Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

REKLAMA
Mimo że w większości istnieje obowiązek przekazywania sprawozdań statystycznych elektronicznie, niektóre podmioty mogą robić to w formie papierowej. Z formy papierowej przekazywania sprawozdań mogą skorzystać podmioty zatrudniające nie więcej niż 5 osób, ale dopiero po przesłaniu do właściwego dla nich urzędu statystycznego informacji o wyborze tej formy (§ 5 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012).
Sprawozdanie o warunkach pracy (Z-10)
Sprawozdanie Z-10 wypełniają wszystkie podmioty wytypowane do tego celu. Są wśród nich także te, których pracownicy nie wykonują pracy w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia. Sprawozdanie Z-10 za 2013 r. należy przekazać najpóźniej 15 stycznia 2014 r.
Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach
Sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06)
Sprawozdanie Z-06 jest rozszerzoną wersją sprawozdania kwartalnego o zatrudnieniu i wynagrodzeniach (Z-03). Formularz Z-06 należy złożyć z danymi za poprzedni rok do 20 stycznia 2014 r. (jednostki zobowiązane do przekazywania Z-03) lub do 3 lutego 2014 r. (jednostki należące do sektora przedsiębiorstw).
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineKonsekwencje nieprzekazania prawidłowych danych statystycznych
Podmiot, który wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Grzywnie podlega także jednostka, która odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym lub przekazuje dane statystyczne po upływie wyznaczonego terminu (art. 56–58 ustawy o statystyce publicznej).
Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki
Odpowiedzi na pytania Czytelników
Zatrudniamy pracowników wykonujących pracę w wymuszonej pozycji ciała i jednocześnie w hałasie. Czy w dziale 2 formularza Z-10 powinniśmy każdą taką osobę wykazać zarówno w pozycji dotyczącej uciążliwości pracy, jak i w pozycji dotyczącej czynników związanych ze środowiskiem pracy?
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineNie. W tym dziale należy ująć każdego pracownika tylko raz w pozycji dotyczącej czynnika, który ma największe szkodliwe znaczenie na stanowisku zajmowanym przez pracownika.
Mam wątpliwości dotyczące Z-06 działu 2a Zaległości w wypłacie wynagrodzeń – stan w dniu 31 XII. Czy w tym miejscu należy podać wynagrodzenia pracowników, które w ogóle nie zostały wypłacone na dzień sporządzenia sprawozdania?
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychW tym dziale należy podać te wynagrodzenia, które nie zostały wypłacone w terminie wskazanym przez art. 85 Kodeksu pracy, tj. w ustalonym w zakładzie terminie płatności. Należy podać zarówno zaległości dotyczące aktualnie zatrudnionych, jak i byłych pracowników.
Pod koniec stycznia 2014 r. będziemy wypłacać premię roczną za poprzedni rok. Czy powinniśmy wykazać tę premię w sprawozdaniu za 2013 r.?
Nie. Do wynagrodzeń, które należy wykazać za okres sprawozdawczy, tj. za 2013 r., należy wliczać należności za prace wykonane lub zakończone w tym okresie oraz za prace wykonane w ubiegłych okresach, rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy, którym jest termin sporządzenia sprawozdania Z-06. Należności rozliczone po tym okresie powinni Państwo wliczyć do wynagrodzeń za następny rok sprawozdawczy.
Podstawa prawna:
- art. 56–58 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 591; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 2
- § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 lipca 2011 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012 – Dz.U. Nr 173, poz. 1030; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 129
- § 1 pkt 176 i pkt 178 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 13 września 2013 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2013 – Dz.U. z 2013 r., poz. 1223
Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych >>>
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: