REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Monika Wacikowska
Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego. / Fot. Fotolia
Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Dokumentem, w którym pracodawca powinien określić normy czasu pracy pracownika, jest informacja o warunkach zatrudnienia, dołączana do umowy o pracę lub wręczana pracownikowi w terminie nie dłuższym niż 7 dni od podpisania umowy.

Autopromocja

Normy czasu pracy nie zależą od wymiaru etatu. Bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony na pełny etat czy na pół (lub dowolną inną część), jego normy są takie same jak pracownika pełnoetatowego. Norma dobowa wynosi 8 godzin, natomiast norma tygodniowa – przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym.

Przykład

Pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu. Oprócz tego w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia zapisuje, że: „obowiązujące pracownika normy czasu pracy obejmują: 8 godzin – w przypadku normy dobowej, oraz przeciętnie 40 godzin – w przypadku normy tygodniowej”.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Normy czasu pracy pracownika” są czymś innym niż „czas pracy pracownika”. Normy czasu pracy służą przede wszystkim do ustalania godzin nadliczbowych. Planowany dla pracownika czas pracy – mimo obowiązujących go takich norm – musi być uzależniony od wymiaru jego etatu.

Zatem, podpisując z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu, w przekazywanej pracownikowi dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia pracodawca zapisuje, że obowiązujące pracownika normy czasu pracy obejmują 8 godzin w przypadku normy dobowej i przeciętnie 40 godzin w przypadku normy tygodniowej; nie oznacza to jednocześnie, że pracodawca może planować pracownikowi pracę w wymiarze wynikającym z tych norm. Zaplanowany do przepracowania wymiar godzin musi być proporcjonalny do wielkości obowiązującego pracownika etatu – czyli w przypadku połowy etatu o połowę niższy niż dla pracownika pełnoetatowego.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Wymiar etatu w umowie o pracę

Umowa o pracę pracownika niepełnoetatowego nie różni się co do zasady od umowy pracownika pełnoetatowego. Pracodawca powinien jednak pamiętać o prawidłowym określeniu w niej wymiaru czasu pracy takiego pracownika – czyli o wskazaniu wielkości jego etatu.

Przykład

Podpisując z pracownikiem umowę o pracę na 3/4 etatu, pracodawca powinien określić w niej – w miejscu wskazującym „wymiar czasu pracy” – obowiązującą pracownika wielkość etatu (czyli w tym przypadku 3/4 etatu).


Limit niepełnoetatowca w umowie o pracę

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy dodatkowa praca nie zawsze oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Nadgodziny przypadają bowiem dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które u pracownika niepełnoetatowego są takie same jak u pracownika zatrudnionego na cały etat.

Przykład

Sekretarka zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy w wymiarze 3/4 etatu wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. W związku ze szczególnymi potrzebami przełożony polecił jej jednego dnia pracę do godziny 17.00. Ta dodatkowa praca nie stanowiła pracy nadliczbowej. Pracownica, wykonując tę pracę, nie przekroczyła bowiem obowiązujących jej norm czasu pracy. Nie przysługuje jej za nią zatem dodatek z tytułu nadgodzin, a jedynie normalne wynagrodzenie.

Aby takich sytuacji, w których pracownik niepełnoetatowy wykonuje dodatkową pracę bez prawa do dodatku za nadgodziny, było mniej, pracodawca ma obowiązek wprowadzić do treści umowy o pracę takiego pracownika tzw. limit godzin ponadwymiarowych. Jest to liczba godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu której pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe – mimo że jeszcze nie mamy do czynienia z pracą nadliczbową.

Zobacz również: Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Najczęściej stosowanymi sposobami ustalania limitu jest jego określenie:

 • w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy – np. „pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin na dobę”,
 • w odniesieniu do wymiaru tygodniowego – np. „pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 30 godzin przeciętnie w tygodniu w obowiązującym go okresie rozliczeniowym”.

Za dodatkową pracę nieprzekraczającą limitu pracownikowi należy się jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za przekraczającą limit – normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe.

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku doradcy klienta na 1/2 etatu zgodnie z treścią umowy o pracę ma prawo do dodatku za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin na dobę. Mimo że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00, w jeden piątek na polecenie pracodawcy został w pracy do godz. 18.00. W związku z tym pracownik otrzyma:

 • za dwie pierwsze godziny dodatkowej pracy (od godz. 12.00 do 14.00) – jedynie normalne wynagrodzenie (praca ta nie przekracza bowiem ani ogólnych norm czasu pracy, ani ustalonego dla pracownika limitu),
 • za kolejne dwie godziny pracy (od godz. 14.00 do 16.00) – dodatek jak za godziny nadliczbowe (przekraczają one bowiem limit ustalony w umowie o pracę),
 • za ostatnie dwie godziny pracy (od godz. 16.00 do 18.00) – dodatek z tytułu pracy nadliczbowej (godziny te stanowią pracę nadliczbową, ponieważ przekraczają 8-godzinną normę czasu pracy).

Przykład

Pracownik zatrudniony jest na stanowisku doradcy klienta na 1/2 etatu. Zgodnie z treścią umowy o pracę ma prawo do dodatku za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 30 godzin przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym. Mimo że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00, w jeden piątek został w pracy (na polecenie pracodawcy) do godz. 18.00. W związku z tym pracownik otrzyma:

 • za 4 pierwsze godziny dodatkowej pracy (od godz. 12.00 do 16.00) – jedynie normalne wynagrodzenie (praca ta nie przekracza ani norm czasu pracy, ani ustalonego dla pracownika limitu),
 • za ostatnie 2 godziny pracy (od godz. 16.00 do 18.00) – dodatek z tytułu pracy nadliczbowej (godziny te stanowią pracę nadliczbową, ponieważ przekraczają obowiązującą pracownika 8-godzinną normę czasu pracy).

Dobowo określony limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony na poziomie 8 godzin. Po przekroczeniu 8 godzin pracownik pracuje już w godzinach nadliczbowych. Limit ma być zaś limitem godzin ponadwymiarowych, które nie stanowią pracy nadliczbowej, a za które przysługuje dodatek jak za nadgodziny.

Podobnie jest z limitem określonym w odniesieniu do wymiaru tygodniowego. Taki limit nie może być ustalony na poziomie normy tygodniowej i ustanawiać prawa pracownika do dodatku dopiero po przepracowaniu więcej niż 40 godzin przeciętnie w tygodniu, w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Po przepracowaniu 40 godzin przeciętnie w tygodniu powstają już godziny nadliczbowe, a limit ma dawać prawo do dodatku za ponadwymiarową pracę, która nie stanowi jeszcze pracy nadliczbowej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Poradniku Organizacji Non Profit >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA