REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika, który w czasie pracy za granicą korzysta z urlopu

Katarzyna Słocka

REKLAMA

Pracownik zatrudniony w naszej firmie z siedzibą w Krakowie został skierowany na kilka miesięcy do pracy za granicę. Na ten okres uzyskaliśmy dla niego poświadczony druk E-101. W trakcie oddelegowania, w czerwcu, ma przyjechać do kraju na urlop. Jak należy rozliczyć składki ZUS za czas pobytu w kraju?

RADA
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za czerwiec 2007 r. będzie stanowić suma wynagrodzenia urlopowego i przychodu z tytułu wykonywania przez część miesiąca pracy za granicą. Przy czym przychód z tytułu pracy za granicą nie może być niższy od proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2007 r. (tj. części kwoty 2616 zł).

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, także oddelegowanych przez polskiego pracodawcę za granicę, jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany u pracodawcy z tytułu pozostawania w ramach stosunku pracy, z wyłączeniami ujętymi w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku pracowników czasowo wykonujących pracę za granicą, podstawę wymiaru składek ustala się w szczególny sposób. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób jest również przychód osiągnięty z tytułu pracy za granicą, ale pomniejszony o część wynagrodzenia stanowiącego równowartość diet przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu.

Z podstawy wymiaru składek wyłącza się więc nie diety, ponieważ pracodawca nie wypłaca ich pracownikowi, ale część wynagrodzenia, która jest równowartością diet przysługujących z tytułu podróży służbowych do danego kraju (np. do Niemiec 42 euro, do Francji 45 euro, do Czech 33 euro za dobę).

Istnieje tu zastrzeżenie, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika czasowo wykonującego pracę za granicą za cały miesiąc, ustalona w wysokości przychodu pomniejszonego o diety, nie może być niższa od przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w tym roku wynosi ono 2616 zł).

Równowartość diet odlicza się za każdy dzień pobytu, za który pracownik otrzymuje przychód stanowiący podstawę wymiaru składek. Odliczenie przysługuje za łączny czas pobytu poza granicami kraju, obejmujący dni pracy i dni rozkładowo wolne od pracy (np. soboty i niedziele, przypadające w trakcie trwania podróży służbowej), przy czym do dni pobytu nie zalicza się:
- dni choroby oraz urlopu wypoczynkowego pracownika, tj. okresu ustawowego zwolnienia pracownika od obowiązku świadczenia pracy,
- dni urlopu bezpłatnego.

W sytuacji gdy praca za granicą nie jest wykonywana przez cały miesiąc (np. z powodu urlopu bezpłatnego, choroby lub rozpoczęcia czy zakończenia jej wykonywania w trakcie miesiąca), kwotę najniższej podstawy wymiaru składek (w tym przypadku przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) należy proporcjonalnie zmniejszyć, dzieląc przeciętne wynagrodzenie przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu w tym miesiącu (pracy za granicą).

Jeśli przychód za ten miesiąc stanowiący podstawę wymiaru składek (przychód pomniejszony o równowartość diet) okaże się wyższy od proporcjonalnie zmniejszonego prognozowanego wynagrodzenia, to podstawą wymiaru składek będzie faktycznie otrzymany przychód odpowiednio zmniejszony o diety.Jeśli natomiast przychód ten okaże się niższy od zmniejszonego prognozowanego wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne należy naliczać od proporcjonalnie zmniejszonego prognozowanego wynagrodzenia.

Przykład:
Pracownik otrzymał za czerwiec, w którym przebywał 15 dni w Niemczech, a pozostały czas na urlopie bezpłatnym, wynagrodzenie w wysokości 1110 euro.
- 1110 euro (przychód) - 630 euro (równowartość 15 diet po 42 euro) = 480 euro,
- 480 × 3,8 zł (przyjęty kurs) = 1824 zł (przychód osiągnięty w danym miesiącu, pomniejszony o równowartość diet).

Zmniejszona najniższa podstawa wymiaru składek:
- 2616 zł (kwota przeciętnego wynagrodzenia) : 30 dni (dni miesiąca) × 15 dni (pobyt za granicą)= 1308 zł.

Uzyskana kwota 1308 zł jest niższa od przychodu uzyskanego przez pracownika (1824 zł). Składki na ubezpieczenia społeczne w tym przypadku należy opłacać od podstawy wymiaru wynoszącej 1824 zł.

Gdyby w tym miesiącu pracownik uzyskał przychód, który po pomniejszeniu o równowartość diet okazałby się niższy od kwoty 1308 zł, składki należałoby opłacić od pomniejszonego proporcjonalnie przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tym przypadku od 1308 zł.

Podobnie należy ustalać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika skierowanego do pracy za granicę, który nie wykonywał pracy za granicą przez cały miesiąc, ponieważ przez resztę miesiąca pracował w Polsce lub przebywał na urlopie wypoczynkowym. W celu ustalenia podstawy wymiaru składek za taki miesiąc należy wówczas zsumować:
- podstawę wymiaru za część miesiąca pracy za granicą, ustaloną jako faktyczny przychód pomniejszony o równowartość diet lub proporcjonalnie zmniejszone przeciętne wynagrodzenie (jeśli jest wyższe od faktycznego przychodu),
- podstawę wymiaru za część miesiąca, przez którą praca była wykonywana w Polsce lub było wypłacane wynagrodzenie urlopowe w wysokości przychodu należnego za ten okres.


Podstawa prawna:

- art. 18 ust. 1, ust. 9 i ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
-  § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
- załącznik do rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.),
- art. 33 ustawy z 25 stycznia 2007 r. ustawa budżetowa na rok 2007 (DzU nr 15, poz. 90).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA