REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć nadpłacone w 2006 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Izabela Grochola

REKLAMA

W lipcu tego roku otrzymaliśmy informację z ZUS o dokonanej w 2006 r. nadpłacie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jednego z naszych pracowników. W jaki sposób należy dokonać rozliczenia powstałej nadpłaty? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia tego rozliczenia w księgach rachunkowych.

RADA
Po otrzymaniu informacji z ZUS o dokonanym przekroczeniu podstawy wymiaru składek pracodawca ma obowiązek dokonania korekty błędnie sporządzonych deklaracji. Następnie zobowiązany jest zwrócić pracownikowi kwotę przypadającej na niego nadpłaty na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, pomniejszonej o kwotę niedopłaty na ubezpieczenie zdrowotne oraz pobraną zaliczkę na podatek. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 19 ust. 1) przewiduje, iż roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2006 r. kwota ograniczenia wynosiła 73 560,00 zł, a obecnie limit wyznacza kwota 78 480 zł.

W rozpatrywanym przypadku odprowadzenie składek od kwoty przekraczającej wyznaczony na dany rok limit spowodowało powstanie nadpłaty składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz niedopłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

WAŻNE!
Płatnik, który otrzymał z ZUS informację o dokonanej nadpłacie składek, zobowiązany jest do dokonania korekty odpowiednich deklaracji ZUS.
Kwota powstałej nadpłaty jest z urzędu zaliczana przez ZUS na poczet przyszłych zobowiązań z tytułu składek. Może być ona również zwrócona na konto płatnika, pod warunkiem złożenia przez niego wniosku o zwrot w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia z ZUS, potwierdzającego wysokość nadpłaty.

Niezależnie od wybranej formy rozliczenia z ZUS pracodawca zobowiązany jest do zwrotu pracownikowi przypadającej na niego części nadpłaty.

Dokonując rozliczenia z pracownikiem, należy pamiętać o tym, że:
- kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne stanowi dla pracownika w momencie zwrotu niepodlegający oskładkowaniu przychód ze stosunku pracy,
- obliczoną od dokonanej kwoty zwrotu zaliczkę na podatek dochodowy należy pomniejszyć o kwotę niedopłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki).

Przykład:
W lipcu 2007 r. pracodawca otrzymał z ZUS informację o dokonanej w 2006 r. nadpłacie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jednego z pracowników. Pracodawca złożył korektę deklaracji ZUS za miesiąc, w którym składki zostały odprowadzone od zawyżonej podstawy.
W efekcie korekty deklaracji powstała nadpłata składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w łącznej wysokości 493,38 zł - w równych częściach należna pracownikowi i pracodawcy, oraz niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 21,59 zł. W lipcu poza zwrotem nadpłaty pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 12 650 zł.

UWAGA!
Przy obliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne składka rentowa obliczona została według stawki obowiązującej od lipca - 3,5%.

Podstawa prawna:

- art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 21, poz. 125

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA