| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny

Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny

W naszym zakładzie kilku pracowników ochrony pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Jeden z nich, który miał pracować w święto Bożego Ciała przypadające 7 czerwca br., złożył wniosek o udzielenie mu w tym dniu urlopu. Wyraziliśmy zgodę na jego wniosek, ale nie jesteśmy pewni, czy postąpiliśmy prawidłowo. Dodam, że pracownik miał do przepracowania w święto 12 godzin.

RADA
Postąpili Państwo prawidłowo udzielając pracownikowi urlopu w święto 7 czerwca br. Był to dla niego dzień pracy, a więc udzielenie urlopu było dopuszczalne.

UZASADNIENIE

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dla większości pracowników dni pracy przypadają od poniedziałku do piątku, a soboty, niedziele i święta są wolne. Jednak w przypadku, gdy praca w święto jest dozwolona, np. przy pracach związanych z ochroną mienia, pracodawca może zaplanować pracę na te dni.

W takim przypadku, jeżeli pracownik chce mieć dzień wolny, może wystąpić o udzielenie urlopu wypoczynkowego na ten dzień. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, że jest to dzień świąteczny lub niedziela. Dzień taki jest bowiem dla pracownika dniem pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

WAŻNE!
Urlop udzielony w święto obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, w którym ono występuje.

W omawianej sytuacji obniżenie wymiaru czasu pracy nastąpi o 12 godzin, ponieważ w święto pracownik miał do przepracowania właśnie tyle godzin.

Jeżeli więc okres rozliczeniowy jest jednomiesięczny i obejmuje u Państwa cały czerwiec, w którym jest do przepracowania 160 godzin, to pracownik będzie miał do przepracowania, po wykorzystaniu urlopu, jedynie 148 godzin.

Konsekwencją planowania pracy w niedziele i święta jest obowiązek zaplanowania w rozkładzie innych dni wolnych z tego tytułu. Nie można bowiem naruszać zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a łączna liczba dni pracy w okresie rozliczeniowym pozostaje niezmieniona.

Dlatego, mimo wykorzystania urlopu w święto 7 czerwca br., pracownik będzie miał dodatkowy dzień wolny zaplanowany wcześniej w rozkładzie czasu pracy za pracę w to święto.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika również ulegnie obniżeniu o 12 godzin, ponieważ w przedstawionej sytuacji dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, w którym korzystał z urlopu, wynosił 12 godzin. Urlopu udziela się bowiem w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.


Podstawa prawna:
• art. 147, art. 15110 pkt 7, art. 15111 § 1, art. 1542 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »