Dzielenie urlopu
REKLAMA
RADA
Generalnie urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany w całości jednorazowo. Dopuszczalny jest jednak podział urlopu, przy czym co najmniej jedna jego część powinna obejmować 14 dni kalendarzowych. Podział następuje na wniosek pracownika. Pracodawca nie może natomiast dzielić urlopu pracownika na części z własnej inicjatywy.
UZASADNIENIE
Urlop powinien zostać udzielony w całości, czyli jednocześnie w całym przysługującym w danym roku wymiarze. Wiadomo jednak, że w praktyce tak się nie dzieje (co zresztą byłoby niekoniecznie korzystne dla pracownika). Artykuł 162 k.p. wprowadza możliwość podzielenia na wniosek pracownika urlopu na części.
Bezwzględnie jednak co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wprowadzenie warunku zapewnienia niepodzielnej 14-dniowej części urlopu służyć ma spełnieniu celu urlopu wypoczynkowego, jakim jest regeneracja sił pracownika po dłuższym okresie świadczenia pracy.
Samo wykorzystanie dni urlopu (dni roboczych) obejmować może mniejszą liczbę dni, ale łączny czas wypoczynku (licząc z niedzielami, świętami i dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) musi trwać przynajmniej dwa pełne tygodnie.
Wniosek o podzielenie urlopu na części może być złożony razem z wnioskiem urlopowym przed sporządzeniem planu urlopów. Wniosek pracownika nie musi mieć jakiejś szczególnej formy, chociaż niewątpliwie powinno się zalecać formę pisemną dla celów dowodowych. Nie musi to jednak być osobne pismo, a np. potwierdzenie akceptacji przedstawionego planu urlopów, z którego wynika, że urlop udzielany będzie w częściach. Możliwość podziału urlopu jest przywilejem pracownika.
Z tego względu wniosek pracownika o podzielenie urlopu nie wymaga umotywowania przyczyny jego złożenia. Wniosek taki nie jest dla pracodawcy wiążący, gdyż o udzieleniu urlopu decyduje on po rozważeniu, czy spełnienie propozycji pracownika nie spowoduje zakłócenia normalnego toku pracy w zakładzie.
Z uwagi na rozmiar urlopów, przepis art. 162 k.p. może mieć zastosowanie do urlopu kolejnego. Wymiar urlopu udzielanego w roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy, nie zawsze umożliwia łączny 14-dniowy wypoczynek.
Podstawa prawna:- art. 152 i 162 Kodeksu pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat