REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy menedżer cudzoziemiec podlega polskim ubezpieczeniom

Beata Pawłowska

REKLAMA

Zamierzamy podpisać umowę menedżerską z osobą, która jest cudzoziemcem. Czy będziemy zobowiązani zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i opłacać składki w Polsce (będzie to jego jedyna praca)?

RADA
Tak. W takim przypadku jedynym miejscem wykonywania pracy menedżera jest Polska.

UZASADNIENIE
Według prawa wspólnotowego w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, tj. Rozporządzenia Rady EWG nr 1408/71, czynnikiem decydującym o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu jest miejsce wykonywania pracy. Dlatego cudzoziemiec wykonujący pracę w Polsce objęty jest polskimi przepisami w zakresie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom w Polsce podlegają też cudzoziemcy pochodzący z kraju nienależącego do UE/EOG, a także Szwajcarii.

Jeżeli natomiast menedżer został przysłany do Polski z jednego z krajów unijnych, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy też Szwajcarii, może być zwolniony z ubezpieczenia w Polsce, o ile w tym samym czasie jest ubezpieczony w swoim kraju.

Wspomniane rozporządzenie przewiduje jednak wyjątek, który mógłby mieć zastosowanie do menedżerów. Jest to tzw. uregulowanie wyjątkowe wymienione w art. 17 rozporządzenia nr 1408/71.

Przewiduje ono, że państwa członkowskie UE mogą zawierać tzw. porozumienia w interesie określonych grup osób albo określonych osób, objętych zakresem obowiązywania rozporządzenia, na mocy których dana osoba podlega ubezpieczeniom w innym kraju, niż to przewidują przepisy ogólnie obowiązujące.

Z inicjatywą zawarcia takiego porozumienia musi jednak wystąpić instytucja ubezpieczeniowa kraju, w którym menedżer jest ubezpieczony. Po stronie polskiej sprawy tego typu załatwia wyłącznie Centrala ZUS w Warszawie. Aby zawrzeć porozumienie w trybie art. 17 rozporządzenia, z pisemnym wnioskiem do Centrali ZUS powinna wystąpić zagraniczna instytucja.

Jeśli Centrala ZUS (po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania) wyrazi zgodę na zwolnienie danej osoby z obowiązku ubezpieczeń w Polsce, to wówczas składki będą mogły być opłacane wyłącznie za granicą, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tamtym kraju.

Na potwierdzenie tego faktu zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa wystawi formularz E 101, który formalnie zwalania z ubezpieczeń w Polsce.

W każdym innym przypadku cudzoziemiec zatrudniony w Polsce na podstawie kontraktu menedżerskiego objęty jest tu ubezpieczeniami społecznymi.

Wyjaśnijmy dodatkowo, że kontrakt menedżerski jest w myśl polskiego prawa umową nienazwaną. Jego charakter zależny jest od treści i zamiaru stron. W praktyce, kontrakt menedżerski najczęściej, do celów ubezpieczeń społecznych, jest traktowany jako umowa zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego odnoszące się do umów zlecenia.

W konsekwencji, osoba wykonująca pracę na podstawie kontraktu podlega - co do zasady - ubezpieczeniom społecznym, tak jak osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.


Podstawa prawna:

  • art. 13.2.a), art. 17 rozporządzenia 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),
  • art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA