| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Elastyczny czas pracy

Elastyczny czas pracy

23 sierpnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza tzw. elastyczny (ruchomy) czas pracy.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego i rozkład czasu pracy

Zasadniczą nowością, jaką wprowadza ta nowelizacja jest możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy nie więcej jednak niż do 12 miesięcy. Można zatem przedłużyć okres rozliczeniowy np. do 4 miesięcy, czy 10 miesięcy. Ta możliwość dotyczy  każdego systemu czasu pracy.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego musi być o uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchomy czas pracy albo ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

Ponadto zgodnie z nowym art. 1401 Kodeksu pracy rozkład czasu pracy może przewidywać:

- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy lub

- przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Wykonywanie pracy zgodnie z tymi rozkładami czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.

W tych ww. nowych rozkładach czasu pracy, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Dofinansowanie zakupu podręczników 2013 - zwolnione z PIT

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Faktura pro forma 2013 / 2014

Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401, ustala się:

1) w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a, albo

2) w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy

– jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Niezależnie od powyższego trybu, nowe rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401, mogą być także stosowane na pisemny wniosek pracownika.

W nowym § 21 art. 151 wprowadzona zostaje zasada, że nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Przy czym odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 Kodeksu pracy.

Przykłady zastosowania nowych przepisów (źródło: serwis Ministerstwa pracy i Polityki Społecznej rodzicielski.gov.pl)

Możliwość rozpoczynania pracy w określonym przedziale czasowym i kończenia pracy po przepracowaniu wymaganego dobowego wymiaru czasu pracy.

Pracodawca na pisemny wniosek pracownika wyraził zgodę, żeby rozpoczynał on pracę między godziną 7.00 a 9.00 i kończył ją po przepracowaniu obowiązującego go dobowego wymiaru czasu pracy, np. 8 godzin.

W takim przypadku pracownik, w zależności od swoich zobowiązań rodzinnych, będzie mógł np. w poniedziałek rozpocząć pracę o godzinie 9.00 i zakończyć o 17.00 a np. we wtorek rozpocząć ją o godzinie 7.00 i zakończyć o 15.00.

Możliwość rozpoczynania pracy o konkretnej godzinie w danym dniu lub dniach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »