REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa pożyczki mieszkaniowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Arkadiusz Mika

REKLAMA

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dopuszcza zwrotną pomoc na cele mieszkaniowe jako jedną z form pomocy socjalnej świadczonej przez pracodawcę. Pożyczki mieszkaniowe mają być udzielane na warunkach określonych umową. Ustawa nie precyzuje tej kwestii bardziej szczegółowo. W związku z tym znajdą tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, Kodeksu cywilnego, a także postanowienia Regulaminu Działalności Socjalnej.

Umowa pożyczki mieszkaniowej precyzuje postanowienia regulaminu zfśs dotyczące udzielania pożyczek ze środków funduszu. Od treści sporządzonej umowy w dużej mierze zależą późniejsze prawa stron umowy.

Nie zawsze pracownik i pracodawca muszą zawrzeć umowę pożyczki na piśmie. Jeżeli wartość pożyczonej kwoty jest niższa od 500 zł, umowę pożyczki można zawrzeć ustnie.

Warunki spłaty
Newralgicznym punktem umowy pożyczki z zfśs jest ustalenie sposobu jej spłaty. Od zapisów tej części umowy może być uzależnione to, czy dochodzenie spłaty będzie bardziej czy mniej skomplikowane.

Zapis określający jako sposób spłaty dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest korzystny zarówno dla zakładu pracy, jak i pracownika. Z jednej strony zapewnia pracodawcy samodzielne dokonywanie potrąceń bez względu na ewentualne zachowania dłużnika (np. próbę zaniechania spłaty), z drugiej jest wygodne dla pracownika, który nie musi pamiętać o konieczności uiszczenia zobowiązania i nie odpowiada za ewentualną zwłokę w dokonywaniu potrąceń.

Zamieszczenie zgody na potrącenia nie jest w umowie pożyczki konieczne. Pracownik po określeniu harmonogramu spłaty może w oddzielnym dokumencie poprosić pracodawcę o potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia za pracę. Nie jest to jednak dla pracodawcy najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pracownik może w każdej chwili wycofać zgodę na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia. Jeśli natomiast potrącanie rat z pensji jako sposób spłaty jest przewidziany w umowie pożyczki, to aby jednostronnie wycofać się z takich zapisów, pracownik musi wypowiedzieć tę umowę.

Fragment umowy dotyczący warunków spłaty powinien przewidywać nie tylko możliwość dokonywania spłaty z wynagrodzenia pracownika, ale i z zasiłków wypłacanych przez pracodawcę - płatnika. Zgoda udzielona na potrącenie z wynagrodzenia za pracę nie umożliwia bowiem dokonywania analogicznych potrąceń np. z zasiłku chorobowego.

Pracodawca może zastrzec w umowie pożyczki obowiązek dokonania przez pożyczkobiorcę wcześniejszej spłaty w razie ustania stosunku pracy. Warunki umowy pożyczki muszą być jednak zgodne z zasadami współżycia społecznego. Dlatego mimo braku przepisów regulujących wprost tę kwestię doktryna i orzecznictwo sądowe nakreśliły pewną granicę, która rozdziela sytuacje, w jakich pracodawca może żądać wcześniejszej spłaty, a w jakich nie (z całą pewnością nie natychmiastowej).

Granica ta przebiega między takimi sposobami rozwiązania stosunku pracy, na które pracownik ma wpływ (np. porozumienie stron, wypowiedzenie dokonane przez pracownika), a takimi, na które nie ma wpływu (np. zwolnienie z przyczyn ekonomicznych), lub ma ograniczony wpływ (wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę). Wyjątkiem jest zwolnienie z art. 52 Kodeksu pracy. Przyjęło się, że wobec pracowników zwolnionych w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych pracodawca, podobnie jak od pracowników, którzy sami podjęli decyzję o swoim odejściu, może zażądać wcześniejszej spłaty pożyczki. W przypadku innych pracowników zwalnianych z pracy należy zachować tryb spłaty rat określony w umowie.

Przeznaczenie pożyczki z zfśs

Zasadą jest, że pożyczki z zfśs są przeznaczane na cele mieszkaniowe. Regulamin zfśs powinien określać, jaką dokładnie pomoc mieszkaniową świadczy zakład, ale w umowie pożyczki muszą się znaleźć zapisy, na jaki konkretnie cel pracownik otrzymuje pieniądze.

Zakład pracy powinien od pracownika żądać potwierdzenia prawidłowości wydatkowania przekazanych mu środków. Pracownik nie ma bowiem prawa wydatkować pieniędzy pożyczonych z funduszu socjalnego na inny cel niż ten, na który je otrzymał.

Przykład:
Zakład pracy w ramach prowadzonej działalności socjalnej udziela pożyczek na cele mieszkaniowe. Jeden z pracowników wnioskował o udzielenie mu pożyczki na remont mieszkania. Komisja socjalna przyznała mu na ten cel pożyczkę, tymczasem pożyczkobiorca przeznaczył ją na zadatek dla developera na zakup nowego mieszkania. Wydatkowanie pożyczki potwierdził stosownymi dokumentami.
Mimo że zakład prowadzi także pomoc mieszkaniową na zakup mieszkań, to środki wydane w ten sposób zostały wydane nieprawidłowo (sprzecznie z celem udzielenia pożyczki). Komisja Socjalna rozpatrując wniosek o udzielenie pożyczki na zakup mieszkania rodzinie, która już posiada mieszkanie, mogłaby jej w ogóle nie przyznać, uznając, że ze względów socjalnych pierwszeństwo w uzyskaniu takiej pomocy powinny mieć rodziny nieposiadające własnego mieszkania.


Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 1 i 5, art. 8 ust. 1-2, art. 10 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
- art. 720 Kodeksu cywilnego,
- art. 91 Kodeksu pracy.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
regulaminu i akceptuję jego postanowienia
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA