| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Prywatne wyjścia z pracy - nowe zasady

Prywatne wyjścia z pracy - nowe zasady

Zmiana przepisów Kodeksu Pracy pozwoliła na dostosowanie czasu pracy pracownika do jego potrzeb wynikających z sytuacji rodzinnej. Pracownik ma możliwość późniejszego odpracowania prywatnych wyjść z firmy, a rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy.

  • Dzięki uelastycznieniu przepisów o czasie pracy można łatwiej dostosować go do potrzeb pracownika 
  • Zatrudniony może odpracować swoje wyjście w celu załatwienia prywatnych spraw 
  • Osoba wezwana jako świadek do sądu ma prawo starać się o odzyskanie utraconej dniówki 

W tym roku w ramach tzw. uelastyczniania przepisów o czasie pracy w kodeksie pracy znalazły się dwie zmiany, które pozwalają łatwiej dostosować czas pracy do potrzeb pracownika wynikających z jego sytuacji rodzinnej. Chodzi o możliwość odpracowania prywatnych wyjść z firmy i stosowania tzw. ruchomego czasu pracy, czyli zniesienie barier związanych z rozpoczęciem i zakończeniem zajęć w różnych godzinach w poszczególne dni tygodnia, w zależności od potrzeb zatrudnionego. 

Początek o różnej porze 

W kodeksie pracy pojawił się nowy art. 140[1], który zawiera przepis, zgodnie z którym rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Co więcej, rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia dniówki. 

Kodeks określa specjalny tryb wprowadzania rozkładu przewidującego różne godziny przychodzenia do firmy. Zgodnie z przepisami może być on wprowadzony w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi. Jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, to elastyczny rozkład ustala się w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Problem w tym, że takie ogólne zasady organizacji czasu pracy nie zawsze są w stanie uwzględnić doraźne bądź stałe potrzeby indywidualnych pracowników. 

Na szczęście jest też rozwiązanie pozwalające na uwzględnienie indywidualnych potrzeb pracowników. Elastyczne godziny mogą być ustalone indywidualnie na pisemny wniosek pracownika. Powinien on określić w nim okres, w jakim miałby zaczynać pracę w indywidualnie oznaczonych godzinach, i jak będzie wyglądał dzień pracy w poszczególne dni. Wniosek nie musi być uzasadniany, ale oczywiście pracodawca chciałby wiedzieć, w jakim celu miałby iść pracownikowi na rękę.

Firma nie jest związana treścią wniosku – jeżeli jego realizacja nie jest w jej interesie albo jest ona trudna lub niemożliwa do przeprowadzenia, może bez konsekwencji odmówić pracownikowi. 

Szefie, ja to odrobię

tomasz.zalewski@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »