na wysokość przychodu.

Jeśli przyznane świadczenie przedemerytalne przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, to w razie podjęcia działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi wypłata świadczenia jest zawsze zawieszana, niezależnie od wysokości przychodu osiąganego z tej działalności.

Oznacza to, że nawet osiąganie minimalnego przychodu z uwagi na podjęcie działalności zarobkowej pod koniec miesiąca oznacza brak prawa do świadczenia przedemerytalnego za cały ten miesiąc.

Wznowienie wypłaty tego świadczenia następuje natomiast od miesiąca, w którym uprawniony przestał osiągać przychód, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym uprawniony powiadomi ZUS o zaprzestaniu osiągania przychodu.

WAŻNE!
Świadczenie przedemerytalne nie podlega dalszemu rozliczeniu.

Niezwłoczne powiadomienie ZUS o zaprzestaniu osiągania dodatkowych przychodów leży więc w interesie osoby uprawnionej do świadczenia, przyznanego w wysokości przekraczającej dopuszczalną kwotę przychodu.

Przykład:
Pod koniec kwietnia 2005 r. osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1350 zł powiadomiła ZUS, że od 1 kwietnia 2005 r. jest zatrudniona w połowie wymiaru czasu pracy. W maju 2005 r. ZUS wydał decyzję o zawieszeniu świadczenia, począwszy od świadczenia należnego za maj, natomiast świadczenie za kwiecień jest świadczeniem nienależnie pobranym, które podlega zwrotowi. W styczniu 2006 r. świadczeniobiorca powiadomił ZUS o rozwiązaniu umowy o pracę 30 listopada 2005 r. ZUS podjął wypłatę świadczenia począwszy od należności za styczeń 2006 r.


Podstawa prawna:
• art. 5 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.