REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Monika Wacikowska
Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego. / Fot. Fotolia
Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Dokumentem, w którym pracodawca powinien określić normy czasu pracy pracownika, jest informacja o warunkach zatrudnienia, dołączana do umowy o pracę lub wręczana pracownikowi w terminie nie dłuższym niż 7 dni od podpisania umowy.

Normy czasu pracy nie zależą od wymiaru etatu. Bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony na pełny etat czy na pół (lub dowolną inną część), jego normy są takie same jak pracownika pełnoetatowego. Norma dobowa wynosi 8 godzin, natomiast norma tygodniowa – przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym.

Przykład

Pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu. Oprócz tego w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia zapisuje, że: „obowiązujące pracownika normy czasu pracy obejmują: 8 godzin – w przypadku normy dobowej, oraz przeciętnie 40 godzin – w przypadku normy tygodniowej”.

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Normy czasu pracy pracownika” są czymś innym niż „czas pracy pracownika”. Normy czasu pracy służą przede wszystkim do ustalania godzin nadliczbowych. Planowany dla pracownika czas pracy – mimo obowiązujących go takich norm – musi być uzależniony od wymiaru jego etatu.

Zatem, podpisując z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu, w przekazywanej pracownikowi dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia pracodawca zapisuje, że obowiązujące pracownika normy czasu pracy obejmują 8 godzin w przypadku normy dobowej i przeciętnie 40 godzin w przypadku normy tygodniowej; nie oznacza to jednocześnie, że pracodawca może planować pracownikowi pracę w wymiarze wynikającym z tych norm. Zaplanowany do przepracowania wymiar godzin musi być proporcjonalny do wielkości obowiązującego pracownika etatu – czyli w przypadku połowy etatu o połowę niższy niż dla pracownika pełnoetatowego.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Wymiar etatu w umowie o pracę

Umowa o pracę pracownika niepełnoetatowego nie różni się co do zasady od umowy pracownika pełnoetatowego. Pracodawca powinien jednak pamiętać o prawidłowym określeniu w niej wymiaru czasu pracy takiego pracownika – czyli o wskazaniu wielkości jego etatu.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Przykład

Podpisując z pracownikiem umowę o pracę na 3/4 etatu, pracodawca powinien określić w niej – w miejscu wskazującym „wymiar czasu pracy” – obowiązującą pracownika wielkość etatu (czyli w tym przypadku 3/4 etatu).


Limit niepełnoetatowca w umowie o pracę

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy dodatkowa praca nie zawsze oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Nadgodziny przypadają bowiem dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które u pracownika niepełnoetatowego są takie same jak u pracownika zatrudnionego na cały etat.

Przykład

Sekretarka zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy w wymiarze 3/4 etatu wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. W związku ze szczególnymi potrzebami przełożony polecił jej jednego dnia pracę do godziny 17.00. Ta dodatkowa praca nie stanowiła pracy nadliczbowej. Pracownica, wykonując tę pracę, nie przekroczyła bowiem obowiązujących jej norm czasu pracy. Nie przysługuje jej za nią zatem dodatek z tytułu nadgodzin, a jedynie normalne wynagrodzenie.

Aby takich sytuacji, w których pracownik niepełnoetatowy wykonuje dodatkową pracę bez prawa do dodatku za nadgodziny, było mniej, pracodawca ma obowiązek wprowadzić do treści umowy o pracę takiego pracownika tzw. limit godzin ponadwymiarowych. Jest to liczba godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu której pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe – mimo że jeszcze nie mamy do czynienia z pracą nadliczbową.

Zobacz również: Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Najczęściej stosowanymi sposobami ustalania limitu jest jego określenie:

 • w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy – np. „pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin na dobę”,
 • w odniesieniu do wymiaru tygodniowego – np. „pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 30 godzin przeciętnie w tygodniu w obowiązującym go okresie rozliczeniowym”.

Za dodatkową pracę nieprzekraczającą limitu pracownikowi należy się jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za przekraczającą limit – normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe.

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku doradcy klienta na 1/2 etatu zgodnie z treścią umowy o pracę ma prawo do dodatku za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin na dobę. Mimo że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00, w jeden piątek na polecenie pracodawcy został w pracy do godz. 18.00. W związku z tym pracownik otrzyma:

 • za dwie pierwsze godziny dodatkowej pracy (od godz. 12.00 do 14.00) – jedynie normalne wynagrodzenie (praca ta nie przekracza bowiem ani ogólnych norm czasu pracy, ani ustalonego dla pracownika limitu),
 • za kolejne dwie godziny pracy (od godz. 14.00 do 16.00) – dodatek jak za godziny nadliczbowe (przekraczają one bowiem limit ustalony w umowie o pracę),
 • za ostatnie dwie godziny pracy (od godz. 16.00 do 18.00) – dodatek z tytułu pracy nadliczbowej (godziny te stanowią pracę nadliczbową, ponieważ przekraczają 8-godzinną normę czasu pracy).

Przykład

Pracownik zatrudniony jest na stanowisku doradcy klienta na 1/2 etatu. Zgodnie z treścią umowy o pracę ma prawo do dodatku za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 30 godzin przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym. Mimo że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00, w jeden piątek został w pracy (na polecenie pracodawcy) do godz. 18.00. W związku z tym pracownik otrzyma:

 • za 4 pierwsze godziny dodatkowej pracy (od godz. 12.00 do 16.00) – jedynie normalne wynagrodzenie (praca ta nie przekracza ani norm czasu pracy, ani ustalonego dla pracownika limitu),
 • za ostatnie 2 godziny pracy (od godz. 16.00 do 18.00) – dodatek z tytułu pracy nadliczbowej (godziny te stanowią pracę nadliczbową, ponieważ przekraczają obowiązującą pracownika 8-godzinną normę czasu pracy).

Dobowo określony limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony na poziomie 8 godzin. Po przekroczeniu 8 godzin pracownik pracuje już w godzinach nadliczbowych. Limit ma być zaś limitem godzin ponadwymiarowych, które nie stanowią pracy nadliczbowej, a za które przysługuje dodatek jak za nadgodziny.

Podobnie jest z limitem określonym w odniesieniu do wymiaru tygodniowego. Taki limit nie może być ustalony na poziomie normy tygodniowej i ustanawiać prawa pracownika do dodatku dopiero po przepracowaniu więcej niż 40 godzin przeciętnie w tygodniu, w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Po przepracowaniu 40 godzin przeciętnie w tygodniu powstają już godziny nadliczbowe, a limit ma dawać prawo do dodatku za ponadwymiarową pracę, która nie stanowi jeszcze pracy nadliczbowej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Poradniku Organizacji Non Profit >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA