REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę.

Regulacja nakazująca pracodawcom wyznaczenie pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku, w sprawie o sygnaturze akt K 27/11. Rok 2014, jest pierwszym od tego czasu okresem, w którym aż dwa święta wypadają w sobotę. Jest to święto Konstytucji 3 maja i Wszystkich Świętych. Trybunał Konstytucyjny zarzucił dotychczasowym przepisom, bezpodstawnie różnicującym liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, naruszenie konstytucyjnej zasady równości, dlatego aktualnie, pracownikom za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy przysługuje inny dzień wolny.

Jak już wspomniano, w 2014 roku, pracodawcy muszą oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za dwa święta wypadające w soboty. Nieco inaczej będzie się kształtować kwestia odbioru dni wolnych w sytuacji, gdy u pracodawcy zostały wyznaczone inne niż sobota rozkładowo dni wolne od pracy wynikające z zasady 5-dniowego tygodnia pracy.

Zdaniem trybunału, każdy pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. Za ustawowym ograniczeniem liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinny więc przemawiać racjonalne i zobiektywizowane kryteria, a przede wszystkim, ograniczenie to powinno dotyczyć wszystkich pracowników w równym stopniu. Różnice w liczbie dni wolnych od pracy wśród pracowników, będące wynikiem przyjętego przez danego pracodawcę rozkładu czasu pracy, są zdaniem Trybunału nie do przyjęcia. Dochodzi więc tu do dyskryminacji części pracowników, której nie usprawiedliwiają nawet względy budżetowe.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Harmonogram czasu pracy

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, zaś każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Pracodawca jest zobowiązany więc uwzględnić w harmonogramie czasu pracy, inny dzień wolny za wolną sobotę, w którą wypadło święto. Należy mieć na uwadze, iż kwestia oddania dnia za wolną sobotę, w którą wypadło święto ma znaczenie w przeciętnym 5-cio dniowym tygodniu pracy. Jeśli dla danego pracownika sobota, w którą wypada święto jest normalnym dniem pracy, wówczas po prostu nie przychodzi on do pracy. Jeśli jednak w ramach tygodnia pracy poniedziałek jest dla pracowników dniem wolnym, zaś w ten dzień wypadnie święto, powstaje konieczność oddania im dnia wolnego w inny dzień do końca okresu rozliczeniowego. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi w każdym miesiącu odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Forum Kadry

Kiedy dzień wolny nie jest udzielany?

Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia dnia wolnego, gdy święto wypadnie w niedzielę, która dla pracownika jest dniem wolnym od pracy oraz gdy święto to wypada w dzień dla pracownika pracujący. Co do zasady, pracodawca nie udziela również dnia wolnego za święto wypadające w dzień wolny od pracy inny niż niedziela pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskich z powodu choroby. Zasiłek macierzyński bowiem, jak i zasiłek chorobowy, przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    REKLAMA

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

    1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    REKLAMA

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA