REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Umowa cywilnoprawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczanie czasu pracy kadry kierowniczej

Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe świadczenia dla pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych. Regulacje te nie dotyczą co do zasady pracowników kadry kierowniczej. Jakie szczególne zasady w zakresie rozliczania czasu pracy dotyczą kadry kierowniczej.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

REKLAMA

Czas pracy - zmiany

Dnia 23 sierpnia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz.U.2013.896), która nowelizuje przepisy w zakresie długości dopuszczalnych okresów rozliczeniowych czasu pracy oraz zasad ich przedłużania a także ruchomego czasu pracy.

Długie weekendy w 2014 roku

W 2014 roku pracownicy zyskają więcej wolnego niż w roku bieżącym. Pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za dwa święta wypadające w sobotę. W nadchodzącym roku wypada też dużo długich weekendów, a umiejętne wykorzystanie urlopu może je jeszcze wydłużyć.

Ruchomy czas pracy w 2014 r.

Ruchomy czas pracy jest to korzystna dla pracowników forma organizacji pracy. Charakteryzuje się tym, iż umożliwia pracownikom rozpoczynanie i kończenie pracy w określonych przedziałach czasowych. Jego wprowadzenie wymaga co do zasady zawarcia przez pracodawcę porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. O objęcie ruchomym czasem pracy może również wystąpić sam pracownik.

Praca w nocy - dodatki w 2014 r.

Dodatek za pracę w nocy przysługuje pracownikowi, który wykonuje pracę w porze nocnej obejmującej 8 godzin między godziną 21.00 a 7.00. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku ze wzrostem płacy minimalnej od stycznia 2014 r., wzrośnie również dodatek za pracę w nocy.

REKLAMA

Czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy określa ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U.2012.1155). Zalicza się do niego oprócz czasu przeznaczonego na samo prowadzenie pojazdu także wszystkie inne czynności związane z wykonywaniem przewozu.

Prywatne wyjścia z pracy - nowe zasady

Zmiana przepisów Kodeksu Pracy pozwoliła na dostosowanie czasu pracy pracownika do jego potrzeb wynikających z sytuacji rodzinnej. Pracownik ma możliwość późniejszego odpracowania prywatnych wyjść z firmy, a rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy.

Więcej dni wolnych dla pracowników w 2014 roku

Dni wolnych dla pracowników w 2014 r. będzie więcej niż w 2013 r. W obecnym roku pracownicy musieli przepracować 2008 godzin. W 2014 r. będą pracowali 2000, czyli o 8 godzin mniej. Dwa święta wypadają w sobotę i pracownicy otrzymają za nie dodatkowe dni wolne od pracy.

Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy

Pracownik poza wykonywaniem obowiązków wynikających ze stosunku pracy, może świadczyć dla swojego pracodawcy również usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem trzecim. Jednak obowiązek odprowadzania składek ZUS spoczywa wtedy na pracodawcy.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej.

Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi?

Przepisy gwarantują pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin 15 minutową przerwę. Na przerwy w czasie pracy mogą również liczyć pracownice matki karmiące dzieci piersią. Dodatkowo pracodawca może wprowadzić dla pracowników 60 minutową przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę.

Zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują wprost zawierania wieloletnich, terminowych umów o pracę. Jeśli jednak organizacja zaproponuje pracownikowi np. umowę na czas określony wynoszący 10 lat – i nie uzasadni takiej decyzji celem lub okolicznościami (zwłaszcza gdy w umowie będzie przewidziana możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem), to w przypadku sporu sądowego związanego z jej wypowiedzeniem sąd może uznać taką umowę za próbę obejścia prawa (uniknięcia stosowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia).

Czas pracy w organizacjach pozarządowych po zmianach

Dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące czasu pracy. Aktualnie istnieje m.in. możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, zastosowania przerywanego i elastycznego czasu pracy. Jakie nowe zasady czasu pracy można stosować w organizacjach pozarządowych?

Wymiar czasu pracy w 2014 roku

Prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym stanowi podstawę dla prawidłowego planowania rozkładów czasu pracy. Sprawa ta jest o tyle istotna, iż aktualnie, na mocy ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy, pracodawcy mają możliwość wprowadzania 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego w każdym systemie czasu pracy, co daje możliwość elastyczniejszego gospodarowania czasem pracy pracowników.

Maksymalny przedział godzinowy w ruchomym czasie pracy

Z związku z ostatnimi zmianami w prawie pracy, pojawia się pytanie o maksymalną długość przedziału czasowego w ramach ruchomego czasu pracy. ile maksymalnie może wynosić przedział godzinowy w ruchomym czasie pracy, aby nie powodował on naruszenia przepiów dobowym odpoczynku?

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy następuje na podstawie indywidualnego wniosku pracownika lub w układzie zbiorowym pracy albo w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. Jak należy to zrobić?

Gotowość do wykonywania pracy

Do ustalenia zamiaru świadczenia pracy (gotowości do pracy) nie zawsze jest konieczna obecność pracownika w zakładzie pracy. Wystarczy, że pracownik potwierdza gotowość stawienia się do pracy na każde wezwanie pracodawcy. Jednocześnie to uzewnętrznienie zamiaru wykonywania pracy przez pracownika musi być jednoznaczne i nie może budzić żadnych wątpliwości pracodawcy.

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy na mocy wiążącej go umowy o pracę. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Pod koniec sierpnia tego roku w życie weszła nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca elastyczny czas pracy. Co tak naprawdę zmiany te oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Elastyczny czas pracy - wyjaśnienia MPiPS

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które pozwalają uelastycznić czas pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawia fakty i obala mity związane z elastycznym (zwanym też "ruchomym") czasem pracy.

Elastyczny czas pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Od 23 sierpnia 2013 roku w życie weszła nowelizacja ustawy Kodeks pracy z dnia 12 lipca 2013 roku, wprowadzająca w szczególności możliwość elastycznego kształtowania czasu pracy.

Sporządzanie rozkładów i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja czasu pracy, która obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r., wprowadziła nowe regulacje dotyczące sporządzania rozkładów i harmonogramów czasu pracy. Obecnie rozkłady trzeba przygotowywać na co najmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego i przedstawiać je pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego. Jak sporządzać rozkłady i harmonogramy czasu pracy po zmianie przepisów od 23 sierpnia 2013 r.?

Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Czy dodatkowe świadczenia z umowy zlecenia należy wykazywać w Z-3a po ustaniu zatrudnienia? Poniżej przedstawiamy porady w zakresie rozliczania dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia.

Czas pracy w 2014 r.

Roczny wymiar czasu pracy w 2014 r. wyniesie 2000 godzin. Warto przy tym wiedzieć, że dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy, które dopuszczają przedłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Pozwoli to pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników - zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

Planowanie czasu pracy po zmianach

Planowanie czasu pracy po zmianach przepisów może przynosić korzyści. Od dziś pracodawcy mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy. Nowe przepisy pozwolą im lepiej spożytkować czas, za który płacą zatrudnionym, oraz uniknąć redukcji etatów w razie dekoniunktury.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) to nic innego jak umowa zawarta pomiędzy zamawiającym, czyli osobą która zleca wykonanie dzieła oraz przyjmującym zamówienie, czyli osobą która to dzieło wykona. Strony zobowiązują się do wykonania oznaczonego dzieła, jak i do przyznania za nie umówionego wynagrodzenia.

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Zmiany w czasie pracy

Zmiany w czasie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Wprowadziły dłuższe, 12-miesięczne, okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz obowiązek tworzenia szczegółowych harmonogramów czasu pracy.

Elastyczny czas pracy

23 sierpnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza tzw. elastyczny (ruchomy) czas pracy.

Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych

Nowe przepisy wprowadzające elastyczny czas pracy ułatwiają nie tylko organizację pracy, ale i godzenie życia zawodowego z prywatnym. Dzięki ostatnim zmianom w kodeksie pracy, pracodawcy mogą realizować potrzeby swoich pracowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów i ryzyka nałożenia kary przez inspektora PIP.

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego?

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniodawcę zostało uregulowane w kodeksie cywilnym, sama zaś umowa zlecenia stosowana jest na szeroko rozumianym rynku pracy. Pracodawcy bowiem często rezygnują z umów o prace na rzecz umów cywilnoprawnych, do których zalicza się umowę zlecenia.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę – wzór

Umowa zlecenia jest funkcjonującą na szeroko pojętym rynku pracy umową, traktowaną jako swego rodzaju formę zatrudnienia. Jest to jedna z umów cywilnoprawnych, regulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę

Obok umów o pracę, funkcjonują umowy cywilnoprawne, czyli takie, których zasady zostały określone w kodeksie cywilnym. Jedną z najbardziej popularnych umów cywilnoprawnych, jest tak zwana umowa zlecenia.

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Czas pracy kierowcy - nowe przepisy

Czas pracy kierowcy po wejściu w życie nowych przepisów dotyczy również kierowców samozatrudnionych. Czas pracy kierowców samozatrudnionych podlega obowiązkowej ewidencji. Kierowcy po każdych 6 godzinach pracy muszą mieć co najmniej 30 minut odpoczynku.

Elastyczny czas pracy a poprawki Senatu

Elastyczny czas pracy przewiduje nowelizacja ustawy Kodeks pracy praz ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie z dniem 23 sierpnia 2013 r.  Wprowadziła 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki.

Czas pracy niepełnosprawnych w 2014 r.

W 2014 r. czas pracy niepełnosprawnych do 9 lipca wynosił 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Po tej dacie czas pracy został obniżony niepełnosprawnym do 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Elastyczny czas pracy – zmiany w prawie pracy

Elastyczny czas pracy został uchwalony 13 czerwca 2013 r. przez sejm. Zmiany w prawie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Funkcjonują już dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy. Okres rozliczeniowy może być wydłużony w każdym systemie czasu pracy.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy - tryb i termin

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak czy nieobecność pracownika faktycznie jest nieusprawiedliwiona, jeśli nie mamy z nim żadnego kontaktu? Jakie konsekwencje możemy wyciągnąć wobec pracownika, który bez poinformowania pracodawcy nie zjawia się w pracy?

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia – kontrowersje

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia - którą z umów zastosować? Wśród tego tematu rodzą się kontrowersje. Niewłaściwe zastosowanie umowy o dzieło może doprowadzić do tego, że ZUS obciąży stowarzyszenie albo fundację z tytułu nieodprowadzenia od takiej umowy składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku organizacji pozarządowych takie sytuacje szczególnie często mają miejsce w odniesieniu do zamawiania wykładów i szkoleń. ZUS ma możliwość wykazania przed sądem, że umowa o dzieło była w rzeczywistości umową zlecenia – i z tej możliwości korzysta.

Elastyczny czas pracy 2014

Elastyczny czas pracy został uchwalony przez Sejm. W 2014 r. będzie można stosować dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy wprowadzany w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna uregulowana w Kodeksie cywilnym. Zleceniodawca zleca wykonanie określonej czynności prawnej zleceniobiorcy. Na czym polega zlecenie? Czy możliwe jest jego wypowiedzenie?

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS powinno nastąpić od dnia ukończenia studiów, którym jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego. Nie ma przy tym znaczenia zamiar kontynuowania studiów przez zleceniobiorcę z tytułem licencjata.

Rząd chce dopłat dla pracowników

Rząd chce dopłat dla pracowników zagrożonych zwolnieniem przez przedsiębiorców, czego wyrazem jest projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego. Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu 31 maja tego roku.

REKLAMA