Zaległy urlop podczas wypowiedzenia
REKLAMA
RADA
Zgodnie z przepisami, w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z art. 1551 k.p. (urlop proporcjonalny).
UZASADNIENIE
W świetle tego przepisu uznać należy, że pracodawca może udzielić podwładnemu wolnego w okresie biegnącego wypowiedzenia i to bez względu na jego sprzeciw.
Wcześniej bywało z tym różnie - szczególnie orzecznictwo przyjmowało w licznych wyrokach, że pracodawca nie mógł bez zgody pracownika wysłać go na urlop. Obecnie taka możliwość nie podlega już jednak dyskusji - jak wskazał SN w wyroku z 16 lutego 2005 r. (sygn. akt I PK 177/2004, niepublikowany): na podstawie art. 1671 k.p. pracodawca miał prawo udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, którego bieg rozpoczął się przed 1 stycznia 2003 r.
Na zasadach określonych w art. 1671 k.p., w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy. Udzielenie na podstawie art. 168 k.p. urlopu wypoczynkowego za poprzednie lata w pierwszym kwartale następnego roku nie wymaga zgody pracownika także wówczas, gdy w tym samym czasie biegnie okres wypowiedzenia umowy.
W takiej sytuacji nie może zatem być mowy o ekwiwalencie, gdyż urlop został udzielony.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat