| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zatrudniliśmy dwie osoby na podstawie umów zlecenia. Z tego tytułu będą podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Ich zadaniem będzie pozyskiwanie nowych kontrahentów dla mojej firmy, dlatego zwykle będą pracować w terenie, a jedynie przez kilka godzin jeden lub dwa dni w tygodniu będą musiały pracować w siedzibie firmy. Czy osoby te podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?

Zobacz zmiany: Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

RADA

Część swojej pracy zleceniobiorcy będą wykonywać w siedzibie Państwa firmy, w związku z czym będą podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu.


UZASADNIENIE
Umowa zlecenia, która jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, jest zwolniona ze składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeżeli praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. W takiej sytuacji zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, nawet gdyby chciał, ponieważ ubezpieczeniu wypadkowemu nie można podlegać dobrowolnie.


Zatrudnieni przez Państwa zleceniobiorcy przez większość czasu będą pracować poza firmą, a w jej siedzibie będą jedynie raz lub dwa razy w tygodniu. W takiej sytuacji o obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na ubezpieczenie wypadkowe decyduje charakter tej pracy.

Gdy obecność w siedzibie zleceniodawcy ma na celu np. załatwienie formalności związanych z zawartą umową zlecenia (np. podpisanie rachunku), to nie mamy do czynienia z wykonywaniem pracy w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Wówczas zadania wynikające z umowy zlecenia są w pełni realizowane poza tym miejscem. Tym samym zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu.


W przypadku Państwa zakładu kilka godzin, które zleceniobiorca ma spędzić w siedzibie firmy w ciągu jednego lub dwóch dni w tygodniu, ma być jednak poświęcone realizacji umowy zlecenia. Obowiązek ubezpieczenia wypadkowego nie jest uzależniony od ilości pracy wykonanej w siedzibie zleceniodawcy (miejscu prowadzenia przez niego działalności) i poza jego siedzibą.

Nawet jeśli tylko część zadań związanych z realizacją umowy zlecenia jest wykonywana w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności, taka umowa rodzi obowiązek ubezpieczenia wypadkowego (jeśli jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych).Podstawa prawna:

• art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK