REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa pożyczki mieszkaniowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Arkadiusz Mika
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dopuszcza zwrotną pomoc na cele mieszkaniowe jako jedną z form pomocy socjalnej świadczonej przez pracodawcę. Pożyczki mieszkaniowe mają być udzielane na warunkach określonych umową. Ustawa nie precyzuje tej kwestii bardziej szczegółowo. W związku z tym znajdą tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, Kodeksu cywilnego, a także postanowienia Regulaminu Działalności Socjalnej.

Umowa pożyczki mieszkaniowej precyzuje postanowienia regulaminu zfśs dotyczące udzielania pożyczek ze środków funduszu. Od treści sporządzonej umowy w dużej mierze zależą późniejsze prawa stron umowy.

Nie zawsze pracownik i pracodawca muszą zawrzeć umowę pożyczki na piśmie. Jeżeli wartość pożyczonej kwoty jest niższa od 500 zł, umowę pożyczki można zawrzeć ustnie.

Warunki spłaty
Newralgicznym punktem umowy pożyczki z zfśs jest ustalenie sposobu jej spłaty. Od zapisów tej części umowy może być uzależnione to, czy dochodzenie spłaty będzie bardziej czy mniej skomplikowane.

Zapis określający jako sposób spłaty dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest korzystny zarówno dla zakładu pracy, jak i pracownika. Z jednej strony zapewnia pracodawcy samodzielne dokonywanie potrąceń bez względu na ewentualne zachowania dłużnika (np. próbę zaniechania spłaty), z drugiej jest wygodne dla pracownika, który nie musi pamiętać o konieczności uiszczenia zobowiązania i nie odpowiada za ewentualną zwłokę w dokonywaniu potrąceń.

Zamieszczenie zgody na potrącenia nie jest w umowie pożyczki konieczne. Pracownik po określeniu harmonogramu spłaty może w oddzielnym dokumencie poprosić pracodawcę o potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia za pracę. Nie jest to jednak dla pracodawcy najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pracownik może w każdej chwili wycofać zgodę na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia. Jeśli natomiast potrącanie rat z pensji jako sposób spłaty jest przewidziany w umowie pożyczki, to aby jednostronnie wycofać się z takich zapisów, pracownik musi wypowiedzieć tę umowę.

Fragment umowy dotyczący warunków spłaty powinien przewidywać nie tylko możliwość dokonywania spłaty z wynagrodzenia pracownika, ale i z zasiłków wypłacanych przez pracodawcę - płatnika. Zgoda udzielona na potrącenie z wynagrodzenia za pracę nie umożliwia bowiem dokonywania analogicznych potrąceń np. z zasiłku chorobowego.

Pracodawca może zastrzec w umowie pożyczki obowiązek dokonania przez pożyczkobiorcę wcześniejszej spłaty w razie ustania stosunku pracy. Warunki umowy pożyczki muszą być jednak zgodne z zasadami współżycia społecznego. Dlatego mimo braku przepisów regulujących wprost tę kwestię doktryna i orzecznictwo sądowe nakreśliły pewną granicę, która rozdziela sytuacje, w jakich pracodawca może żądać wcześniejszej spłaty, a w jakich nie (z całą pewnością nie natychmiastowej).

Granica ta przebiega między takimi sposobami rozwiązania stosunku pracy, na które pracownik ma wpływ (np. porozumienie stron, wypowiedzenie dokonane przez pracownika), a takimi, na które nie ma wpływu (np. zwolnienie z przyczyn ekonomicznych), lub ma ograniczony wpływ (wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę). Wyjątkiem jest zwolnienie z art. 52 Kodeksu pracy. Przyjęło się, że wobec pracowników zwolnionych w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych pracodawca, podobnie jak od pracowników, którzy sami podjęli decyzję o swoim odejściu, może zażądać wcześniejszej spłaty pożyczki. W przypadku innych pracowników zwalnianych z pracy należy zachować tryb spłaty rat określony w umowie.

Przeznaczenie pożyczki z zfśs

Zasadą jest, że pożyczki z zfśs są przeznaczane na cele mieszkaniowe. Regulamin zfśs powinien określać, jaką dokładnie pomoc mieszkaniową świadczy zakład, ale w umowie pożyczki muszą się znaleźć zapisy, na jaki konkretnie cel pracownik otrzymuje pieniądze.

Zakład pracy powinien od pracownika żądać potwierdzenia prawidłowości wydatkowania przekazanych mu środków. Pracownik nie ma bowiem prawa wydatkować pieniędzy pożyczonych z funduszu socjalnego na inny cel niż ten, na który je otrzymał.

Przykład:
Zakład pracy w ramach prowadzonej działalności socjalnej udziela pożyczek na cele mieszkaniowe. Jeden z pracowników wnioskował o udzielenie mu pożyczki na remont mieszkania. Komisja socjalna przyznała mu na ten cel pożyczkę, tymczasem pożyczkobiorca przeznaczył ją na zadatek dla developera na zakup nowego mieszkania. Wydatkowanie pożyczki potwierdził stosownymi dokumentami.
Mimo że zakład prowadzi także pomoc mieszkaniową na zakup mieszkań, to środki wydane w ten sposób zostały wydane nieprawidłowo (sprzecznie z celem udzielenia pożyczki). Komisja Socjalna rozpatrując wniosek o udzielenie pożyczki na zakup mieszkania rodzinie, która już posiada mieszkanie, mogłaby jej w ogóle nie przyznać, uznając, że ze względów socjalnych pierwszeństwo w uzyskaniu takiej pomocy powinny mieć rodziny nieposiadające własnego mieszkania.


Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 1 i 5, art. 8 ust. 1-2, art. 10 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
- art. 720 Kodeksu cywilnego,
- art. 91 Kodeksu pracy.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA