reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach

Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach

Dowiedziałem się, że pracodawca zatrudniający osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny jest zobowiązany poinformować ZUS o przychodach tych pracowników do 31 maja 2006 r. Co mam zrobić w sytuacji, gdy zatrudniam takich pracowników, a wymaganej informacji nie wysłałem? Czy jeżeli zrobię to w czerwcu, poniosę konsekwencje zaistniałej zwłoki?

RADA
Pracodawca nie ponosi konsekwencji za nieprzekazanie do ZUS w terminie (do 31 maja) informacji o przychodach pracowników pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Jednak powinien ją jak najszybciej dostarczyć do ZUS. Niezłożenie informacji może spowodować konsekwencje dla świadczeniobiorcy. Jeżeli obowiązek ten nie zostanie dopełniony, świadczeniobiorcy muszą liczyć się z ewentualną koniecznością zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń.

UZASADNIENIE
Niezależnie od informacji przekazywanej przez samego świadczeniobiorcę również pracodawcy opłacający składki za osoby pobierające świadczenia lub zasiłki przedemerytalne mają obowiązek powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wysokości przychodu takiej zatrudnionej osoby.

Osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne, a jednocześnie dorabiające mają obowiązek powiadomić ZUS w terminie do 31 maja następnego roku o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym. Przekazana do organu rentowego informacja jest istotna dla celów ewentualnego zmniejszenia bądź zawieszenia pobieranych świadczeń.


Podstawa prawna:
• art. 6 ust. 7–8 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych – Dz.U. Nr 120, poz. 1252
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama