Kategorie

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika, który w czasie pracy za granicą korzysta z urlopu

Katarzyna Słocka
Pracownik zatrudniony w naszej firmie z siedzibą w Krakowie został skierowany na kilka miesięcy do pracy za granicę. Na ten okres uzyskaliśmy dla niego poświadczony druk E-101. W trakcie oddelegowania, w czerwcu, ma przyjechać do kraju na urlop. Jak należy rozliczyć składki ZUS za czas pobytu w kraju?

RADA
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za czerwiec 2007 r. będzie stanowić suma wynagrodzenia urlopowego i przychodu z tytułu wykonywania przez część miesiąca pracy za granicą. Przy czym przychód z tytułu pracy za granicą nie może być niższy od proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2007 r. (tj. części kwoty 2616 zł).

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, także oddelegowanych przez polskiego pracodawcę za granicę, jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany u pracodawcy z tytułu pozostawania w ramach stosunku pracy, z wyłączeniami ujętymi w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku pracowników czasowo wykonujących pracę za granicą, podstawę wymiaru składek ustala się w szczególny sposób. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób jest również przychód osiągnięty z tytułu pracy za granicą, ale pomniejszony o część wynagrodzenia stanowiącego równowartość diet przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu.

Z podstawy wymiaru składek wyłącza się więc nie diety, ponieważ pracodawca nie wypłaca ich pracownikowi, ale część wynagrodzenia, która jest równowartością diet przysługujących z tytułu podróży służbowych do danego kraju (np. do Niemiec 42 euro, do Francji 45 euro, do Czech 33 euro za dobę).

Istnieje tu zastrzeżenie, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika czasowo wykonującego pracę za granicą za cały miesiąc, ustalona w wysokości przychodu pomniejszonego o diety, nie może być niższa od przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w tym roku wynosi ono 2616 zł).

Równowartość diet odlicza się za każdy dzień pobytu, za który pracownik otrzymuje przychód stanowiący podstawę wymiaru składek. Odliczenie przysługuje za łączny czas pobytu poza granicami kraju, obejmujący dni pracy i dni rozkładowo wolne od pracy (np. soboty i niedziele, przypadające w trakcie trwania podróży służbowej), przy czym do dni pobytu nie zalicza się:
- dni choroby oraz urlopu wypoczynkowego pracownika, tj. okresu ustawowego zwolnienia pracownika od obowiązku świadczenia pracy,
- dni urlopu bezpłatnego.

W sytuacji gdy praca za granicą nie jest wykonywana przez cały miesiąc (np. z powodu urlopu bezpłatnego, choroby lub rozpoczęcia czy zakończenia jej wykonywania w trakcie miesiąca), kwotę najniższej podstawy wymiaru składek (w tym przypadku przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) należy proporcjonalnie zmniejszyć, dzieląc przeciętne wynagrodzenie przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu w tym miesiącu (pracy za granicą).

Jeśli przychód za ten miesiąc stanowiący podstawę wymiaru składek (przychód pomniejszony o równowartość diet) okaże się wyższy od proporcjonalnie zmniejszonego prognozowanego wynagrodzenia, to podstawą wymiaru składek będzie faktycznie otrzymany przychód odpowiednio zmniejszony o diety.Jeśli natomiast przychód ten okaże się niższy od zmniejszonego prognozowanego wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne należy naliczać od proporcjonalnie zmniejszonego prognozowanego wynagrodzenia.

Przykład:
Pracownik otrzymał za czerwiec, w którym przebywał 15 dni w Niemczech, a pozostały czas na urlopie bezpłatnym, wynagrodzenie w wysokości 1110 euro.
- 1110 euro (przychód) - 630 euro (równowartość 15 diet po 42 euro) = 480 euro,
- 480 × 3,8 zł (przyjęty kurs) = 1824 zł (przychód osiągnięty w danym miesiącu, pomniejszony o równowartość diet).

Zmniejszona najniższa podstawa wymiaru składek:
- 2616 zł (kwota przeciętnego wynagrodzenia) : 30 dni (dni miesiąca) × 15 dni (pobyt za granicą)= 1308 zł.

Uzyskana kwota 1308 zł jest niższa od przychodu uzyskanego przez pracownika (1824 zł). Składki na ubezpieczenia społeczne w tym przypadku należy opłacać od podstawy wymiaru wynoszącej 1824 zł.

Gdyby w tym miesiącu pracownik uzyskał przychód, który po pomniejszeniu o równowartość diet okazałby się niższy od kwoty 1308 zł, składki należałoby opłacić od pomniejszonego proporcjonalnie przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tym przypadku od 1308 zł.

Podobnie należy ustalać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika skierowanego do pracy za granicę, który nie wykonywał pracy za granicą przez cały miesiąc, ponieważ przez resztę miesiąca pracował w Polsce lub przebywał na urlopie wypoczynkowym. W celu ustalenia podstawy wymiaru składek za taki miesiąc należy wówczas zsumować:
- podstawę wymiaru za część miesiąca pracy za granicą, ustaloną jako faktyczny przychód pomniejszony o równowartość diet lub proporcjonalnie zmniejszone przeciętne wynagrodzenie (jeśli jest wyższe od faktycznego przychodu),
- podstawę wymiaru za część miesiąca, przez którą praca była wykonywana w Polsce lub było wypłacane wynagrodzenie urlopowe w wysokości przychodu należnego za ten okres.


Podstawa prawna:

- art. 18 ust. 1, ust. 9 i ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
-  § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
- załącznik do rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.),
- art. 33 ustawy z 25 stycznia 2007 r. ustawa budżetowa na rok 2007 (DzU nr 15, poz. 90).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.