| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę.

Regulacja nakazująca pracodawcom wyznaczenie pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku, w sprawie o sygnaturze akt K 27/11. Rok 2014, jest pierwszym od tego czasu okresem, w którym aż dwa święta wypadają w sobotę. Jest to święto Konstytucji 3 maja i Wszystkich Świętych. Trybunał Konstytucyjny zarzucił dotychczasowym przepisom, bezpodstawnie różnicującym liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, naruszenie konstytucyjnej zasady równości, dlatego aktualnie, pracownikom za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy przysługuje inny dzień wolny.

Jak już wspomniano, w 2014 roku, pracodawcy muszą oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za dwa święta wypadające w soboty. Nieco inaczej będzie się kształtować kwestia odbioru dni wolnych w sytuacji, gdy u pracodawcy zostały wyznaczone inne niż sobota rozkładowo dni wolne od pracy wynikające z zasady 5-dniowego tygodnia pracy.

Zdaniem trybunału, każdy pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. Za ustawowym ograniczeniem liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinny więc przemawiać racjonalne i zobiektywizowane kryteria, a przede wszystkim, ograniczenie to powinno dotyczyć wszystkich pracowników w równym stopniu. Różnice w liczbie dni wolnych od pracy wśród pracowników, będące wynikiem przyjętego przez danego pracodawcę rozkładu czasu pracy, są zdaniem Trybunału nie do przyjęcia. Dochodzi więc tu do dyskryminacji części pracowników, której nie usprawiedliwiają nawet względy budżetowe.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Harmonogram czasu pracy

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, zaś każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Pracodawca jest zobowiązany więc uwzględnić w harmonogramie czasu pracy, inny dzień wolny za wolną sobotę, w którą wypadło święto. Należy mieć na uwadze, iż kwestia oddania dnia za wolną sobotę, w którą wypadło święto ma znaczenie w przeciętnym 5-cio dniowym tygodniu pracy. Jeśli dla danego pracownika sobota, w którą wypada święto jest normalnym dniem pracy, wówczas po prostu nie przychodzi on do pracy. Jeśli jednak w ramach tygodnia pracy poniedziałek jest dla pracowników dniem wolnym, zaś w ten dzień wypadnie święto, powstaje konieczność oddania im dnia wolnego w inny dzień do końca okresu rozliczeniowego. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi w każdym miesiącu odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy.

Forum Kadry

Kiedy dzień wolny nie jest udzielany?

Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia dnia wolnego, gdy święto wypadnie w niedzielę, która dla pracownika jest dniem wolnym od pracy oraz gdy święto to wypada w dzień dla pracownika pracujący. Co do zasady, pracodawca nie udziela również dnia wolnego za święto wypadające w dzień wolny od pracy inny niż niedziela pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskich z powodu choroby. Zasiłek macierzyński bowiem, jak i zasiłek chorobowy, przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »