| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zatrudniliśmy dwie osoby na podstawie umów zlecenia. Z tego tytułu będą podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Ich zadaniem będzie pozyskiwanie nowych kontrahentów dla mojej firmy, dlatego zwykle będą pracować w terenie, a jedynie przez kilka godzin jeden lub dwa dni w tygodniu będą musiały pracować w siedzibie firmy. Czy osoby te podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?

Zobacz zmiany: Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

RADA

Część swojej pracy zleceniobiorcy będą wykonywać w siedzibie Państwa firmy, w związku z czym będą podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu.


UZASADNIENIE
Umowa zlecenia, która jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, jest zwolniona ze składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeżeli praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. W takiej sytuacji zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, nawet gdyby chciał, ponieważ ubezpieczeniu wypadkowemu nie można podlegać dobrowolnie.


Zatrudnieni przez Państwa zleceniobiorcy przez większość czasu będą pracować poza firmą, a w jej siedzibie będą jedynie raz lub dwa razy w tygodniu. W takiej sytuacji o obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na ubezpieczenie wypadkowe decyduje charakter tej pracy.

Gdy obecność w siedzibie zleceniodawcy ma na celu np. załatwienie formalności związanych z zawartą umową zlecenia (np. podpisanie rachunku), to nie mamy do czynienia z wykonywaniem pracy w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Wówczas zadania wynikające z umowy zlecenia są w pełni realizowane poza tym miejscem. Tym samym zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu.


W przypadku Państwa zakładu kilka godzin, które zleceniobiorca ma spędzić w siedzibie firmy w ciągu jednego lub dwóch dni w tygodniu, ma być jednak poświęcone realizacji umowy zlecenia. Obowiązek ubezpieczenia wypadkowego nie jest uzależniony od ilości pracy wykonanej w siedzibie zleceniodawcy (miejscu prowadzenia przez niego działalności) i poza jego siedzibą.

Nawet jeśli tylko część zadań związanych z realizacją umowy zlecenia jest wykonywana w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności, taka umowa rodzi obowiązek ubezpieczenia wypadkowego (jeśli jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych).Podstawa prawna:

• art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »