reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zaległy urlop podczas wypowiedzenia

Zaległy urlop podczas wypowiedzenia

W okresie miesięcznego wypowiedzenia udzieliłem pracownikowi urlopu za rok bieżący i za 2006 r. Pracownik odmówił wykorzystania zaległego urlopu w czasie okresu wypowiedzenia i zgłosił gotowość podjęcia pracy, do której nie został dopuszczony. Teraz domaga się zapłaty ekwiwalentu za urlop „zaległy” według wynagrodzenia z 2006 r. Kto ma rację?

RADA
Zgodnie z przepisami, w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z art. 1551 k.p. (urlop proporcjonalny).


UZASADNIENIE
W świetle tego przepisu uznać należy, że pracodawca może udzielić podwładnemu wolnego w okresie biegnącego wypowiedzenia i to bez względu na jego sprzeciw.

Wcześniej bywało z tym różnie - szczególnie orzecznictwo przyjmowało w licznych wyrokach, że pracodawca nie mógł bez zgody pracownika wysłać go na urlop. Obecnie taka możliwość nie podlega już jednak dyskusji - jak wskazał SN w wyroku z 16 lutego 2005 r. (sygn. akt I PK 177/2004, niepublikowany): na podstawie art. 1671 k.p. pracodawca miał prawo udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, którego bieg rozpoczął się przed 1 stycznia 2003 r.

Na zasadach określonych w art. 1671 k.p., w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy. Udzielenie na podstawie art. 168 k.p. urlopu wypoczynkowego za poprzednie lata w pierwszym kwartale następnego roku nie wymaga zgody pracownika także wówczas, gdy w tym samym czasie biegnie okres wypowiedzenia umowy.

W takiej sytuacji nie może zatem być mowy o ekwiwalencie, gdyż urlop został udzielony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama