Jak udzielić urlopu pracownikowi pracującemu w niepełnym wymiarze etatu
REKLAMA
RADA
Pracownikom niepełnoetatowym, bez względu na wymiar etatu, należy udzielić urlopu na kolejnych 14 dni kalendarzowych.
UZASADNIENIE
Jedną z zasad udzielania urlopu wypoczynkowego jest jego nieprzerywalność, tzn. powinien on być udzielony pracownikowi w całości. Wyjątkowo może być jednak podzielony na części. Aby do tego doszło, muszą zostać spełnione równocześnie 2 warunki:
- z wnioskiem o podzielenie urlopu może wystąpić pracownik, nie może to być inicjatywa pracodawcy, nawet gdyby pracownik wyraził na ten podział zgodę,
- urlop nie może być podzielony dowolnie, ale tak, aby co najmniej jedna część wypoczynku trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (razem z niedzielami, świętami i dniami wolnymi od pracy).
Pracownik nie może zażądać od pracodawcy podzielenia najdłuższej części urlopu na mniejsze części. Wniosek o podział urlopu wypoczynkowego na części pracownik powinien złożyć pracodawcy przed ustaleniem planu urlopowego na dany rok.
WAŻNE!
Pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do wzięcia urlopu tak, aby objął on 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Przepisy nie wprowadziły w tym zakresie żadnego wyjątku nawet dla pracowników niepełnoetatowych.
Problem z udzieleniem urlopu na 14 kolejnych dni kalendarzowych może wystąpić w przypadku pracowników, u których wymiar urlopu wypoczynkowego jest bardzo niski. Jednak nawet wtedy zasada udzielenia urlopu na 14 dni powinna być zachowana. Jeżeli więc z rozkładu czasu pracy pracownika pracującego np. na 1/7 etatu wynika, że dniami pracy są dla niego tylko poniedziałki i wtorki, to urlopu należy mu udzielić na 2 poniedziałki i 2 wtorki występujące w kolejnych 2 tygodniach. Wtedy zasada udzielenia urlopu na co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych zostanie zachowana.
W przypadku gdy z rozkładu czasu pracy takiego pracownika wynika, że powinien on pracować w każdym miesiącu tylko 5 dni w jednym z tygodni, to urlopu można mu udzielić na wszystkie te dni jednocześnie. W ten sposób będzie on miał co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku.
Podstawa prawna:
- art. 152, art. 154 § 2, art. 1542 § 1 art. 162 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat