REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długie weekendy w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Jeszcze dłuższy weekend w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Jeszcze dłuższy weekend w 2014 roku. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 roku pracownicy zyskają więcej wolnego niż w roku bieżącym. Pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za dwa święta wypadające w sobotę. W nadchodzącym roku wypada też dużo długich weekendów, a umiejętne wykorzystanie urlopu może je jeszcze wydłużyć.

W 2013 roku pracownicy musieli przepracować 2008 godzin. W 2014 roku, godzin tych będzie mniej, bo 2000. Jak już wspomniano, pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dni wolne za dwa święta wypadające w sobotę. Jest to wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucyjną zasadą równości bezpodstawne różnicowanie liczby dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Pracodawca ma bowiem obowiązek zapewnienia pracownikowi w każdym miesiącu odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy, tak więc za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy, pracownikom przysługuje inny dzień wolny. Wobec powyższego, w 2014 roku, pracodawcy będą mieli obowiązek oddania dni wolnych za dwa święta wypadające w sobotę: Święto Konstytucji 3 maja i Wszystkich Świętych. Oczywiście dotyczyć to będzie pracowników zatrudnionych w przeciętnym 5-cio dniowym systemie czasu pracy, dla których to sobota jest dniem wolnym od pracy. Jeśli według obowiązującego pracownika systemu czasu pracy, inny dzień tygodnia jest jego dniem wolnym, a wypadać będzie w tym dniu święto, powstaje konieczność oddania mu dnia wolnego w inny dzień do końca okresu rozliczeniowego.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Ponadto, jak już w wspomniano w 2014 roku wypadać będzie dużo długich weekendów. Poniżej przedstawiamy kalendarze na każdy miesiąc 2014 roku, ze wskazaniem długich weekendów oraz wskazówki jak wziąć urlop, by uzyskać jeszcze dłuższy weekend w środku roku.

Na przełomie roku 2013 i 2014, biorąc  dni urlopu możemy uzyskać z weekendami i świętami łącznie 17 dni wolnego (21.12.2013 - 06.01.2014). W kwietniu wypada 3-dniowy weekend. W maju, biorąc jeden dzień urlopu, możemy uzyskać 4 dni wolnego łącznie z weekendem i świętami (01.05.2014 - 04.05.2014). Podobnie w czerwcu przyszłego roku, wykorzystując jeden dzień urlopu, możemy uzyskać 4 dni wolnego (19.06.2014 - 22.06.2014). W sierpniu, ze względu na święto wypadające w piątek, będziemy mieli długi bo 3-dniowy weekend. Biorąc urlop 10 listopada, uzyskamy łącznie z weekendem i świętem 4 dni wolnego (08.11.2013 - 11.11.2014). Przysżłoroczne święta Bożego Narodzenia zapowiadają się jeszcze bardziej optymistycznie od obecnych. Umiejętne wykorzystanie tylko 8 dni urlopu, może nam zapewnić bowiem 18 dni wolnego na przełomie 2014 i 2015 roku, licząc łącznie ze świętami i weekendami (20.12.2014 - 06.01.2015).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA