REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Bożena Goliszewska-Chojdak
Konieczność złożenia rocznych sprawozdań. /Fot. Fotolia
Konieczność złożenia rocznych sprawozdań. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Mimo że w większości istnieje obowiązek przekazywania sprawozdań statystycznych elektronicznie, niektóre podmioty mogą robić to w formie papierowej. Z formy papierowej przekazywania sprawozdań mogą skorzystać podmioty zatrudniające nie więcej niż 5 osób, ale dopiero po przesłaniu do właściwego dla nich urzędu statystycznego informacji o wyborze tej formy (§ 5 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012).

REKLAMA

Autopromocja

Sprawozdanie o warunkach pracy (Z-10)

Sprawozdanie Z-10 wypełniają wszystkie podmioty wytypowane do tego celu. Są wśród nich także te, których pracownicy nie wykonują pracy w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia. Sprawozdanie Z-10 za 2013 r. należy przekazać najpóźniej 15 stycznia 2014 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

Sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06)

Sprawozdanie Z-06 jest rozszerzoną wersją sprawozdania kwartalnego o zatrudnieniu i wynagrodzeniach (Z-03). Formularz Z-06 należy złożyć z danymi za poprzedni rok do 20 stycznia 2014 r. (jednostki zobowiązane do przekazywania Z-03) lub do 3 lutego 2014 r. (jednostki należące do sektora przedsiębiorstw).

Konsekwencje nieprzekazania prawidłowych danych statystycznych

Podmiot, który wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Grzywnie podlega także jednostka, która odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym lub przekazuje dane statystyczne po upływie wyznaczonego terminu (art. 56–58 ustawy o statystyce publicznej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Zatrudniamy pracowników wykonujących pracę w wymuszonej pozycji ciała i jednocześnie w hałasie. Czy w dziale 2 formularza Z-10 powinniśmy każdą taką osobę wykazać zarówno w pozycji dotyczącej uciążliwości pracy, jak i w pozycji dotyczącej czynników związanych ze środowiskiem pracy?

Nie. W tym dziale należy ująć każdego pracownika tylko raz w pozycji dotyczącej czynnika, który ma największe szkodliwe znaczenie na stanowisku zajmowanym przez pracownika.

Mam wątpliwości dotyczące Z-06 działu 2a Zaległości w wypłacie wynagrodzeń – stan w dniu 31 XII. Czy w tym miejscu należy podać wynagrodzenia pracowników, które w ogóle nie zostały wypłacone na dzień sporządzenia sprawozdania?

W tym dziale należy podać te wynagrodzenia, które nie zostały wypłacone w terminie wskazanym przez art. 85 Kodeksu pracy, tj. w ustalonym w zakładzie terminie płatności. Należy podać zarówno zaległości dotyczące aktualnie zatrudnionych, jak i byłych pracowników.

Pod koniec stycznia 2014 r. będziemy wypłacać premię roczną za poprzedni rok. Czy powinniśmy wykazać tę premię w sprawozdaniu za 2013 r.?

Nie. Do wynagrodzeń, które należy wykazać za okres sprawozdawczy, tj. za 2013 r., należy wliczać należności za prace wykonane lub zakończone w tym okresie oraz za prace wykonane w ubiegłych okresach, rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy, którym jest termin sporządzenia sprawozdania Z-06. Należności rozliczone po tym okresie powinni Państwo wliczyć do wynagrodzeń za następny rok sprawozdawczy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

  • art. 56–58 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 591; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 2
  • § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 lipca 2011 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012 – Dz.U. Nr 173, poz. 1030; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 129
  • § 1 pkt 176 i pkt 178 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 13 września 2013 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2013 – Dz.U. z 2013 r., poz. 1223

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych >>>

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA