reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Dzielenie urlopu

Dzielenie urlopu

Obecnie przygotowujemy w pracy plan urlopów. Chciałabym dwukrotnie w ciągu roku wyjechać na dłuższy urlop. W jaki sposób można podzielić przysługujący urlop wypoczynkowy, kto tego dokonuje?

RADA
Generalnie urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany w całości jednorazowo. Dopuszczalny jest jednak podział urlopu, przy czym co najmniej jedna jego część powinna obejmować 14 dni kalendarzowych. Podział następuje na wniosek pracownika. Pracodawca nie może natomiast dzielić urlopu pracownika na części z własnej inicjatywy.

UZASADNIENIE

Urlop powinien zostać udzielony w całości, czyli jednocześnie w całym przysługującym w danym roku wymiarze. Wiadomo jednak, że w praktyce tak się nie dzieje (co zresztą byłoby niekoniecznie korzystne dla pracownika). Artykuł 162 k.p. wprowadza możliwość podzielenia na wniosek pracownika urlopu na części.

Bezwzględnie jednak co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wprowadzenie warunku zapewnienia niepodzielnej 14-dniowej części urlopu służyć ma spełnieniu celu urlopu wypoczynkowego, jakim jest regeneracja sił pracownika po dłuższym okresie świadczenia pracy.

Samo wykorzystanie dni urlopu (dni roboczych) obejmować może mniejszą liczbę dni, ale łączny czas wypoczynku (licząc z niedzielami, świętami i dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) musi trwać przynajmniej dwa pełne tygodnie.

Wniosek o podzielenie urlopu na części może być złożony razem z wnioskiem urlopowym przed sporządzeniem planu urlopów. Wniosek pracownika nie musi mieć jakiejś szczególnej formy, chociaż niewątpliwie powinno się zalecać formę pisemną dla celów dowodowych. Nie musi to jednak być osobne pismo, a np. potwierdzenie akceptacji przedstawionego planu urlopów, z którego wynika, że urlop udzielany będzie w częściach. Możliwość podziału urlopu jest przywilejem pracownika.

Z tego względu wniosek pracownika o podzielenie urlopu nie wymaga umotywowania przyczyny jego złożenia. Wniosek taki nie jest dla pracodawcy wiążący, gdyż o udzieleniu urlopu decyduje on po rozważeniu, czy spełnienie propozycji pracownika nie spowoduje zakłócenia normalnego toku pracy w zakładzie.

Z uwagi na rozmiar urlopów, przepis art. 162 k.p. może mieć zastosowanie do urlopu kolejnego. Wymiar urlopu udzielanego w roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy, nie zawsze umożliwia łączny 14-dniowy wypoczynek.


Podstawa prawna:- art. 152 i 162 Kodeksu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama