reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak naliczać składki na FP i FGŚP

Jak naliczać składki na FP i FGŚP

W jaki sposób prawidłowo naliczyć należne składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Czy w pierwszej kolejności mam sumować wynagrodzenie wszystkich pracowników, a potem ustalić kwotę tych składek należnych za dany miesiąc, czy składki te należy obliczać odrębnie za każdego pracownika i podawać ich sumę w deklaracji ZUS DRA?

RADA
Składki na te fundusze należy naliczać od sumy podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wszystkich pracowników.

UZASADNIENIE

Płatnicy składek ustalają obowiązkowe składki na Fundusz Pracy od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, a w przypadku pracowników w pierwszym roku ubezpieczenia – 80% minimalnego wynagrodzenia.

Przy czym składki te są opłacane jedynie za osoby, które płatnik zgłosił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu).

Analogicznie jest uregulowana kwestia opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jednak składki na ten fundusz ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez względu na to, czy podstawa wymiaru tych składek jest niższa czy co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

W celu naliczenia składek na obydwa fundusze należy zsumować podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustalone za poszczególnych pracowników oraz innych ubezpieczonych, za których istnieje obowiązek opłacania składek na dany fundusz. Suma tych podstaw to podstawa do naliczenia składek na fundusze według obowiązującej stopy procentowej: 2,45% na Fundusz Pracy, 0,1% na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ustalone kwoty składek należy wykazać w odpowiednich polach bloku VIII deklaracji rozliczeniowej.

Z uwagi na to, że składki na Fundusz Pracy opłaca się za ubezpieczonych, którzy osiągają miesięcznie wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, a ograniczenie to nie ma zastosowania do składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podstawy do naliczenia składek na te fundusze należnych za dany miesiąc mogą się różnić.


Podstawa prawna:
• art. 29 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.),
• art. 104 ust. 1, art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama