| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom

Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom

Na jakich zasadach powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, którą zatrudniliśmy w naszej firmie na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego? Czy takie osoby podlegają ubezpieczeniom?

RADA
Osobę zatrudnioną na kontrakcie menedżerskim należy zgłosić do ZUS i opłacać za nią składki.

UZASADNIENIE

Menedżerowie z reguły świadczą swoją pracę na podstawie tzw. kontraktów menedżerskich, które są umowami cywilnoprawnymi. Rzadziej umowa taka ma cechy odpowiadające umowie o pracę. Dlatego też osoby zatrudnione na podstawie kontraktu menedżerskiego są z reguły traktowane - do celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - jak osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia (art. 750 k.c.).

Osoby zatrudnione na podstawie kontraktu menedżerskiego podlegają więc ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu - jeśli praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Jeśli praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy, ubezpieczenia wypadkowego nie ma. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolna.

Płatnikiem składek jest zleceniodawca, a do jego obowiązków należy zgłoszenie menedżera do ubezpieczeń oraz pobieranie z jego przychodu, rozliczanie i opłacanie składek do ZUS.

Składki na ubezpieczenia społeczne podlegają współfinansowaniu przez płatnika i ubezpieczonego na takich zasadach, jak w przypadku pracowników: Tak więc:
- składka na ubezpieczenie emerytalne (19,52% podstawy wymiaru) jest po połowie finansowana przez płatnika i ubezpieczonego, czyli po 9,76%,
- składka na ubezpieczenie rentowe (10% podstawy wymiaru) w części 3,5% finansowana przez ubezpieczonego, w części 6,5% finansowana przez płatnika,
- składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% i jest w całości finansowana przez zleceniobiorcę,
- składka na ubezpieczenie wypadkowe jest finansowana w całości przez płatnika składek, jej stopa procentowa jest ustalana indywidualnie dla poszczególnych płatników.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych na podstawie kontraktu menedżerskiego jest osiągany przez nie przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

WNIOSEK

Menedżerowie zatrudnieni w ramach kontraktu są ubezpieczeni na takich samych zasadach, jak zleceniobiorcy - podlegają obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, poza dobrowolnym chorobowym. Składki opłacane są od uzyskiwanego przez nich przychodu, bez stosowania jakichkolwiek wyłączeń z podstawy wymiaru składek.Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 13 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »